Naštvaný Výborný: Jména nic nezaručují, chybělo nám srdce

Foto: Zdena Bobková, bkboleslav.cz

V Mladé Boleslavi měli před sezonou po loňském semifinále velká očekávání, tým doplnili Tipsport extraligou protřelí hráči a vedení žádalo zopakování přímého postupu do Generali play off. Jenže průběh ročníku v podání Bruslařského klubu nebyl vůbec ideální, což podtrhla série předkola s chomutovskými Piráty. Středočeši v ní ztratili nadějné vedení 2:0 na zápasy, což kouče Františka Výborného hodně zklamalo. „Řekl jsem hráčům v kabině, že je trestuhodné, že jsme nepostoupili,“ prozradil po rozhodující páté bitvě.

Fanshop

Hlavní trenér František Výborný měl s týmem parádní vstup do předkola, přestože o něj museli Bruslaři ještě v závěru základní části bojovat. Po dvou vyhraných zápasech se přesouvali na vlastní led, kde však nedotáhli sérii do vítězného konce. „Odjížděli jsme z Chomutova s tím, že už se sem nechceme vracet. Asi málokdo po prvních dvou zápasech pochyboval, že doma jeden zápas neurveme. Naše výkony a skóre 13:2 nasvědčovaly, že bychom měli jít dál, ale já jsem byl pořád při zemi, protože moc dobře vím, co se v hokeji může stát a stává,“ uvedl hlavní kouč.

"Je trestuhodné ztratit vedení 2:0 v sérii hrané na tři vítězství, Musí se to ukopat bojovností a srdcem, i kdyby za ně hrál Wayne Gretzky v dobách největší slávy."

V prvním domácím utkání Mladoboleslavští dostali oplaceno stejnou mincí, jakou nadělili Chomutovu na jeho ledě. „Věřil jsem však, že jeden zápas doma vyhrajeme. V tom prvním nás Chomutov tak trochu vyškolil. Respektive dal góly, které doma nevstřelil,“ řekl. Ve druhém domácím utkání Bruslaři dovolili soupeři pouze dvě branky, které ale Pirátům stačily k výhře, jelikož jediný, kdo se v zelenočerném dresu trefil, byl Jakub Orsava. „Myslím, že druhé utkání u nás doma bylo vyrovnané a rozhodla ho trochu nešťastná branka v naší přesilovce desetinu před koncem druhé třetiny, kdy jsme špatně prostřídali. Tenhle gól v podstatě rozhodl, protože jsem věděl, že návrat do Chomutova bude velice těžký,“ pokračoval František Výborný.

V rozhodujícím duelu už Piráti nenechali nic náhodě, když si po první třetině odnášeli do kabiny dvougólový náskok, který v prostřední části ještě ztrojnásobili. „Připravovali jsme se, že budeme chtít odehrát co nejvíc vyrovnané utkání, co nejdéle držet stav 0:0 a nebýt vylučovaní. Jenže domácí skórovali hned ve druhé minutě, pak přidali druhý gól a dostali se na vlnu,“ zhodnotil poslední střetnutí. „Hráčům jsem v kabině řekl, že je trestuhodné ztratit vedení 2:0 v sérii hrané na tři vítězství a musí se to ukopat bojovností a srdcem, i kdyby v týmu hrál Wayne Gretzky v dobách největší slávy,“ vyprávěl, co se dělo v kabině po pátém utkání v podkrušnohorské městě.

„Chomutov tohle měl, jeho mužstvo ukázalo charakter a postup si zasloužil, protože za tím šel. Zvedli se z absolutního dna, zatracovali je i vlastní fanoušci, kteří tu tleskali našim akcím v prvních dvou zápasech. Nakonec na to dno dostali nás, což mě samozřejmě hodně mrzí, i když jsem rád, že jsme nehráli play out a nabídli jsme našim divákům dva zápasy play off,“ hledal drobná pozitiva kouč se třemi extraligovými tituly v roli hlavního muže střídačky.

Neřekl jsem, že končím. V květnu normálně nastupuju na letní přípravu

František Výborný už v době, kdy přebíral tým z Mladé Boleslavi v první lize, nejprve uvažoval o ukončení trenérské kariéry, což si rozmyslel a asi ani odchod neplánuje. „K tomu se nebudu vyjadřovat a vy si to domyslete,“ smál se. „Neřekl jsem, že končím. To jste si domysleli špatně. Já 1. května normálně nastupuju na začátek letní přípravy,“ ujistil.

František Výborný se na extraligové střídačce poprvé objevil v sezoně 1994-95, se Spartou zažil tři extraligové tituly, s Bruslaři postoupil z první ligy do nejvyšší tuzemské soutěže. V loňském ročníku dovedl Mladou Boleslav až do semifinále, kde tým nestačil na příštího mistra z Liberce. Mohl by být konec předkola největším zklamáním v kariéře?

„Je pravda, že jsem nikdy nic podobného nezažil. Se Spartou jsme jednou prohráli oba zápasy ve Zlíně, který už měl pocit, že postoupí, ale my jsme vyhráli čtyřikrát za sebou. Jenže tehdy jsme hráli doma a prohrávali 0:2 na zápasy. Teď jsme uhráli v Chomutově dva pro mě nečekané body, protože jsem si říkal, že jedno vítězství by bylo zlaté. Jenže my jsme tu odehráli nejlepší dva zápasy v sezoně, všechno nám sedlo od brankáře až po posledního útočníka. Myslím, že i Chomutov to překvapilo. Když se prohrává o dva tři góly, těžko se z toho zvedá,“ popsal.

Foto: Zdena Bobková, bkboleslav.cz

Mladoboleslavská kabina s nemalým počtem reprezentantů a zkušeným trenérem se zapsala do historie, jelikož jako první tým nedotáhla sérii předkola za stavu 2:0 do vítězného konce. „Nechci říkat, že se hráči uspokojili, ale podvědomě si přece jen asi říkali, že už sérii nějak doklepeme do vítězného konce. Jenže samo se nic neudělá a soupeř se sám neporazí. Je vidět, že chomutovské mužstvo má ve svých řadách silné individuality, které se tak projevují na ledě i v kabině. Mohl bych jmenovat Vondrku, Humla nebo Růžičku, ke kterým se pak přidali další kluci. A po prvních dvou zápasech se soupeři zvedl gólman. To byly hlavní důvody obratu. Přidal bych ještě charakter, srdce a vůli, které Chomutov ukázal. Nám tohle chybělo, proto byly naše výkony nahoru dolů,“ vysvětlil rodák z Jiren u Prahy.

Po úvodních dvou zápasech Ivan Huml apeloval, že se nedá hrát, když má soupeř čtyři brejky za třetinu. Chomutovské mužstvo tedy muselo rapidně změnit přístup k rychlým nohám Bruslařů. „Chomutov se poučil takticky a pohlídal si naši první lajnu, protože Hyka tady v prvních dvou zápasech exceloval. První lajna je alfa omega naší hry. Když dá první góly, ostatní se chytnou. V posledním měsíci, kdy jsme hodně bodovali, se málokdy stalo, že by dala první gól jiná formace a ostatní se přidaly,“ upřesnil statistické údaje.

František Výborný před sezonou slýchal od vedení klubu: „semifinále,“ ale hlavní trenér zůstával více při zemi, když se bavil o přímém postupu do play off, tudíž je konec v předkole neúspěchem. „Soustředil jsem se, abychom se vyhnuli play out, protože kolem Vánoc jsem přemýšlel o baráži. Říkal jsem si, že v ní skončíme, pokud budeme pokračovat stejným stylem. Pak jsem byl rád, že jsme nadělali body. Na tabulku jsem směrem dopředu vůbec nekoukal, díval jsem se neustále na rozdíly mezi námi a týmy dole. Uhráli jsme důležité zápasy s Pardubicemi nebo Karlovými Vary, které jsme doma porazili 1:0," líčil.

"Jména nic nezaručují. Když tři kvalitní lídry obalíte bojovníky se srdcem, můžete uspět."

„Pak jsem se uklidnil, že bychom měli dostatečný náskok, i kdybychom spadli do play out. Pro lidi jsme chtěli uhrát desítku, protože si to zasloužili. Navíc po návratu do extraligy to mělo v Boleslavi vzestupnou tendenci. Letos byla velká očekávání a teď jsme zklamaní, protože tenhle tým měl podávat daleko lepší výkony a pohybovat se v jiných patrech tabulky. Bylo v jeho silách, aby se pohyboval kolem šestého sedmého místa třeba právě s Chomutovem. Bohužel kabina nebyla taková jako v předchozích dvou letech,“ smutnil František Výborný.

„Říkal jsem to už na začátku sezony a burcoval jsem přes média. Byl jsem kritizovaný, jak hodnotím hráče a za jiné věci. Sezona mi bohužel dala zapravdu,“ zmínil peprná vyjádření z poloviny listopadu loňského kalendářního roku.

Mladá Boleslav má soupisku plnou velkých hokejových jmen, která ale ne vždycky přinášejí úspěch. Například Třinec plný hvězd v loňské sezoně nepřešel přes Zlín a také skončil v předkole. „Přesně tak to je. Jména v dnešní době nic nezaručují. Když tři kvalitní lídry obalíte bojovníky se srdcem, můžete uspět. Právě to je současný hokej, NHL i špičkové evropské týmy,“ ví hlavní kouč. V loňské sezoně Bruslaři prošli v pěti zápasech přes Hradec Králové a skončili až s Libercem. „Tak jsme to měli minulou sezonu,“ navázal.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz