Nová dvacítka začne ve Švýcarsku. S Reichlem a Hrdinkou, ale bez Dopity

Foto: hockeycanada.ca

23. ledna 2017, 17:33

Václav Jáchim

Před necelými třemi týdny skončilo mistrovství světa juniorů, ročník 1997 se rozloučil s mládežnickými výběry, ovšem sezona spěchá dál. O slovo se bleskově hlásí nová dvacítka. Kmenovými hráči výběru budou hokejisté narozeni v roce 1998 a mladší, únorovou akci absolvují ještě pod hlavičkou devatenáctky. Český výběr čeká únorový turnaj pěti ve švýcarském Zuchwilu, na povel ho budou mít trenéři David Bruk a Tomáš Martinec.

Fanshop

Národní mužstvo do 19 let vedl ještě v listopadu Jiří Dopita, jenže jeho mise u mládežnických reprezentací nepokračuje. "Už před světovým šampionátem dvacetiletých bylo dohodnuto, že Jirka po turnaji skončí. Bylo to jeho přání. David Bruk a Tomáš Martinec vedli devatenáctku už na prosincovém turnaji Junior A Challenge v kanadském Bonnyville, Jirka Dopita tehdy absolvoval jako asistent přípravu dvacítky," vysvětluje šéftrenér hokejového svazu Slavomír Lener.

Hokejistům do devatenácti let se akce v Kanadě vydařila. Předvedli kvalitní výkony a v náročné konkurenci skončili čtvrtí, když v duelu o bronz podlehli Rusku 4:7. Někteří členové týmu si následně vybojovali start na MS dvacítek – konkrétně Kváča, Kvasnička, Kurovský, Reichel. Další hráči získali cenné zkušenosti do budoucna. Teď se mnozí potkají znovu, v nominaci pro klání ve Švýcarsku je řada hráčů, co pamatují zmíněný turnaj i mistrovství světa osmnáctiletých loni v Grand Forks.

Hlavní kouč David Bruk působí u týmu do 19 let delší dobu, s Tomášem Martincem mají za úkol budovat novou dvacítku a testovat další hráče na mezinárodní úrovni. Půjde o další měření sil v náročné konkurenci, reprezentační dvacítka v klasickém formátu začne fungovat znovu až od startu příští sezony. I  dubnový turnaj čtyř zemí na Slovensku by s devatenáctkou měl absolvovat stávající realizační tým.

Před čtveřicí utkání ve Švýcarsku se členové výběru sejdou v neděli 5. února v Třemošné, odkud druhý den odjedou autobusem do Zuchwilu. Trenéři zařadili do kádru trojici účastníků letošního MS dvacetiletých, v Montrealu se představili František Hrdinka, Kristián Reichel (na snímku) a Daniel Kurovský, přičemž nominace tehdy těsně unikla Petru Kodýtkovi. Většinu sestavy vytvoří hokejisté z tuzemských klubů, pouze zmíněný Hrdinka, Tomáš Hanousek a Tomáš Vildumetz působí ve Švédsku.

Někteří hráči na sebe upozornili ve dvacítce už na podzim, po listopadovém soupeření ve Švédsku byl hlavní trenér Jakub Petr kupříkladu spokojen s útočníky Havránkem a Kubíkem, plusové body získali i další. Extraligu dospělých pravidelně hrají Reichel s Pavlíkem, do nejvyšší soutěže nakoukli rovněž Klouček, Lukáš Doudera, Kurovský, Kodýtek, M. Chalupa, Karafiát, Havránek, Davídek nebo Komárek. Kubík zase pravidelně válí za Kladno ve WSM Lize. Do mužstva se mj. prosadil i Robert Havlát, jehož strýcem je mistr světa 2000 a dlouholetá hvězda NHL Martin Havlát.

Nominace reprezentační devatenáctky na turnaj pěti zemí ve Švýcarsku (7. – 10. února 2017, Zuchwil):

Brankáři:
Milan Klouček (Pardubice), Dominik Groh (Ml. Boleslav). 

Obránci:
František Hrdinka (Linköping, Švédsko), Tomáš Hanousek (Södertälje, Švédsko), Lukáš Doudera, Filip Haman (oba Třinec), Daniel Novák (Chomutov), Radek Jeřábek (Sparta Praha), Michal Furch (Kometa Brno).

Útočníci:
Kristian Reichel (Litvínov), Daniel Kurovský (Vítkovice), Petr Kodýtek, Matěj Chalupa (oba Plzeň), Jiří Karafiát (Zlín), Adam Kubík (Kladno), Tomáš Havránek (Kometa Brno), Radovan Pavlík (Mountfield HK), Milan Davídek (K. Vary), Lukáš Kaukič (Třinec), Vojtěch Komárek (Sparta Praha), Robert Havlát (Kometa Brno), Tomáš Vildumetz (Karlskrona, Švédsko).

Náhradníci:
Matyáš Kantner (Plzeň), Martin Padrnos (Zlín), František Uřídil (Ml. Boleslav), Tomáš Šmerha (Slavia Praha), Radim Štěpánek, Dominik Raška (oba Vítkovice), Tomáš Kynčl (Mountfield HK), Matěj Zabloudil (Prostějov), Martin Dubský (Sparta Praha).

Realizační tým:

Manažer týmu: Aleš Kratochvíl.
Hlavní trenér: David Bruk.
Asistent: Tomáš Martinec. 
Trenér brankářů: Jaroslav Kameš.
Lékař: MUDr. Marek Kašpar. 
Video trenér: Josef Janča.
Kustod: Jiří Šrámek.

Program utkání české devatenáctky:

Úterý 7. února: Česko – Finsko (15 hodin)
Středa 8. února: Švédsko – Česko (15 hodin)
Čtvrtek 9. února: Česko – Německo (15 hodin)
Pátek 10. února: Švýcarsko – Česko (18:30 hodin)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz