Nečas o bitvě s USA: Je třeba dát tam české srdíčko, abychom urvali medaili

Foto: Klára Petrásková

(BUFFALO, od našeho zpravodaje) První šance na medaili nevyšla, čeští hokejisté v noční bitvě nestačili na Kanadu, ale pořád ještě jedna možnost zůstává. Dvacítku dnes čeká loučení s turnajem v duelu o třetí místo, na opačné straně barikády budou stát domácí Američané. "Oba týmy cítí únavu, bude to sedmé utkání na turnaji. Jde o medaili, a my jí chceme! Uděláme pro to všechno," slibuje za celý tým útočník Martin Nečas.

Fanshop

Junioři vědí, že to bude pořádná šichta. Ale závěry šampionátů v medailových kolech jiné nebývají. Po večerním duelu s javorovými listy bylo třeba rychle přehodit hlavy pozitivním směrem. Zahnat zklamání, zkusit bleskově usnout. Dvacítka půjde do akce 17 hodin od skončení předchozího zápasu, který Kanaďané rozhodli ve druhé třetině. "Kousalo se to těžko. Porážka 2:7 je vysoká. Přitom myslím, že první třetina byla z naší strany odehraná dobře," vrací se k utkání útočník Komety.

Puk mi trošku skočil. Měl to být gól, říká Nečas o tutovce s Kanadou

Nečas se podílel na vedoucí trefě, hezky přihrál Filipu Zadinovi, který v šesté minutě luxusně trefil do brány Cartera Harta. "Jeli jsme situaci dva na dva. Já to dal Záďovi, on to dostal do středu a já šel trošku clonit před gólmana. On vystřelil přes jejich hráče a padlo to tam," popisuje Nečas. Brzy na to mohl zvýšit české vedení, zmařená tutovka ho bude strašit v hlavě ještě dlouho. "Střílel jsem skoro do prázdné, bohužel - trošku mi tam skočil puk a já trefil břevno. To měl být gól, škoda," lituje. Zápas pak nabral jiný směr. "Mohli jsme vést 2:0, místo toho nám Kanaďané dali dali tři góly v přesilovkách. Ve druhé třetině nás jasně přejeli. My nastoupili jak jiný tým, nehráli jsme dobře. Byla tam zbytečná vyloučení, propadali jsme."

Hokejistům slouží ke cti, že se nevzdali a další příděl branek se už nekonal. Porážka 2:7 je i tak výrazná, v závěru se ale Češi přece jen naladili a výkon zase pozvedli. "Chtěli jsme uhrát dobrou třetí třetinu, abychom se trošku nakopli do utkání o bronz. Kanaďané už tolik nelítali, měli náskok. Každý hráč dostal stejný ice-time, abychom trošku pošetřili síly. Měli jsme tam rychlá střídání, snažili jsme se, aby poslední třetina byla vyrovnaná. Doufám, že utkání o bronz začneme podobně," přeje si.

Musíme do toho dát všechno, velí Martin Kaut

Velké semifinále skončilo pro juniory smutně. "S Kanaďany se dalo hrát, i když ve druhé třetině to moc nevypadalo. Tu první jsme prohráli 1:2, třetí byla vyrovnaná," říká Nečas. S ohledem na závěrečnou bitvu je konečný výsledek možná paradoxně příznivější, než kdyby reprezentanti vypadli třeba po prodloužení nebo nájezdech. Hledat za takových okolností sílu na další rozhodující klání, to by pak bylo zřejmě obtížnější. "Těžko říci. Snažili jsme se o co nejlepší výkon až do konce, když se však prohrává o pět gólů, hodnotí se to těžko. Začátek nám vyšel, prvních deset minut jsme byli lepší. Což Kanaďany zaskočilo. Ale bohužel."

Hned po utkání se svěřenci trenérů Pešána, Vlacha a Přerosta začali soustředit na zápas s Američany. Po půlnočním návratu do hotelu se hokejisté snažili dobít baterky. Času moc není, hrát se začne znovu od 16 hodin místního času (v Česku bude o šest hodin víc). "Věděli jsme, že nezbývá nic jiného, než dobře zregenerovat a připravit se na Američany. Musíme je porazit!" říká jednoznačně Nečas. Soupeř v semifinále selhal, zlato z loňského Montrealu na domácím ledě neobhájí. "Američané hrají dobrý hokej, předvádí ho celý turnaj. Myslím, že to bude podobný tým jako Kanada. Musíme hrát hru, která nám přinesla úspěch. Bez faulů," velí lídr českého výběru.

Scénář jako před 13 lety? Dvacítka také vzala bronz Američanům

Průběh play off je zatím hodně podobný tomu, co na MS 2005 prožil ročník 1985. Červenka, Olesz, Šmíd, Schwarz a další bojovníci tehdy také ve čtvrtfinále vyřadili Finy, načež vypadli s Kanadou. Byť ne tak vysokým rozdílem. V zápase o bronz nakonec obrali domácí Američany, během prodloužení tehdy brankáře Montoyu překonal Petr Vrána. Kdyby se teď scénář opakoval, byla by to nádhera. Češi vědí, že jim životní úspěch zajistí jen maximální výkon. "Tady už rozhoduje morálka. Je potřeba dát do toho české srdíčko, zabojovat a urvat to, abychom tu medaili odvezli," uzavírá Martin Nečas.

Share on Google+

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz