Nejlepší česká gólmanka se vrací domů. Zachytá si i druhou ligu?

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Byla by to v českém hokeji historická událost. Do třetí nejvyšší soutěže by v nadcházející sezoně mohla poprvé naskočit žena! Ze Švédska se totiž domů do ostravské Poruby vrací Klára Peslarová, brankářská jednička české reprezentace. „Určitý respekt bych měla. Ale na druhou stranu bych si zase chtěla zahrát se svým bratrem. To by bylo super,“ říká v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

Peslarová se neřadí mezi hokejistky, které pokoušejí nejkvalitnější světovou konkurenci v zámoří. Dvacetiletá brankářka se před třemi lety vydala do ruské profesionální ligy, v Krasnojarsku odchytala jednu sezonu, než dostaly zahraniční brankářky zákaz. Východ tak vyměnila za sever, dva roky působila v klubu SDE na předměstí Stockholmu. Teď možná trochu překvapivě zvolila návrat do Česka. Ovšem rozhodně ne natrvalo.

„Rozhodla jsem se takhle kvůli vysoké škole. V Česku nastoupím, zatím se pořád rozmýšlím mezi dvěma, obě jsou zaměřené na management. Škola by mi pak v budoucnu mohla umožnit Erasmus, čímž bych se vrátila zpátky do Švédska,“ plánuje Klára Peslarová. Chytat v cizí zemi díky evropskému studentskému programu by byla dost raritní věc, ale proč ne.

Má to svůj důvod. „Co jsem se ptala, ve Švédsku je těžké skloubit školu s hokejem. Studují devět let na základní škole a pak jdou na univerzitu, nemají žádnou střední. Takže na vysoké škole se ještě učí i ty základy. Nechtělo se mi management studovat pět let, když ho v Česku můžu studovat tři roky,“ vysvětluje.

„Zatím jsem s panem manažerem domluvená tak, že bych měla nastupovat za béčko, které bude hrát krajskou ligu.“

Nejlepší česká gólmanka, která je jedničkou národního týmu už od sedmnácti let a dvojnásobnou Hokejistkou roku, vyrostla v Porubě. Doma vydržela až do extraligy staršího dorostu – v soutěži nastupovala vůbec jako první dívka. Příznivci ostravského klubu ji mohli už v minulých letech potkat během letní přípravy, teď si ji ovšem užijí i v samotné sezoně.

„Zatím jsem s panem manažerem domluvená tak, že bych měla nastupovat za béčko, které bude hrát krajskou ligu. Pokud to týmy schválí, mohla bych lehce nakouknout i do ligy staršího dorostu. Mají ambice vrátit se zpátky do extraligy,“ povídá Peslarová. „A kdyby třeba chyběl gólman, dá se i druhá liga mužů, se kterými jsem byla na trénincích,“ zmiňuje variantu, která zatím není příliš pravděpodobná.

Poslední zápas Kláry Peslarové v dresu staršího dorostu Poruby

Poslední zápas Kláry Peslarové v dresu staršího dorostu Poruby | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Ale bořit zažité pořádky a zkusit rozvířit prach v soutěži silnějšího pohlaví, to opravdu není nic, před čím by se tahle mladice zastavila! Kdo ji zná, potvrdí. „Určitý respekt bych proti těm chlapům měla. Ale na druhou stranu bych si zase chtěla zahrát se svým bratrem. To by bylo super,“ zasní se. O pět let starší Jakub si v Česku zahrál nejvýše WSM Ligu za Havířov, loni se solidně zapsal v polském Jastrzebie, než se na play off vrátil zase zpátky do Poruby.

Tak či tak, i krajská liga by pro jeho sestřičku znamenala hodně solidní konfrontaci. „Co jsem se informovala, některé týmy jsou kvalitní, některé tolik ne. Mělo by to být na úrovni ligy juniorů. I náš tým by se měl skládat převážně z kluků, kteří byli v juniorce, a těch, co se nedostali do mužů. Takže spíše směska mladých kluků,“ popisuje Peslarová. Klubu, který ji k hokeji vychoval, by svými výkony ráda splatila důvěru. O motivaci skutečně nebude mít nouzi. „Vyrůstala jsem tady a zase mi zpátky umožní nastoupit. Kluby jinak tolik nechtějí holky vychovávat, nechtějí jim dávat přednost,“ říká.

„Chtěla bych ve Švédsku zůstat napořád. Vrátit se, pokračovat a možná i všechno ukončit.“

Každému hokejistovi i hokejistce se zalíbí jinde, česká ženská špička je toho jasným důkazem. V případě Aleny Polenské s Anetou Tejralovou vyhrál ruský Petrohrad, Simona Studentová a další hráčky spojily své životní kroky se Švýcarskem. Do Kanady a Spojených států odchází čím dál víc hráček, a to už v útlém věku.

Klára Peslarová ale pro svou budoucnost dál počítá se Švédskem. „Chtěla bych tam zůstat napořád. Vrátit se, pokračovat a možná i všechno ukončit,“ reaguje, jako by měla životní plány zkrátka nalajnované. „Jo, dívám se tak dopředu. Vím, že jsem toho moc nevyzkoušela. Amerika mě nezlákala, byla jsem jen v Česku, Rusku a Švédsku, a to Švédsko se mi fakt celkově zalíbilo. Je tam vysoká úroveň života.“

Klára Peslarová v utkání olympijské kvalifikace s Dánskem

Klára Peslarová v utkání olympijské kvalifikace s Dánskem | Foto: PPR / Manuel Lopez, Swiss Ice Hockey Federation

A samozřejmě taky výtečné podmínky pro další hokejový růst. Zatím je otázkou, zda by se mladá brankářka vrátila do SDE, nebo by zvolila ambicióznější klub. Přece jenom, každý sportovec chce vítězit. A ne hrát věčně jen o udržení.

„Uvidíme, co přijde. Tento rok bude zlomový, po olympiádě má hodně holek končit. Možná by mohla přijít i nabídka odjinud, ale pokud se mi ozve tým, ve kterém jsem působila, určitě bych tam i zůstala. Bylo to výborné pro můj vývoj, hodně mi to dalo tím, že jsem fakt byla v zápřahu,“ ujištuje.

Zároveň jí dobře sedla i práce. „Dostaly jsme už lepší nabídku. Dělaly jsme v manufaktuře na výrobu solárních panelů pro tablety a mobily. Vyhověli nám, co se týče tréninků a zápasů, krásně jsme to skloubily,“ pochvaluje si závěrem Peslarová.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz