Manažer Havířova: Jednáme se Semanem. Laco zůstává, Meidl s otazníkem

Foto: Karel Vaculík, hc-havirov.cz

Brankář Marek Laco bude v Havířově působit i v další sezoně. AZet dále láká úspěšného odchovance Daniela Semana a má v hledáčku hráče ze sestupujícího Šumperka. Nejisté je naopak působení Václava Meidla a Radima Ostrčila. Novinky z klubu poodhalil v obsáhlém posezonním rozhovoru manažer Havířova Patrik Rimmel.

Fanshop

Co se vám vybaví, když se řekne sezona 2015/2016?
Stejně jako jsme byli spokojení s předchozími dvěma sezonami, tak jsme byli spokojení i se závěrem té letošní. Dali jsme si za cíl hrát střed tabulky, postoupit do předkola. Nakonec jsme šli do play off jako sedmí a celkem rychle přešli přes Litoměřice. Další věc, která se povedla, je, že jsme konečně vyhráli zápas v play off. I když jenom jeden, protože my jsme jich samozřejmě chtěli vyhrát víc. Mrzí nás hlavně druhé domácí utkání, ve kterém jsme byli lepším týmem. Na druhou stranu ve všech třech zápasech v Jihlavě byl zase lepší soupeř.

Je něco, co byste nyní udělal jinak?
Po každé sezoně si člověk říká, že příchod některého hráče se vyplatil a jiného zase ne. Každopádně důležitý okamžik byl někdy na přelomu října a listopadu, kdy jsme se pohybovali kolem desátého, jedenáctého místa. Jsme rádi, že jsme do toho nesáhli, nevyměnili trenéry a neudělali velké změny v hráčském kádru. Věřili jsme, že tým na to má. Nakonec se to potvrdilo, měli jsme dobrou sérii a dostali se v tabulce tam, kde si myslíme, že patříme.

„Divil bych se, kdyby Petra Kanka Třinec nezapojil do přípravy. Myslím si, že na to má."

Výkony kterých hráčů byste vyzdvihl?
Celkově si tým sedl. I když si na sebe na začátku musel zvykat – přišel nový trenér, který měl jiné požadavky a jinak se trénovalo. Peťa Kanko měl určitě nadstandardní sezonu. Jirka Krisl taky velmi povedená sezona. Dobře hraje už třetím čtvrtým rokem, loni měl ale dvě velká zranění, takže to nebylo úplně ono. Tonda Pechanec se zvedl a posunul se dál. Potom Marek Laco, který nám hodně pomohl. I mladí, od kterých se toho třeba až tolik nečekalo, hráli dobře. Víme, kdo to je, ale jmenovat je raději nebudu. U těch mladých je to rizikové, někteří by se z toho mohli v uvozovkách zbláznit (úsměv).

Zmínil jste Petra Kanka, který letos zažil pro mnohé až nečekaně povedenou sezonu.
Měl skvělý rok. V sezoně 2014/2015 se do týmu nevešel, v srpnu při zužování kádru to padlo na něj. Odešel na Slovensko, v létě se vrátil. Nebrali jsme ho jako střelce, ale jako super kluka do kabiny a kvůli tomu, jak pracuje na trénincích a jak hokejem žije. Nakonec byl nejlepší střelec týmu. Jeho návrat byl dobrý krok, moc nám pomohl. I v extraligovém play off hrál velmi dobře. Je ale hráčem Třince. Divil bych se, kdyby ho nezapojili do letní přípravy a nepopral by se o místo v sestavě. Přímo v Třinci, nemám na mysli farmu. Myslím si, že na to má.

Čím si jeho vzestup vysvětlujete?
Peťovi se před rokem narodilo dítě a vede spokojený rodinný život. Další věc je, že zhubl nějakých osm kilo, takže mu to na ledě daleko víc bruslí.

„Věříme, že to dopadne, že by u nás Daniel Seman mohl hrát. Záleží to víceméně na něm."

Naopak příchod Aleše Staňka úplně nevyšel. Proč nenavázal na výkony ze Šumperka?
Jak říkáte, nebylo to úplně to, co jsme si představovali. Máme mladý kádr a mysleli jsme si, že Aleš přinese body a zkušenost v přesilovkách. Kluk je to bezproblémový, vše si odtrénoval, ale holt mu to tady nesedlo. Jak jsme se na začátku trápili všichni, tak jemu to také nešlo. Reagovali jsme výměnou s Prostějovem, za Václava Meidla na měsíc a půl. Venca ten měsíc a půl odehrál výborně, ale Aldovi to prostě nešlo a my ho pak pustili do Šumperka. Někdy vám tam zkrátka spadne všechno, někdy zase máte sérii deseti zápasů bez gólu a dostanete se do psychického útlumu. Tato sezona mu bohužel nevyšla.

Řekl bych, že se asi více čekalo i od Radima Ostrčila.
Radim je talentovaný a tvořivý obránce, kterých u nás obecně není mnoho. Ale v tomto roce, i když si vše poctivě odtrénoval a je v nejlepších letech, měl trošku problém s pohybem. My ho na měsíc poslali do Poruby s tím, že se do toho dostane. Pak se vrátil, byl na hraně sestavy, a když se naskytla možnost angažovat Petra Punčocháře, tak jsme Radima pustili na hostování do Vsetína.

Dáte mu šanci pro příští sezonu?
Zatím nejsme rozhodnutí. Viděl jsem zápasy Frýdku se Vsetínem a díky své tvořivosti hrál dobře. Nejprve by se to samozřejmě musel dozvědět hráč. S trenérem jsme určité věci probírali, ale u Radima ještě nejsme pevně rozhodnutí, jestli ano, nebo ne.

Foto: hc-havirov.cz

Můžete prozradit další detaily, jak by mohl tým v příští sezoně vypadat?
V kádru máme více než polovinu našich hráčů, odchovanců. S nimi počítáme i nadále. Až na tři hráče mají všichni smlouvu. Další působení řešíme například s Markem Kalusem. Nechceme to celé překopávat, ale změny samozřejmě budou. Budeme stavět na našich odchovancích a mladých klucích. K tomu nějaká zkušenost, aby si to sedlo. Každopádně dva tři naše hráče, kteří se už o místo uchází třeba třetí sezonu a stále to není takové, jak by bylo potřeba, po dohodě s trenéry uvolníme na hostování do nižší soutěže. Určitě přijdou i nějací kluci ze Zlína. Máme tam Roberta Říčku, o kterého má Zlín stejně jako další extraligové týmy zájem. Myslím si, že to platí i pro Roberta, takže tam zřejmě zůstane. Také uvidíme, co mladí kluci z Vítkovic. Noví hráči určitě budou, ale konkrétní jména bych neprozrazoval, dokud nejsou uzavřené smlouvy.

Brankář Marek Laco zůstane?
Ano, zůstává. Brankářská dvojice bude stejná. Navíc máme dva šikovné gólmany v extraligovém dorostu a v juniorce Vítkovic Kamila Šimečka.

A jak to vypadá s Václavem Meidlem?
S Vencou jsme v kontaktu, mluvil jsem s ním minulý týden. V listopadu a prosinci hrál výborně, byl náš nejlepší centr. Pak se musel vrátit do Prostějova a ke konci ledna k nám přišel znovu. Byl ale po zranění a v závěru sezony už nebyl v takové pohodě jako předtím. Jestli u nás bude nebo ne, bych viděl tak 50 na 50. Záleží to jak na nás, tak na něm. Podle výkonnosti, financí, podmínek a tak dále.

„Můžu přiznat, že s některými hráči Šumperka jsme jednali. Uvidíme, jak to dopadne."

Spolupracujete se Zlínem, kde hrají havířovští odchovanci Maruna a Říčka. Budete mít schůzku o podobě spolupráce pro příští sezonu?
Se Zlínem i s dalšími týmy jednáme. Už během sezony jsme spolu několikrát mluvili, naposledy během play off. Po něm jsme se bavili o některých věcech po telefonu a brzy se zase sejdeme. Určitě budeme řešit Roberta Říčku, který je stále našim hráčem.

Je reálné, že se z Běloruska vrátí obránce Daniel Seman?
Fanoušci i my bychom Daniela rádi viděli. Je náš odchovanec, je to zkušený hokejista, který hrál v extralize a v zahraničí. Pořád má výkonnost. Také s ním jsme nedávno mluvili. Teď se vrátil na tréninky zpět do Běloruska, ale jsme domluvení, že během dubna přijede. Věříme, že to dopadne, že by u nás mohl hrát. Není to jisté, má nabídky z postsovětských lig. Víceméně záleží na jeho rozhodnutí, jestli se už bude chtít vrátit, nebo ještě zůstane.

Sestoupil nedaleký Šumperk. Máte v hledáčku jeho hráče?
Nás to mrzí, Šumperk byl blízko. I pro fanoušky by to bylo určitě zajímavější než jezdit přes celou republiku. Některá jména, i podle bodů, jsou samozřejmě zajímavá. Člověk ale musí být obezřetný v tom, že je něco jiného získat třicet bodů v týmu, který je poslední a jste pořád na ledě, než v týmu z čela tabulky. Můžu ale přiznat, že s některými hráči už jsme jednali. Uvidíme, jak to dopadne. Bylo by pak nutné se domluvit i s klubem, který na něj vlastní práva. Stát se to určitě může, že za nás někdo ze Šumperka nastoupí.

Naopak o WSM Ligu bojuje třinecká farma. Neovlivnil by frýdecký postup AZet?
S Třincem jsme v uplynulých letech spolupracovali. Letos jsme měli celý rok Petra Kanka, párkrát v bráně Šimona Hrubce a v poli mladé Lukáše Douderu a Jaška. Už to ale nebylo tak ve velkém. Uvidíme, jak tomu bude v dalších letech, pokud by Frýdek postoupil. Třinečtí hráči mají kvalitu, uvidíme, jestli za nás ještě někdo nastoupí. Jinak Frýdek je od nás dvacet kilometrů, takže pokud by postoupil, bylo by derby. Pro nás je lepší jezdit do Frýdku než přes celou republiku.

„Od roku 2010, kdy klub vznikl, se nedlužilo ani pět korun. To není v dnešní době až takovým pravidlem."

Havířov má údajně jeden z nejnižších rozpočtů v soutěži.
Je tomu tak. Patříme ke klubům s nejnižším rozpočtem. Na druhou stranu od roku 2010, kdy klub vznikl, se nedlužilo ani pět korun. To není v dnešní době až takovým pravidlem. Nebylo by to samozřejmě možné bez podpory města, partnerů a návštěv fanoušků. Stejným směrem budeme pracovat i dál. Ostatně když jsme byli v listopadu v tabulce dole, tak jsme se nezbláznili a nechtěli jít do rizika, že bychom nakoupili iks hráčů a pak hledali, jestli peníze na mzdy budou, nebo ne.

V extralize se předvedli výbornými výkony Jan Maruna, Antonín Pechanec nebo Petr Kanko. Co to vypovídá o WSM Lize?
Její kvalita se určitě zvedla. Hraje v ní hodně hráčů na střídavé starty z extraligy. Jsou tu zkušení hokejisté, bývalí reprezentanti, kluci, co hráli NHL – letos například Václav Pletka, Petr Tenkrát a další. Na klucích, co od nás, ale i odjinud, chodí do extraligy, je to znát. Honza Maruna dal během prvního měsíce šest gólů, Dan Štumpf do toho skočil a dal hattrick. Tonda Pechanec s Petrem Kankem šli rovnou do play off a v prvních dvou zápasech patřili k nejlepším hráčům Třince. Je vidět, že poctivou prací se dá postoupit výš. Kluci tak mají motivaci odrazit se z první ligy nahoru.

Cítíte hrdost, když se havířovským odchovancům takhle daří?
Samozřejmě to potěší. Prvním byl Robert Říčka, který to šel před dvěma lety vyzkoušet a momentálně patří k lídrům Zlína. S Holíkem a Bukartsem hraje první pětku a táhnou tým. Je dobře, že se do extraligy dostali i další kluci. Je to motivace pro naše mladé odchovance, že se poctivou prací mohou z první ligy dostat výš.

„Je to motivace pro naše mladé odchovance, že se poctivou prací mohou z první ligy dostat výš."

Když by byl tedy zájem o Antonína Pechance, který má u vás ještě na rok smlouvu, nebránili byste mu v odchodu?
My hráčům nebráníme hrát extraligu. Tak jako jsme pustili Roberta Říčku a Honzu Marunu, nebránili bychom ani Tondovi. Se Zlínem jsme se vždy dokázali domluvit, a to většinou na hráčské výměně. Tak, aby byly všechny tři strany, my, extraligový klub i samotný hráč, spokojeny. Cílem kluků je hrát co nejlépe u nás, aby se postupně dostali dál. Když o ně bude zájem a kluby se domluví, jakože jsme se zatím domluvili s každým, tak v odchodu nikomu bránit nebudeme, ba naopak. Ti kluci by nám samozřejmě chyběli, ale zase vyrostou další.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz