Nová éra pro Energii. Karlovy Vary navázaly spolupráci s Číňany

Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Hokejisté Karlových Varů vstupují do nové éry, a to nejen vzhledem k tomu, že na jaře sestoupili z nejvyšší soutěže. Západočeský klub chce rychle zpátky, zajímavé kroky podniká i na jiném poli. Energie zahajuje spolupráci s čínskými partnery, pětice čínských hokejistů a trenér se zapojili do tréninkového kempu karlovarského klubu. Zástupci Energie to potvrdili na tiskové konferenci.

Fanshop

"Zhruba před rokem jsme podepsali memorandum o spolupráci se společností Grand Europe Association. Aby se tento projekt vůbec mohl začít realizovat, navštívili zástupci GEA několikrát čínský hokejový klub Qiqihar Dragons, a zároveň také náš hokejový klub. My jsme společnosti GEA náš klub představili v celé své šíři jak práce s mládeží, tak s naším A-mužstvem. Naším přáním bylo, aby o této zkušenosti referovali v Číně, a pokusili se navázat užší spolupráci mezi oběma kluby," uvedl na klubových stránkách Miroslav Vaněk, předseda zapsaného spolku Hockey Club Karlovy Vary.

Akce pokračovala návštěvou čínských zástupců v lázeňské metropoli. "Náš hokejový klub posléze navštívily dvě velké delegace tvořené zástupci města Qiqihar a čínskými významnými novináři. Vyměnili jsme si vzájemné poznatky a nastínili, jak bychom chtěli dlouhodobě spolupracovat," připomněl Vaněk.

Myšlenka o vzájemné spolupráci se podle jeho vyjádření rodila delší dobu. "Některé pokusy se datují dva, tři roky zpátky. Hlavním spouštěcím mechanismem byla schůzka mezi čínským a českým prezidentem, kteří spolu podepsali memorandum, v němž se mimo jiné dohodli na spolupráci v oblasti ledního hokeje. Tím jsme dostali posvěcení z nejvyšších míst, abychom mohli spolupráci prohlubovat, jedním z prvních kroků je účast hokejistů z čínského týmu Qiqihar v našem klubu," rekapituloval Vaněk.

Partnerství bude výhodné pro obě strany, Číňané se i s ohledem na pořádání zimní olympiády 2022 snaží zkvalitnit tamní lední hokej. V plánu mají založení profesionální soutěže. "V Číně se velmi masivně rozvíjí dětský a mládežnický hokej. K tomu je nutné, aby na to navazovala i dospělá soutěž, v níž mladí hráči budou moci uplatnit nasbírané dovednosti. V Číně se hrála Asijská hokejová liga, příští sezonu tomu tak ale nebude. Aby svoji ligu mohli založit a hrát, potřebují nabrat co nejvíc zkušeností z hokejově vyspělých zemí," upozornil Vaněk.

Pětice hokejistů a čínský kouč jsou prvními pionýry, do Karlových varů dorazili v pondělí. Hráči jsou ve věku 20 až 22 let, trénovat budou s karlovarskou juniorkou, částečně i s prvním týmem Energie. Čínskou misi tvoří brankář, obránce a tři útočníci, hlavní kouč Zhou Youdi už má s českým hokejem zkušenosti. Před 16 lety si zahrál přípravné utkání za Litvínov. "Jsme rádi, že jsme dostali příležitost podívat se do Česka. Děkujeme za možnost zúčastnit se tréninků s českými hokejisty, kteří jsou na velice pokročilé úrovni, stejně tak za přípravu v krásném sportovním prostředí karlovarské KV Areny," vzkazuje závěrem trenér, jenž byl v minulosti úspěšným čínským reprezentantem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz