Mladé Češky se vydaly dobýt Evropu. Chceme medaili, říká kouč Zuziak

Foto: Martin Voltr

Přichází poslední šance, jak pozvednout letošní prapor českého ženského hokeje a ukázat, kam patří. Jeho sezonu uzavřou hokejistky do 16 let pod hlavičkou reprezentační patnáctky, které se od čtvrtka do neděle budou v Budapešti bít na premiérovém neoficiálním mistrovství Evropy. „Každý zápas bude těžký, my budeme chtít každý zápas vyhrát,“ hlásí trenér Pavel Zuziak.

Fanshop

Už od soboty se mladé české hokejistky chystaly na soustředění v Roudnici nad Labem. Velmi dobrou zprávou je, že trenérům nezasáhly do sestavy žádné zdravotní komplikace a mají k dispozici kádr přesně v té podobě, v jaké chtěli.

Prvním a zásadním úkolem přípravného kempu bylo sladit tempo. Vrátit do něj ty hráčky, kterým v posledních týdnech scházela možnost kvalitně trénovat. „První dva tréninky byly takové syrovější. Ale postupem času bylo vidět, že holky, které během té pauzy neměly prostor na ledě, se do toho dostaly. Myslím, že jsou připravené jak po fyzické, tak psychické stránce sehrát takhle náročný turnaj,“ říká hlavní trenér Pavel Zuziak.

Termín je opravdu velmi pozdní, dosud končil program patnáctky ženevským turnajem nejpozději v polovině dubna. „Je to už dost pozdě, ale nemyslím, že by s tím holky měly problém,“ reaguje kouč, jenž mohl být s tréninkovou morálkou spokojen.

„Holky opravdu byly na každý trénink koncentrované, měly dobrý přístup. Věnovali jsme se mimo jiné přesilovkám a důrazu v zakončení, nebo i signálům po buly.“ Závěr kempu už se nesl v trochu odlehčenějším duchu, hráčkám – hlavně tedy jejich nohám – přišel odpočinek vhod. Ve středu ráno zamávaly roudnickému zimáku, kde už se začal rozpouštět led, a vydaly se směr Budapešť.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Jestli by reprezentace neměla mít s něčím problém, je to rozhodně sehranost. Hokejistky spolu v tomto či velmi podobném složení už absolvovaly spoustu turnajů a vědí, jak se optimálně naladit a jak si vyhovět na ledě. Navzdory tomu, že jde teprve o výběr do šestnácti let, můžeme mluvit o solidních zkušenostech.

„Máme tady holky, které byly na mistrovství světa osmnáctek,“ zmiňuje kouč šestici hráček – dvě obránkyně a čtyři útočnice. „Adéla Škrdlová a Natálie Mlýnková už i nakoukly do A-týmu na velkých akcích. Zkušenosti v týmu máme a budeme se je snažit zúročit,“ pokyvuje Zuziak, jenž se bude opírat o vyrovnanou brankářskou dvojici. Viktorie Švejdová s Evou Štumbaurovou jsou na stejné laťce. „Bude záležet, jak se rozhodneme konkrétně před každým zápasem,“ doplňuj trenér.

Po kempu opustila tým třetí gólmanka Julie Pejšová, ovšem ta si rozhodně zachytá v příštích sezonách. Z ročníku 2003 tak v Budapešti vyjede na led pouze Nikol Nepokojová. Kapitánské céčko dostala na hruď obránkyně Anna Kotounová, hlavně díky své dlouholeté pracovitosti a skvělým morálním vlastnostem. Jejími asistentkami budou již zmíněné Škrdlová s Mlýnkovou.

Jedno je jasné, osmnáctka hokejistek v poli si pěkně hrábne. Až na dno a ještě dál. Ve čtyřech dnech je čekají čtyři zápasy v plné délce šedesáti minut, v případě remízy by si ještě daly přídavek v podobě pětiminutového prodloužení tři na tři a kdyby ani to nestačilo, tak nájezdy. Hraje se totiž tříbodovým systémem po vzoru soutěží IIHF.

„Samozřejmě je to náročný program, ale jestli chceme uspět, nesmíme si tohle připouštět. Podmínky jsou pro všechny stejné, síly budou docházet všem. Bude záležet na momentálním rozpoložení týmu,“ upozorňuje Pavel Zuziak. Češky dobře vědí, na co chtějí dosáhnout! „Náš cíl je medaile,“ říká trenér jasně s tím, že jakýkoli cenný kov by v osmičlenném poli znamenal úspěch.

Foto: Martin Voltr

Na Evropském poháru chybí pouze Švédky, k největším favoritům se určitě řadí Finsko s Ruskem. „S nimi jsme teď vůbec nehráli, takže nevíme, co od nich očekávat,“ komentuje Zuziak protivníky. Výběr Suomi čeká naši reprezentaci uprostřed základní skupiny. „Finky budou každopádně dost bruslit, v tom vyniká většina jejich reprezentací. A jsou výborně organizované.“

Ještě předtím se Češky utkají se Švýcarskem, naopak skupinu uzavřou proti Slovenkám. V obou případech půjdou do boje v ošidné roli favoritek. „Se Švýcarkami jsme hráli v Rakousku, ale kádry budou malinko pozměněné. Těžko předvídat. Podobně jako u Slovenek. Každý zápas bude těžký, my budeme chtít každý zápas vyhrát,“ ujišťuje český lodivod.

Několik členek aktuálního kádru zamíří po sezoně do zahraničí, i proto je teď na čase, aby ze své party vymáčkly maximum. Možná mají poslední šanci zahrát si v tomto složení, byť je před nimi samozřejmě osmnáctka.

A další motivace, proč opravdu chtít dosáhnout na úspěch? Oběma starším výběrům se vrcholy letošní sezony nevydařily, bylo by skvělé teď přidat pěknou tečku pro celý český ženský hokej. „S tím naprosto souhlasím. Holky i celý realizační tým chceme uspět, abychom náš ženský hokej zase trochu pozvedli a byli na očích tím, že uděláme nějaký výsledek,“ ujišťuje závěrem Pavel Zuziak.

Rozpis Evropského poháru žen do 16 let

Čtvrtek 27. dubna:
15:00 Švýcarsko – Česko (sk. A, hala 2)
15:30 Německo – Rakousko (sk. B, hala 1)
18:10 Finsko – Slovensko (A)
18:40 Rusko – Maďarsko (B)

Pátek 28. dubna:
15:00 Slovensko – Švýcarsko (A)
15:30 Německo – Maďarsko (B)
18:10 Česko – Finsko (A)
18:40 Rakousko – Rusko (B)

Sobota 29. dubna:
15:00 Slovensko – Česko (A)
15:30 Maďarsko – Rakousko (B)
18:10 Finsko – Švýcarsko (A)
18:40 Rusko – Německo (B)

Neděle 30. dubna:
15:00 finále A1 – B1
15:30 zápas o 3. místo A2 – B2
18:10 zápas o 5. místo A3 – B3
18:40 zápas o 7. místo A4 – B4

Všechny zápasy turnaje můžete sledovat v živých přenosech na webu sportstream.hu.

Foto: Martin Voltr

Nominace českého týmu

Brankářky:
Eva Štumbaurová (Český Krumlov), Viktorie Švejdová (Liberec).

Obránkyně:
Adéla Škrdlová (Třebíč), Anna Kotounová (Tábor), Vivien Šmajdová (Cheb), Klára Jandušíková (Cherokees), Daniela Pejšová (Most), Pavlína Vlková (HC Krkonoše).

Útočnice:
Natálie Mlýnková, Sára Čajanová (obě Zlín), Klára Seroiszková, Patricie Škorpíková (obě Karviná), Anna Fabšicová (Strakonice), Barbora Machalová (Žďár nad Sázavou), Nikola Dýcková (Vlašim), Agáta Sarnovská (Litoměřice), Tereza Mazancová (Mladá Boleslav), Kristýna Kaltounková (Jihlava), Nikol Nepokojová (Chotěboř), Kristýna Hájková (Skuteč).

Realizační tým:

Manažer: Martin Mašek
Hlavní trenér: Pavel Zuziak
Asistenti trenéra: Roman Kosina, Klára Mazánková
Lékařka: MUDr. Andrea Jakešová
Kustod: Josef Polenský

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz