Není co slavit, propadák to ale taky nebyl, říká Venera. Skrbek chyběl

Foto: Zdeněk Polák, hc-olomouc.cz

27. března 2017, 11:54

David Jahoda

Minulou sezonu postoupili přímo do čtvrtfinále, o rok později se olomouckým hokejistům nepovedlo nakonec dostat ani do nejlepší desítky. Trenér Hanáků Zdeněk Venera hodnotil sezonu neutrálně. Není důvod slavit, ale ani věšet hlavy. Na posezonní tiskové konferenci se zmínil třeba o tom, jak moc Olomouci chyběl obránce Pavel Skrbek nebo jaké strasti jeho tým v průběhu základní části provázely.

Fanshop

Mora se sice na konci sezony musela smířit s tím, že tentokrát se budou vyřazovací boje odehrávat bez ní. Ovšem v samotném začátku soutěže to vypadalo, že z nároků, které si Hanáci nastavili v předešlém ročníky, kdy došli do čtvrtfinále, polevit nechtějí.

„Můj pohled je takový, že začátek byl dobrý, ale pak možná přišlo dílčí uspokojení. Takový ten pocit, že je to dobré, že už to jede. Ale to play off není automatické. Vloni bylo mužstvo poznamenané baráží, od první do poslední vteřiny šlo na doraz. Byla tam obrovská vůle, že už tu baráž nikdo nechtěl zažít,“ viděl zásadní rozdíl kouč Zdeněk Venera.

„Play off není automatické. Vloni bylo mužstvo poznamenané baráží, od první do poslední vteřiny šlo na doraz.“

Následně ale Olomouc potkaly zápasy, ve kterých se jí přestalo dařit výsledkově, následně i herně. Další podstatnou brzdou pak byly rozsáhlé zdravotní potíže. „Přišly průjmy, angíny, virózy, různé epidemie. Tím jsme se museli prokousat, dva zápasy jsme kvůli tomu museli i odložit. Už ani nešlo tak o výsledek, ale spíš o to, že už jsme neměli s kým nastoupit. Kluci se s tím museli nějak poprat,“ poznamenal Venera.

O to víc jej pak těšil povedený závěr základní části, díky kterému se jeho celek vrátil do boje o play off. „V posledním úseku se mužstvo parádně zmobilizovalo. I když jsme nebyli v plné sestavě, bylo to hodně improvizované, tým dokázal bojovat o play off až do posledního kola.“

Právě před závěrečným honem o nejlepší desítku se hanáckému klubu povedlo přivést do kádru dvě útočné posily – Kanaďana Kevina Sundhera a Romana Vlacha. Zejména druhý jmenovaný, který přišel ze Zlína výměnou za Davida Ostřížka, byl mužstvu ohromně platný. „Byl to přínos, oba nám pomohli. Oba jsou centři, takže nám to pomohlo nejen po stránce kvality, ale i co se týče kusu. Kdyby se na konci ledna nepodařilo mužstvo vhodně doplnit, bylo by to hodně špatné,“ polemizoval devětapadesátiletý trenér.

I když se Olomoučtí nakonec až do posledního dechu rvali o předkolo, bylo i období, kdy to vypadalo mnohem hůř. Mora nebyla daleko od barážových pozic, proto dělala opatření jistoty. „Chvíli to hrozilo, i když to procento bylo malé. Každopádně je tam určité pravidlo, že v baráži můžou nastoupit jen hráči, kteří mají v tom týmu odehraných alespoň 15 zápasů. Sestava by možná v některých zápasech vypadala jinak, ale kvůli tomuto pravidlu, jsme museli nasazovat hráče, které jsme měli na střídavé starty. Chovali jsme se tak, abychom i na tu nejhorší případnou verzi byli připravení,“ vysvětlil Zdeněk Venera.

„Chovali jsme se tak, abychom i na tu nejhorší případnou verzi byli připravení.“

Na nejhorší však nedošlo. Hanáci sice do předkola neprošli, také se však nemuseli ve skupině play out ničeho obávat. „Play out jsme se snažili obrátit ve výhodu, vytáhnout z toho to dobré. Spousta hráčů potřebovala začít s léčbou, takže tohle jsme neodkládali. Nemělo cenu, abychom ty hráče nutili. Pokud by se hrálo play off, pod obstřiky, prášky nebo silou vůle by to nějak odehráli, zase by to ale bylo na úkor letní přípravy,“ řekl.

„Pozitivní také bylo, že jsme se nemuseli obávat baráže. Když to nevyšlo s play off, tak jsem rád, že se sezonu podařilo alespoň slušně dohrát. Sezonu bych hodnotil tak, že není co slavit, ale žádný propadák to taky nebyl. Není třeba věšet hlavy,“ doplnil.

Bylo rozumné prodloužit, dva roky jsou málo

Zdeněk Venera mimo jiné na tiskové konferenci prohlásil, že se v Olomouci dohodl na dalším kontraktu. Ten bude platit pro nadcházející sezonu. „Zájem byl na obou stranách. Já to sem mám kousek na dojezd, což ale samozřejmě není ten hlavní důvod. Myslím si prostě, že dva roky jsou málo, a bylo rozumné smlouvu prodloužit,“ ztratil pár slov ohledně podpisu nové smlouvy. Od vedení klubu žádný konkrétní úkol nedostal, svůj cíl ale má. „Sám za sebe můžu říct, že pokud by to znovu nebylo alespoň předkolo, osobně s tím spokojený nebudu,“ uvedl.

Během tiskové konference se Venera vyjádřil i na adresu několika hráčů. Hodně ho třeba potěšilo, že se před začátkem ročníku povedlo angažovat Juraje Mikúše, slovenského útočníka, který se do hokeje vrátil po dvouleté pauze. „Juraj Mikúš ve stoprocentní formě a stoprocentním zdravotním stavu je někde jinde. Ale to by zase nebyl tady. Podařilo se ho získat díky tomu, že tu byl jeho brácha Tomáš, a že to bral tak, že se do toho chtěl nějak postupně dostat. Bohužel v době, kdy byl ve formě, ho zase skolilo zranění a už nám v závěru nepomohl. Jinak je to ale parádní hokejista a jsem rád, že se povedlo dotáhnout to tak, že tady byl,“ řekl o hráči, který v 34 duelech zapsal 22 bodů.

„Juraj Mikúš ve stoprocentní formě a stoprocentním zdravotním stavu je někde jinde.“

V důležitých chvílích se do parádní formy vybičoval i brankář Branislav Konrád, v průběhu celé sezony ale jeho výkony nebyly mnohdy možná takové, jaké by si všichni včetně něj samotného přáli. „Vloni měl nadstandardní sezonu, myslím ale, že i letos chytal velice dobře,“ podotkl Venera doplnil: „Gólman u nás to má hodně těžké. Chybí tu nějaký střelec, co by dával dvacet gólů a víc. Brankář tak ví, že si nemůže dovolit pustit žádný blbý gól. Každá chyba, nebo hloupá branka může znamenat ztrátu bodů. V mužstvu, které dává hodně gólů, se chytá úplně jinak, než tady,“ vyjádřil svůj názor.

Skrbek chyběl, jeho absence ale dala prostor dalším

Velmi důležitou postavou v předchozí sezoně, kdy Hanáci zazářili postupem do čtvrtfinále, byl obránce Pavel Skrbek. Už tehdy kvůli zdravotním problémům vynechal skoro 20 zápasů, teď to však bylo mnohem horší. Odehrál jen úvodní duel sezony, následně se už na ledě neukázal. „Mluvil jsem o tom, že vloni oproti letošku byl na hráčích cítit velký strach z baráže, byl to ale jen jeden ze střípků. Ten další je třeba celosezónní absence Pavla Skrbka. Vnímám to tak, že nám chyběl hodně. Je to hráč, který má obrovské zkušenosti, respekt u soupeřů, přehled ve hře, v obraně byl hodně platný.“

Venera se však na celou věc snaží dívat i pozitivně. „Kdyby Pavel hrál, možná bychom play off uhráli. Na druhou stranu, všechno zlé je k něčemu dobré. Kdyby hrál, asi bychom nezjistili, že může hrát tak dobře David Škůrek, který po něm zacelil mezeru. Vloni u nás moc šancí nedostával, vyhrál se ale parádně v první lize a troufnu si říct, že letos v závěru patřil k našim nejlepším bekům,“ pochválil jednoho z mála olomouckých odchovanců v týmu.

„Kdyby Pavel Skrbek hrál, asi bychom nezjistili, že může hrát tak dobře David Škůrek.“

A nebýt Skrbkova zranění, možná by se tolik nedostal do hry teprve sedmnáctiletý mladíček Jakub Galvas. „Kuba má obrovské předpoklady, potřebuje však fyzicky přibrat. Je ale ještě mladý, to je jasné. Uvidíme, kam ho příroda pustí. On asi žádný obr nikdy nebude, ale obalit se svaly by to chtělo. Co se však týče bruslení či přehledu ve hře, to má perfektní,“ chválil obránce, který by měl být jednou z opor českého výběru do osmnácti let na mistrovství světa na Slovensku.

Novináře pochopitelně zajímalo i to, zda už kouč Venera ví, s kým ze současného kádru bude a nebude moct na startu letní přípravy počítat. Nic konkrétního ale říct nechtěl. „Co se týká hráčů, tak je zatím předčasné něco řešit. Jednání probíhají a zdaleka není jasné, jak kádr bude oproti letošku vypadat,“ odpověděl. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz