Nováček favoritem? Frýdek-Místek těží ze spolupráce s Třincem

Foto: Michal Návrat, michalnavrat.cz

Před rokem a půl se Frýdek-Místek potácel na chvostu druholigové tabulky. Pak se stal farmou Třince, ve 44 zápasech základní části prohrál jen čtyřikrát, ve finále play off vyřadil silný Vsetín a bez zaváhání prošel baráží.

Fanshop

Ve spanilé jízdě mohou Slezané pokračovat i ve WSM Lize.

Také v ní budou patřit mezi širší okruh favoritů.

V brance mají Juraje Šimbocha, který má potenciál být nejlepším gólmanem soutěže. Přesilové hry by měl od modré čáry dirigovat David Roupec. A pak je tu nabitý útok.

„Je to výzva a těšíme se. Samozřejmě, že jsme v jiné pozici než některé ostatní týmy, které myslí na postup. Určitě ale nechceme být do počtu a chceme hrát atraktivní a agresivní hokej, který se bude divákům ve Frýdku-Místku líbit," hlásí trenér Jiří Juřík.

Už teď má k dispozici výborný tým. A to by měl kádr partnerského Třince projít ještě jedním zeštíhlením.

„Naši kluci si musí jasně uvědomit, že hráči Frýdku s nimi bojují o extraligový dres."

Hráči mají navíc velkou motivaci. Všichni do jednoho se chtějí prosadit do sestavy Ocelářů. Ostatně, bylo to vidět v minulém přípravném utkání, kdy Frýdek-Místek díky bojovnosti a velkému nasazení partnerský tým přehrál. 

„Projevila se typicky česká povaha. Naši hráči si mysleli, že to tady přijedou odklouzat a podle toho zápas vypadal. Zklamalo mě nasazení, které prostě chybělo. Bylo to minimálně podcenění. Na druhou stranu je třeba říct, že soupeř hrál dobře. Naši kluci si musí jasně uvědomit, že hráči Frýdku s nimi bojují o extraligový dres," komentoval porážku 2:3 po prodloužení Vladimír Kýhos, trenér Třince.

To by byly světlé stránky prvoligových farem.

Jsou ovšem i ty stinné. 

Které převáží?

 

Osobnost týmu – Juraj Šimboch

Mezi nejlepší prvoligové brankáře se Juraj Šimboch zařadil už v sezoně 2013/2014. Ani jeho skvělé výkony však nezabránily berounskému sestupu. Rok nato chytal za Prostějov. Společně s Matoušem Venkrbcem a Davidem Roupcem byl klíčovým hráčem mužstva, které se zachránilo až v předposledním kole play out. Loni pomohl Frýdku-Místku do WSM Ligy a v osmnácti zápasech nastoupil také za Přerov. Třináct z těchto utkání dovedl do vítězného konce a úspěšnost zákroků vyšponoval nad 94,7 procent!

Foto: Michal Návrat, hcf-m.cz

Analýza

Brankáři: O Juraji Šimbochovi se toho napsalo dost – Frýdku zbývá už jen doufat, že očekávání naplní a neodejde z Třince do jiného extraligového mužstva. Parťákem Šimbocha je stejně jako loni Lukáš Daneček. I on může být kvalitní jedničkou – ostatně dokazoval to ve svém předešlém havířovském angažmá.

Obránci: Frýdek-Místek pravděpodobně získá do svých řad jednoho z nejlepších ofenzivních obránců soutěže – Davida Roupce. Další posilou je všestranný a dobře pozičně hrající Jakub Kania. Také on si už ve WSM Lize udělal dobré jméno. V poslední sezoně ale sešel českým fanouškům z očí, hrál na Slovensku a v Polsku. Jeho výkonnost je tedy otázkou. Z loňského kádru zůstává Štěpán Jeník. Vzhledem ke konkurenci v zadních řadách Třince by mohla přijít i další zajímavá jména – třeba Jakub Matyáš s Michaelem Foltýnem. Na farmě by měl hostovat osmnáctiletý reprezentant Lukáš Doudera

Útočníci: Pokračují dva nejúdernější útočníci uplynulé druholigové sezony – Vladimír Luka a Tomáš Káňa. Zůstávají také Radek Meidl s Davidem Klimšou, ke kterým se přidali nejproduktivnější hráč Havířova Petr Kanko a defenzivní specialista Pavel Sedláček (prozatím je na zkoušce). A pak jsou tu talentovaní mladíci z partnerského Třince. Prvním centrem má být David Cienciala. Kvůli porušení životosprávy bude na farmě působit také Marek Růžička. Na soupisce jsou dále mladíci Vít Christov, Tomáš Franek, Ondřej Kovařčík, Jakub Schwarz či velký slovenský talent Miloš Roman. Z extraligy ale dorazila i o něco zkušenější jména – například Adam Rufer. A pozor! V útoku Třince je stále velký přetlak. Zahrají si tedy ve Frýdku opět Aron Chmielewski, Lukáš Jašek nebo Michal Kovařčík?

Klub: Spolupráce s movitým Třincem se odrazila nejen na výrazně posíleném kádru a velkých ambicích, ale také na změně loga nebo klubových barev. Frýdek-Místek těží z moderního zázemí haly Polárka. Ta má ale jednu nevýhodu – malou kapacitu. Vejde se do ní jen 2 456 diváků. Například na zápasy s nedalekým Havířovem tak poptávka o vstupenky převýší nabídku.

Soupiska

Brankáři: Juraj Šimboch, Lukáš Daneček, Jan Hlaváč

Obránci: Jakub Kania, David Roupec (v jednání), Štěpán Jeník, Lukáš Doudera, Jakub Matyáš, Michal Krutil, Jan Fišera, Jan Zahradníček, David Stránský, Michal Roman, Alex Pisarik, Jan Bartko, Marian Adámek

Útočníci: Vladimír Luka, David Klimša, Petr Kanko, Tomáš Káňa, Jakub Schwarz, David Cienciala, Tomáš Franek, Vít Christov, Ondřej Kovařčík, Adam Rufer, Marek Růžička, Radek Meidl, Tadeáš Jaroš, Jan Sonnek, David Samiec, Miloš Roman, Pavel Sedláček (zkouška), Jan Křivohlávek (zkouška)

Přestupy

příchody: Jakub Kania (Nowy Targ, POL), Petr Kanko (Havířov), David Roupec (Znojmo, v jednání), Pavel Sedláček (Havířov, zkouška), Jan Bartko (jun. Třinec), Jan Křivohlávek (Ústí n/L, zkouška)

odchody: Jan Dresler, Pavel Kowalczyk, Martin Piecha (Poruba), Jiří Polák, Tomáš Kvapil (Kadaň), Aron Chmielewski (Třinec), Michael Foltýn (Třinec), Petr Heider

Nejlepší přestup podle hokej.cz: David Roupec
Tento příchod ještě není dotažený – produktivní obránce Roupec s Frýdkem prozatím jen trénuje. Angažování Roupce by každopádně Slezanům hodně pomohlo.

Stane se David Roupec (uprostřed) posilou Frýdku-Místku?

Stane se David Roupec (uprostřed) posilou Frýdku-Místku? | Foto: Michal Návrat, michalnavrat.cz

Koho sledovat? Vladimír Luka
V první lize dosud odehrál jen šedesát zápasů, jinak nastupoval v nižších soutěžích – v ročníku 2013/2014 dokonce v kraji. Hokejista se zajímavým životním příběhem měl loni pohádkovou sezonu. Se 68 body byl nejproduktivnějším hráčem druhé ligy a nakoukl do Třince, za který jednou skóroval. Bude tahounem i ve WSM Lize?

Citelný odchod – Aron Chmielewski
Prozatím na frýdecko-místecké soupisce není. Ale co není, může být. Polský útočník to totiž bude mít v Třinci vzhledem k nevídané konkurenci těžké. 

Trenéři – Jiří Juřík a Marek Malík
Převážnou část trenérské kariéry se Jiří Juřík věnoval mládeži, naposledy v třinecké juniorce. Vyzkoušel si ale i post hlavního trenéra Ocelářů. Loni se ujal vedení farmy ve Frýdku-Místku, se kterou postoupil do WSM Ligy. K ruce má Marka Malíka, bývalého vynikajícího obránce a začínajícího kouče.

Jiří Juřík.

Jiří Juřík. | Foto: hokejkv.cz

Přípravné zápasy
Martin 3:4sn. Frýdek-Místek
Frýdek-Místek 4:2 Přerov
Frýdek-Místek 3:2pr. Třinec
Frýdek-Místek – Martin (23. srpna)
Přerov – Frýdek-Místek (25. srpna)
Frýdek-Místek – Prostějov (30. srpna)
Přerov – Frýdek-Místek (1. září)

Chronologická umístění
2009/2010 – 2. liga
2010/2011 – 2. liga
2011/2012 – 2. liga (čtvrtfinále)
2012/2013 – 2. liga
2013/2014 – 2. liga (čtvrtfinále)
2014/2015 – 2. liga
2015/2016 – 2. liga (postup)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz