Za rok bude dvacítka ještě lepší, myslí si Pešán. Zůstane u týmu?

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Reprezentanti do 20 let jsou doma. Z Buffala sice přiletěli bez fanfár, zároveň však s nejlepším výsledkem za posledních třináct let. Tým kolem trenéra Filipa Pešána skončil čtvrtý. "Kdyby mi někdo před šampionátem řekl, že budeme hrát o medaile, tak to beru všemi deseti! Turnaj tak hodnotím jako úspěšný," pokyvuje šéf střídačky české dvacítky.

Fanshop

„Máme za sebou fantastické MS, i když s lehkou pachutí z posledních dvou výsledků,“ vrací se Pešán k závěrečným porážkám 2:7 s Kanaďany a 3:9 s Američany. „Na výsledek zápasu o třetí místo měl vliv také neúspěšný zápas s Kanadou. Kluci byli unavení, v závěru nám došly síly nejen fyzické, ale taky psychické. Když jsme dostali dva góly ve vlastní přesilovce, tak to narušilo naše křehké sebevědomí,“ ví český kouč.

V čem junioři zaostávají za zámořskými výběry? „Myslím, že nám oproti těm top týmům chybí dovednost. Je to zapříčiněno také tím, že oni vybírají z velkého počtu hráčů, kdežto my jsme v tomhle trošku omezení. A další věcí je to, že ti hráči dostávají v nejvyšších soutěžích hodně prostoru, mají tam významnou roli. Tím získávají sebevědomí, které nám pak v těžkých zápasech chybí,“ zdůrazňuje čtyřicetiletý lodivod.

Co chybí českým juniorům na světovou špičku?

„Hráči u nás nemají tolik prostoru, aby rozhodovali a cítili se sebevědomější.“ I proto nejspíš třeba Filip Zadina a Kristian Reichel před sezonou utekli do zámoří. A na MS zářili. „Po tom čase, který tady dostávali, se nedivím, že zvolili variantu odchodu. Udělali pořádný kus práce a ze zámoří přišli extrémně sebevědomí. V týmech dostávají velký čas, mají roli a jejich hra teď vypadá úplně jinak. Jsou to hotoví hráči,“ líčí.

Oproti těm nejlepším podle Pešána zaostáváme i společensky. „Kultura českého sportu a také české společnosti obecně není taková jako v těchto zemích. Hráči u nás nerespektují autority, učitele, trenéry. Jejich výchova celkově v kombinaci s rodinami není taková, jak by měla být. Hráči v zámoří a Skandinávii respektují rozhodčí, autority. V tomhle musíme udělat spoustu věcí líp nejen jako hokejová obec, ale také národ.“

„Hráči u nás nemají tolik prostoru, aby rozhodovali a cítili se sebevědomější.“

„Doufám, že si teď spousta kluků řekla o víc minut v českých soutěžích, protože na MS bylo vidět, že jsou konkurenceschopní,“ pokračuje Filip Pešán. Ten kvituje svazový projekt Dukla, který mladým hráčům dává prostor zapojit se v Litoměřicích do dospělého hokeje. „Kluci, co za ně pravidelně nastupovali, měli minuty navíc. I ty rozhodly o tom, že jsme zvládli zápasy ve skupině a čtvrtfinále s Finskem,“ domnívá se.

Šampionát byl skvělou zkušeností také pro Pešána. „MS bylo perfektně zorganizováno. Náš program, včetně logistiky, péče o hráče či zázemí, snesl ta nejpřísnější kritéria. Kultura akce je na obrovské úrovni, jakou jsem si ani nedokázal představit. Když jsem viděl, co hráči v této kategorii dokáží hrát za hokej, tak mi to otevřelo oči,“ přiznává kouč české dvacítky, která se v Buffalu mohla spolehnout na výkony tahounů.

Mé pokračování? Potřebuju i souhlas manželky

Martin Nečas byl druhým nejproduktivnějším hráčem turnaje, Filip Zadina druhým nejlepším střelcem a Libor Hájek druhým nejlepším obráncem. „Jsem hrozně rád, že jsem mohl s kluky pracovat, jsou velkým příslibem pro náš hokej,“ pokyvuje Pešán. Hned jedenáct hráčů z jeho výběru může hrát na MS i příští rok. „Nesouhlasím s názory, že tohle je nejlepší tým a čekají nás hubené roky. Příští rok bude tým ještě lepší.“

Ale zda u něj bude znovu Filip Pešán je zatím ve hvězdách. „Musí přijít nabídka ze svazu, souhlas majitele Bílých Tygrů a také doma od manželky, takže já jsem až na čtvrtém místě,“ usmívá se. „Teď si to však moc nedovedu představit, jsem vyčerpaný. Není lehké řídit takové dva projekty najednou. Ale třeba po odpočinku změním názor,“ zakončuje progresivní trenér, jenž už pomalu myslí opět na svůj extraligový Liberec.

Foto: Sanny Muharem

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz