Nejvyrovnanější v historii. Šampionát juniorek zase trhal rekordy

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Před týdnem dohaslo ve Zlíně a Přerově mistrovství světa hráček do 18 let. Když se na moravské půdě konalo poprvé, překonalo návštěvnický rekord. Na podobné číslo sice letošní šampionát nedosáhl, zato ale přinesl jiné milníky i vynikající zprávu pro ženský hokej – týmy v nejlepší světové osmičce k sobě mají čím dál blíž.

Fanshop

Pro nezaujatého fanouška to asi nezní úplně skvěle, přesto: Letošní mistrovství nabídlo nejméně branek v historii. Na prvním turnaji v roce 2008 padlo v každém zápase průměrně 8,4 gólu, další rok pak dokonce 8,6. V roce 2014 – tedy ještě při starém herním systému dvou rovnocenných skupin, kde měly Kanada a Spojené státy i ty nejslabší soupeře a teoreticky si mohly zastřílet – už to bylo jen 5,3.

A teď? 21 utkání přineslo dohromady 88 branek, tedy 4,2 na jedno! V každém třetím zápase udržel jeden z týmů čisté konto, 15 soubojů skončilo maximálně dvoubrankovým rozdílem.

Lisa Rüediová, nejproduktivnější hráčka šampionátu, rozhodla i duel s českým týmem. Její gól v nájezdech byl uznán až dodatečně

Lisa Rüediová, nejproduktivnější hráčka šampionátu, rozhodla i duel s českým týmem. Její gól v nájezdech byl uznán až dodatečně | Foto: Karel Švec, cslh.cz

O tom, že obrany hrály prim, svědčí i čelo tabulky produktivity. Žádná hráčka se nedostala přes šest bodů – jaký rozdíl oproti roku 2009 a rekordním 19 bodům Amandy Kesselové, sestry Phila Kessela, aktuálně útočníka Pittsburghu. První příčku letos zabrala stejně jako loni Švýcarka: Po Alině Müllerové (7+2) převzala štafetu Lisa Rüediová (5+1).

Naopak hned pět brankářek, které odchytaly aspoň tři zápasy, vytáhlo svou úspěšnost nad 93 procent. Kromě dvou zámořských to byly Finka Jenna Silvonenová (96,97), Švýcarka Saskia Maurerová (94,92) a Ruska Valeria Merkuševová (93,41) – tedy právě ty gólmanky, které vychytaly vítězství nad českou reprezentací.

Kdo jako první složí zámořské vládce?

Týmům se vyplatilo sázet na defenzívu, i díky tomu ani Kanada a Spojené státy nikomu nevstřelily víc než šest gólů. Zatímco dřív se zastavovaly třeba až kolem desítky, leckdy ani tam ne.

„Samozřejmě bychom rádi dávali víc gólů, ale je to dobré znamení, že brankářky a obrany se zlepšují. Viděl jsem na mistrovství i zápasy dalších týmů, o bronz nebo o udržení. Konkurence roste, a to je pro ženský hokej skvělé. Pořád ještě chybí nějaká doba, než se týmy na světě vyrovnají jako v mužském hokeji. Ale ten se hraje o desítky let déle,“ řekl po finále Joel Johnson, trenér zlatých Američanek.

Američanky momentálně kralují ženskému hokeji. A-tým i výběr do osmnácti let vyhrály tři poslední mistrovství světa

Američanky momentálně kralují ženskému hokeji. A-tým i výběr do osmnácti let vyhrály tři poslední mistrovství světa | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Juniorská kategorie potřebuje najít tým, který konečně porazí někoho ze zámořských vládců. To se na dosavadních deseti šampionátech nikomu nepovedlo. Kdy bude mít bitva o zlato jiné složení? Za dvacet let, za deset, za pět...?

„Myslím, že jednou to přijde. My se musíme soustředit na každého soupeře bez ohledu na to, o koho jde. Když se nám daří, víme, že nás nikdo nezastaví. Ale nic nedostaneme zadarmo,“ tuší kapitánka Spojených států Cayla Barnesová. „Je super vidět, že výsledky už nejsou tak vysoké a ostatním se daří. Ženský hokej po světě roste, není to jenom o nás a Kanadě.“

Mimochodem, právě Barnesová se v Česku postarala o další rekord. Jako první hokejistka v historii vyhrála na juniorském šampionátu už třetí zlatou medaili.

Hlavní smolařky jsou ze Švýcarska

Když odmažeme suverénní dvojku, počínaje rokem 2014 se do čtvrtfinále nedostal nikdo jiný než silná evropská čtyřka – Česko, Rusko, Švédsko a Finsko. Na ostatní zbývá vždy jen boj o udržení. Ale jestli tohle někoho štve, pak je to jednoznačně Švýcarsko. Od návratu mezi elitu vždy v základní skupině vyhrálo dva ze tří zápasů, přesto ani jednou nepostoupilo!

Letos mu chyběl malý kousek, aby sebralo postup českému týmu, předtím se dvakrát dokonce srovnalo na šesti bodech se Švédskem a Finskem. Jenže vždy mělo nejhorší skóre z minitabulky. V součtu se sérií o udržení odjížděly Švýcarky z mistrovství už třikrát v řadě s bilancí čtyř výher a jedné porážky. I tak se do čtvrtfinále nikdy nepodívaly. Neuvěřitelná smůla!

Parádní návštěvy i rekordní emoce v Přerově

Vraťme se ještě k tomu, čím jsme začali – návštěvností. Před pěti lety dorazilo do Zlína a Přerova celkem 17 480 diváků, což je číslo, které překonala až loni Kanada. Vyrovnat původní rekord se letos bohužel organizátorům nepovedlo, ale i 11 919 fanoušků znamená skvělý výsledek. Vždyť v Evropě dosud nikdo jiný než Česká republika desetitisícovou hranici nepokořil! Nejvíc lidí, 2 230, přišlo v Přerově na skupinový souboj domácích hokejistek se Švýcarskem.

Zápas, který obletěl svět. Čtvrtfinále s Ruskem vedlo ke dvěma dodatečným trestům pro hokejistky sborné

Zápas, který obletěl svět. Čtvrtfinále s Ruskem vedlo ke dvěma dodatečným trestům pro hokejistky sborné | Foto: Karel Švec, cslh.cz

Nelichotivý rekord historie šampionátů se zrodil ve čtvrtfinále Česka s Ruskem. Rozhodčí v něm udělily celkem 113 trestných minut, 70 z toho na straně sborné. Teprve potřetí za deset let pak sáhl direktoriát turnaje k dodatečnému potrestání hráček, Nina Pirogovová a Oxana Bratiščevová musely vynechat jeden zápas.

Na další rekordy si rok počkáme. A čtyři měsíce si taky počkáme na rozhodnutí, kde se příští mistrovství světa uskuteční. Místo konání by měl znovu určit Kongres Mezinárodní hokejové federace v závěru květnového šampionátu mužů v Kolíně nad Rýnem.

Jisté je, že česká reprezentace si i příští rok zahraje v níže postavené skupině B. Znovu potká Finsko a Švýcarsko, místo Japonek ji čeká Německo, které se do elitní světové osmičky vrátilo poprvé od sestupu v roce 2013. Beze změny zůstává složení skupiny A – USA, Kanada, Rusko a Švédsko. Američanky se pokusí navázat na zlatý hattrick a jako první v historii vyhrát počtvrté v řadě.

S využitím materiálů IIHF

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz