Na zkušenou do Španělska. Brankářky se budou učit od nejlepších

Foto: Karel Švec, cslh.cz

8. července 2017, 11:18

Martin Voltr

Od olympiády 2010 ve Vancouveru spustila Mezinárodní hokejová federace několik programů na podporu ženského hokeje mimo americký kontinent, letos přidává další. Tentokrát specializovaný – na společný kemp pozvala gólmanky z celého světa! Uprostřed července vyrazí do španělské Granady také tři české zástupkyně s trenérem brankářů.

Fanshop

Tradiční záležitostí posledních let byl High Performance Camp, který se konal převážně ve finském Vierumäki. Známé tréninkové středisko letos hostí pouze rozvojový kemp chlapců, byť se skutečně masivní účastí – 356 lidí z 58 zemí. V ženském hokeji se IIHF poprvé zaměřila výhradně na zástupkyně brankářského řemesla.

Český hokej vyšle na kemp členku reprezentačního A-týmu Blanku Škodovou a dvě z národního týmu do 18 let – Kristýnu Bláhovou a Karolínu Juřicovou. K nim se přidá ještě trenér Vratislav Vajner, jenž letos startuje třetí sezonu u ženských výběrů. Celkem dostalo pozvánku 48 brankářek a 16 koučů ze zemí mimo Spojené státy a Kanadu, tedy dvojici vládců ženského hokeje.

Bláhová: Když vidíte starší hráčky, snažíte se jim vyrovnat

„Pro mě je to obrovská čest, hrozně se tam těším. Jsem ráda, že se můžu podívat do světa a něco nového se naučit. Myslím, že je to super pro sbírání nových zkušeností, celkově si myslím, že mi to pomůže. Okouknu i ostatní gólmanky a různé styly z jiných zemí. V každé je to třeba trochu jiné,“ říká šestnáctiletá Kristýna Bláhová (na úvodním snímku).

Stříbrná medailistka z loňských olympijských her mládeže v Lillehammeru měla už v uplynulé sezoně dost času na okukování zkušenějších kolegyň. Jako dvojka seniorského výběru se totiž představila na olympijské kvalifikaci v Arose, jako trojka pak zamířila na mistrovství světa do Plymouthu.

Blanka Škodová

Blanka Škodová | Foto: Karel Švec, cslh.cz

„Nikdy se mi ani nezdálo, že bych něco takového mohla dokázat. V šestnácti letech je to úplně neskutečný zážitek, na který nikdy nezapomenu,“ přiznává. Sympatická brankářka si posílila sebevědomí, což bude chtít zúročit v dalších sezonách. „Když vidíte starší hráčky, snažíte se jim vyrovnat a zároveň se chovat jako ony. Abyste potom dokázaly to co ony. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného, aspoň mám cíl prosadit se do áčka, protože to je sen každého hráče,“ hlásí.

Na konci minulého léta se přitom její hlavou honily úplně jiné myšlenky. „Nevypadalo to se mnou vůbec dobře, protože jsem byla zraněná a strašně dlouho jsem byla mimo hru. Ale právě proto jsem si říkala, že se nechci vzdát a chci se na mistrovství osmnáctek podívat, i kdyby to pořád bolelo,“ přiznává. Nakonec se skutečně prochytala k pozici české jedničky a na šampionátu v Přerově dělala, co mohla, na lepší než šesté místo to bohužel nestačilo.

Experti pomůžou brankářskému řemeslu po celém světě

To už teď patří dávné minulosti, i brankářky půjdou do nové sezony s čistou hlavou. Škodová, Bláhová a Juřicová budou na kempu IIHF dostávat rady od těch nejpovolanějších trenérů ze Severní Ameriky. Chybět nebudou ani dvě ambasadorky: Švýcarka Florence Schellingová, s níž se český tým potýkal na obou vrcholech letošní sezony, a legenda slovenského brankářského řemesla Zuzana Tomčíková.

Snad jen destinace, kterou Mezinárodní hokejová federace zvolila, je trochu překvapivá. Španělsko patří do nejspodnějších pater hokejového žebříčku. Ale i tímhle jako by IIHF chtěla podpořit nastolený směr, že ženský hokej dávno není jen doménou několika „vyvolených“ zemí na světě.

Karolína Juřicová

Karolína Juřicová | Foto: Karel Švec, cslh.cz

„Trochu mě zaskočilo, když jsem viděla to místo. Říkala jsem si, jestli tam vůbec pojedeme s výstrojí, nebo budeme jenom někde pobíhat,“ směje se Bláhová. Ale každá nová zkušenost se počítá dvojnásob, to samé bude pro naše mladice platit z pohledu jazyka. „Upřímně z toho mám trochu strach, že budu v angličtině zadrhávat a nebudu rozumět. Ale i o tom to bude, naučit se jazyk,“ přitakává táborská brankářka.

Rozvojové kempy jsou vždy podnětné nejen pro samotné hráče, přinášejí i spoustu poznatků pro směřování celého sportu a hokejovou výchovu v jednotlivých zemích. V Evropě se rodí skvělé brankářky, přesto je neustále na čem pracovat, aby se odstup od zámoří dál snižoval. Sluší se říct, že v Česku šla práce s gólmankami v posledních letech hodně nahoru.

„Když jsem nastupovala do patnáctky, žádní trenéři gólmanů tam nebyli. Je jedině dobře, že se nám začali věnovat už v takhle mladém věku. Komunikují s námi, opravují nás. Je super spolupráce, když máme na akcích trenéry přímo pro nás, protože nám rozumí a mají zkušenosti,“ dodává Kristýna Bláhová.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz