Třetí místo ve Švýcarsku? Není to na potlesk ani na paniku, říká Bruk

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Zvykli si končit nejhůře druzí, loňský ročník 1999 dokonce turnaj vyhrál. Čeští hokejisté do 18 let na vánočním turnaji v Zuchwilu tentokrát obsadili třetí místo, omlazený tým hledal správnou tvář a trápil se v koncovce. „Je ale složité nahradit osm hráčů základního kádru,“ říká hlavní trenér David Bruk.

Fanshop

V závěrečné bitvě proti domácím Švýcarům šlo oběma týmům o třetí místo, nakonec ho po vítězství 3:1 sebrali Češi. „Myslím, že bylo zasloužené. Odehráli jsme daleko líp přesilové hry, ve kterých jsme dali všechny tři branky, velmi dobře jsme odehráli oslabení,“ hodnotí Bruk. To byla věc, na kterou se mladíci po předešlém nepovedeném duelu s Němci zaměřili.

Nicméně stále měli větší počet vyloučených, než by si představovali. „Ve druhé třetině dokonce pět. Hráče jsme přitom nabádali k disciplinovanosti, abychom nedělali fauly v útočném nebo středním pásmu. Nicméně možná jsem se špatně díval, ale některé fauly jsem tam prostě neviděl. Viděl je tam jenom rozhodčí,“ dodává trenér jedním dechem. „Ve hře pět na pět jsme byli mírně lepším týmem, i když jsme neměli tolik příležitostí,“ sumíruje.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Na druhou stranu, až do 48. minuty drželi Švýcaři nerozhodný stav. Teprve dvěma góly se pak český tým uklidnil, přitom to byly trochu zbytečné nervy. Na celém turnaji se ale potýkal se slabou koncovkou – ze 133 střel dal jen 12 gólů, devítiprocentní úspěšnost byla ze všech účastníků vůbec nejslabší. Němci ji měli téměř dvojnásobnou!

„Koncovka nás trápí, je to vidět. Nedáváme branky. Je pravda, že v některých zápasech jsme si ani nevytvářeli vyložené brankové příležitosti. Na celém turnaji jsme dali dvě branky ve hře pět na pět, jednu v situaci čtyři na čtyři. Těch gólů v rovnovážném stavu je málo, na tom musíme zapracovat,“ upozorňuje hlavní kouč před dalším průběhem sezony.

Zápasové sestřihy a ohlasy

Česko – Slovensko 4:3
Česko – Finsko 2:7
Německo – Česko 4:3
Švýcarsko – Česko 1:3

Dvě výhry a dvě porážky odsoudily národní výběr do středu pětičlenné tabulky. Na turnaji, kterého se ze světové špičky účastní jen Finové, určitě pomýšlel výš. „Není to velké zklamání, ale nebudeme se za nic schovávat, třetí místo prostě není dobré. Chtěli jsme vyhrát nebo být na druhém místě. Není to na potlesk, ale ani na paniku,“ přemýšlí David Bruk. Mrzela hlavně prohra s Německem, ani v předešlých zápasech – vyjma první poloviny duelu s Finy – nepředvedla osmnáctka optimální výkon.

„Je třeba ale vidět tu situaci reálně. Neměli jsme tady šest útočníků a do toho dva obránce, kteří jsou doma zranění. Je složité nahradit osm hráčů základního kádru,“ říká Bruk jednoznačně. K tomu je potřeba připočítat i brankářskou jedničku Dostála.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Vánoční akci pojali Češi jako poslední možnost otestovat nováčky. Do hry se dostala čtveřice hokejistů mladšího ročníku 2001, kteří si vysloužili i prostor v nerovnovážných situacích. A odvděčili se vynikající produktivitou – u zmiňovaných dvanácti branek měli celkovou bilanci 6+5!

Tři z nich přitom naskočili za osmnáctků vůbec poprvé. „Chtěli jsme zkoušet mladé hráče a myslím, že všichni obstáli. Stálo to za to, aby s námi byli,“ reaguje spokojeně kouč.

Teď už se jeho svěřencům začne čas do konce ročníku povážlivě krátit, na další zkoušení nebude prostor. Velkou generálku před mistrovstvím světa bude představovat turnaj pěti zemí v americkém Plymouthu. „Před odletem máme klasické třídenní soustředění ve Slaném,“ podotýká David Bruk.

V domově amerického programu NTDP se pak Češi od 13. do 17. února utkají postupně s Finskem, Spojenými státy, Ruskem a Švédskem. Finové a Rusové je čekají i v základní skupině dubnového šampionátu na půdě Čejlabinsku a Magnitogorsku.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz