Nechal se oblbnout, pak Bednář rozhodl: Přihlásil jsem se!

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

30. ledna 2016, 14:08

Martin Voltr

Modro-bílé dresy Spartaku jako vzpomínka na sezonu 1972/73? Dlouho to vypadalo, že Hradci Králové štěstí nepřinesou. I když proti Olomouci skóroval už ve 23. sekundě, od půlky tahal za kratší konec. Přesto nakonec vybojoval dva body a Moru porazil i počtvrté. Svá ústa mohl do širokého úsměvu roztáhnout i jindy zamračený Jaroslav Bednář, který dal jeden gól ze hry a pak proměnil vítězný nájezd. „Zvedl jsem ruku a dostal důvěru. Jsem prostě soutěživý typ,“ vyprávěl po utkání.

Fanshop

Zatím jste v Hradci sbíral spíš asistence, teď jste rozhodl dvěma góly. Přišla střelecká pohoda?
To vůbec ne. Zápas mi sedl, povolily mi nohy a hrálo se mi dobře. Užíval jsem si to. První gól jsem dal se štěstím, puk mě trefil do boty a spadl do brány. Myslím, že jsme měli docela dobré momenty, hlavně v první třetině. Pak jsme je ale zase nepochopitelně nechali odskočit. Říkáme si, že máme být trpěliví, tlačíme, ale nikdo nebrání. Pak nám jedou třikrát sami na bránu. To je jako když mluvíme do zdi. Pořád je na čem pracovat, zaplaťpánbu za dva urvané body.

Říkáte, že vám povolily nohy. Pracujete na fyzičce?
Teď jsme se s Mariánem (Vodou) věnovali přípravě na play off, začali jsme nahoře v posilovně trošku pracovat. Takže nohy zatvrdly, jelikož jsem měsíc a půl předtím až tak moc nedělal. Na zápas mi to ale povolilo, bylo to dobré.

„Zdálo se mi, že trenér neví, koho tam dát. Tak jsem zvedl ruku a dostal důvěru. Nevím, co by se dělo, kdybych to nedal.“

Na vaší formaci s Dejem a Kukumbergem je teď hradecký tým dost závislý. Je pro vás důležité, abyste sbíral hodně bodů?
Samozřejmě, proto jsem tady. Proto mě sem brali, abych dělal body. A když budu dělat body, tak budu pomáhat mužstvu vítězit, nikdy jsem nebyl extra defenzivní hráč. Pro mě je to motivace a celoživotní cíl, být mezi nejlepšími. Jsem rád, že i v tomhle věku se mi to jakž takž daří.

Měl jste připravený svůj vítězný nájezd?
Hlavně jsem měl připraveného něco úplně jiného při prvním nájezdu. Ale jak mi (Vošvrda) vyndal tágo, tak jsem zpanikařil. Ani nevím, jestli mi to tečoval, nebo jsem přestřelil. Chtěl jsem si puk popotáhnout a dávat to podobně jako druhý nájezd. Tam jsem se přihlásil, protože se mi zdálo, že trenér neví, koho tam dát. Tak jsem zvedl ruku a dostal důvěru. Nevím, co by se dělo, kdybych to nedal. (směje se)

Ve vašem týmu platí, že kdo se přihlásí, ten jede?
Ne, já jsem prostě takový soutěživý typ. Takhle to bylo i v Omsku, když jsem dával rozhodující nájezd v pátém zápase. Nikdo nechtěl jít, tak jsem zvedl ruku, šel jsem, a padlo to tam.

Stihli jste si vůbec uvědomit, že Olomouc na nájezdy vyměnila brankáře?
Trenér říkal, že ho budou měnit. Ale oni jsou oba dva velcí, takže jsem tušil, že půjde dolů. Béďa (Köhler) mi říkal, že vyndává tágo, tak jsem mu poděkoval za informaci. A stejně jsem se nechal oblbnout. Bylo to o té chutí, že jsem byl uvolněný a věřil si.

Branislav Konrád chytal už od začátku druhé třetiny v bolestech, všimli jste si toho? Myslíte, že ho to limitovalo?
Všimli. Nabádal jsem kluky, ať to na něj co nejvíc sypou, ale nespadlo to tam.

„Delší dobu tvrdím, že na hře v našem pásmu musíme zapracovat. Jestli to nezměníme, tak v prvním kole pomažeme.“

Jak se vám zatím líbí vaše osobní i týmové výkony?
Výborná otázka. Moje výkony samozřejmě někdy nejsou takové, jak bych si představoval. Ale jsem spokojený, jak hrajeme a jak jsme si sedli s klukama ze Slovenska. Lidsky i hokejově nám to docela jde. Co se týče mužstva, tak jsem před sezonou tvrdil, že bych chtěl hrát do čtvrtého místa. To se nám momentálně plní. Ale otázka je, jak to bude v play off. Konkrétně s Olomoucí to z naší strany rozhodně play off hokej nebyl.

Kde vás tlačí bota?
Víme, že máme dlouhodobě problém s mužstvy, která jsou před námi. Liberec, Sparta, Plzeň. Tyhle bruslařské týmy, a ještě fyzicky připravené, nás napadají, my předržujeme puk v obranném pásmu. Delší dobu tvrdím, že na hře v našem pásmu musíme zapracovat. Jestli to nezměníme, tak v prvním kole pomažeme. Máme ještě měsíc času, abychom na tom zapracovali a zlepšili to. Ale věřím, že se to povede, výjimečně jsem optimistický.

Dva body proti Olomouci pro vás mají velkou cenu. Srovnali jste pět minut před koncem, soupeř měl víc šancí, v posledních sekundách trefil tyčku...
No měl mraky šancí. Jeden hráč byl mezi kruhy úplně volný, podobných situací tam bylo asi pět. Poslední třetiny máme dlouhodobě problémové.

Jak se vám líbily retro dresy, ve kterých jste hráli?
Přišly mi takové hrozně jednoduché, řešil bych to trochu jinak. Ale prý si je vybrali fanoušci, takže jsme v nich hráli. A taky vyhráli, takže to pro nás byly šťastné dresy.

Vypadá to, že základní část vyhraje suverénní Liberec. Jak velkým favoritem je pro vás v play off?
Nevím, kdo má dneska lepší formu, jestli Sparta, nebo Liberec. Sparta je momentálně v top formě. Když to můžu porovnat, osobně se mi teď proti Liberci hraje líp. Dřív jsem miloval derby, proti Spartě to bylo speciální a dařilo se mi na ni. Letos mi Liberec přijde hokejovější. Ale když měla Sparta předloni úplně top tým, říkal jsem, že taky nemusí nic uhrát. Suverénně vyhrála Prezidenta, ale potom v play off vypadla s Brnem. Můžou narazit na kohokoliv, třeba se zvedne Třinec. Play off je doopravdy úplně o něčem jiném.

Myslíte, že máte pro play off zkušený tým?
Do play off samozřejmě potřebujete zkušené hráče, ale víme, že je taky hodně o fyzičce. Zvlášť první kola, dokud je síla. Nejde to hrát jenom na technické hráče. Jsou potřeba i hráči, kteří tam jdou po hlavě a nechají na ledě všechno.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz