Rusové? Kluci už se těší, říká Beran. Šestnáctka nechce být pasivní

Foto: Karel Švec, cslh.cz

19. prosince 2017, 8:09

Martin Voltr

V neděli večer se sešli v Chrudimi, teď už hokejisté do 16 let poctivě trénují na tradiční předvánoční výzvu. Od středy do pátku hostí stejně staré Rusy a na silného soka se rozhodně chtějí vytáhnout. Zvlášt před domácím publikem! „Pro kluky je samotná motivace už to, proti jakému soupeři hrajeme,“ říká v rozhovoru pro hokej.cz trenér Karel Beran.

Fanshop

Dvě jednotky v pondělí a dvě v úterý, před prvním a druhým zápasem pak klasické dopolední rozbruslení. Takový je tréninkový program šestnáctky. Všechno ale v pondělí ráno odstartovaly fyzické testy s doktorem Martinem Musálkem z FTVS UK.

„Řešili jsme, jaký biologický věk kluci mají, jak jsou posunutí. Vyhodnocení budeme mít do dvou nebo tří týdnů,“ vysvětluje hlavní kouč Karel Beran. Podobné možnosti dříve nebyly, teď mají trenéři náhled na spoustu nových aspektů. „Jak se posouvá hokej, posouvá se i testování. Určuje to ráz sportu, kam se zhruba ubírá, kam se i my jako trenéři máme ubírat vzhledem k tréninkovým jednotkám. Stoprocentně je to pro nás všechny u hokeje přínos,“ pochvaluje si.

Žádná čísla ale za hráče práci na ledě neodvedou. A že teď české mladíky čeká velká dřina, Rusko je prvním špičkovým protivníkem, na kterého ve své kariéře narazí. „Čekáme velmi vyspělého soupeře, individuálně schopného,“ pokyvuje Beran. Oproti trojzápasu se Švýcarskem se tak hokejisté musí víc koncentrovat na defenzívu.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

„To ale neznamená, že budeme pasivní. Myslíme tím celoplošnou obranu. Když nebudeme na kotouči, určitě se budeme soustředit na to, abychom soupeři nedali tolik prostoru a vyvedli ho z míry. Máme to v tréninku rozvrstvené po jednotkách tak, aby to do sebe zapadlo,“ upřesňuje Beran. „Chceme být od začátku aktivní, ale musíme taky rozlišit, jak daleko máme ke kotouči. Aby nás soupeř nepřehrával jednou či dvěma nahrávkami a my nepropadali. Pak mu můžeme odebírat kotouč a chodit do protiútoků.“

Loňský výběr šestnáctiletých na sbornou nevyzrál ani v prosinci, ani v celém průběhu sezony. V mládežnických kategoriích se síla ročníku odhaduje těžko, nicméně Rusové budou mít jako vždy hodně kde brát. To je bez debat. „Máme videa z posledních tří utkání, co hráli. Některé důležité věci klukům ukážeme, ať je to třeba rozehrávka nebo přesilovka. Samozřejmě je ale nechceme zahltit videem, protože alfa a omega celého hokeje jsou pohyb a souboje,“ předesílá hlavní trenér, že Češi se zaměří hlavně sami na sebe.

Na náročný trojzápas se naladili ideálně – výhrou 10:3 v modelovém utkání s o rok staršími hokejisty Salcburku. „Hokej je o gólech a my jsme naše šance proměnili. Soupeř se taky dostal do nějakých protiútoků, které nedal. První třetina předurčila vývoj celého utkání,“ vzpomíná Beran na šestigólovou parádu z úvodní části. „Myslím, že to byl povedený zápas, soupeře jsme přehrávali. Ale to už je historie,“ dodává jedním dechem.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Sestava českého týmu se oproti té listopadové příliš lišit nebude, trenéři sáhli jen k drobným změnám. Další dvě však byly vynucené. „Onemocněl nám obránce Marek Bláha ze Sparty a pozvali jsme Vladimíra Kremláčka z Plzně. A ještě v útoku má Jirka Puczek ze Žďáru potíže s kolenem, místo něj bude hrát Pavel Matěj z Třince,“ vysvětluje hlavní kouč, jenž povolal také brankáře Nicka Malíka.

I ten by mohl výrazně pomoci, aby se nejmladšímu výběru zadařilo. „O kategorii výš dokazuje, že je to bezesporu kvalitní gólman. Patří do našeho ročníku a reprezentace do sedmnácti let má volno, tak jsme ho pozvali. Chtěli jsme, aby se s kluky i realizačním týmem sžil.“

První a třetí utkání odehraje šestnáctka v Chrudimi, to druhé v Čáslavi. Loňské bitvy na východě republiky přinesly hodně emocí, podpora fanoušků by se v domácím prostředí určitě hodila. „Nedokážu říct, kolik přijde lidí. Myslím, že pro kluky je samotná motivace už to, proti jakému soupeři hrajeme. Je z nich cítit, jak se těší, až ty zápasy vypuknou,“ dodává Karel Beran.

Nominace českého týmu

Brankáři:
Nick Malík (Vítkovice), Pavel Čajan (Liberec), Ivo Lekeš (Zlín).

Obránci:
Ondřej Baláž (Litvínov), Jan Sedláček (Kometa Brno), Tomáš Perička (Hradec Králové), Jan Hampl (Liberec), Michael Krutil (Letňany), Dominik Vacík (Havlíčkův Brod), Tadeáš Talafa (Zlín), Vladimír Kremláček (Plzeň).

Útočníci:
Jan Myšák (Litvínov), Dominik Luža (Zlín), Jan Cikhart (Liberec), Tomáš Chlubna (Jihlava), Michal Gut (Chomutov), Jakub Konečný (Žďár nad Sázavou), Nico Geidl (Třinec), Sebastian Malát (Plzeň), Tobiáš Handl (Olomouc), Pavel Novák (České Budějovice), Dominik Binias (Fribourg-Gottéron), Pavel Matěj (Třinec).

Realizační tým:

Manažer: Radek Hlavatý
Hlavní trenér: Karel Beran
Asistenti trenéra: Petr Svoboda a Radim Skuhrovec
Lékař: MUDr. Jiří Dvořák
Trenér brankářů: David Kovářík
Hospodář: Pavel Štechmüller
Konzultant: Patrik Eliáš

Program zápasů

Středa 20. prosince:
17:30 Česko – Rusko (Chrudim)

Čtvrtek 21. prosince:
17:00 Česko – Rusko (Čáslav)

Pátek 22. prosince:
16:30 Česko – Rusko (Chrudim)

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz