Máme hlad po gólech, těší Nedvěda. To hlavní ale šestnáctku teprve čeká

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

4. prosince 2016, 13:31

Martin Voltr

Na reprezentačním poli se řadí mezi trenérské nováčky, to ale rozhodně neznamená, že by svým svěřencům neměl co předat. Naopak. Bývalý důrazný obránce Jaroslav Nedvěd vede od letošního roku národní tým do 16 let, s nímž zahájil sezonu úspěšně. Naposledy šestnáctka třikrát převálcovala Švýcary s celkovým skóre 24:5! „Byli jsme ve všem lepší. Až Rusové nám ale nastaví zrcadlo, co ty vysoké výsledky znamenaly,“ upozorňuje lodivod nejmladší z mužských reprezentací v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

7:1, 9:3 a 8:1 – takové výsledky postupně zapsali čeští mladíci na začátku listopadu v Klatovech a Rokycanech. Hokejisté pokaždé zasypali Švýcary více než padesátkou střel, dvakrát navíc inkasovali jediný gól až v samém závěru. Těžší úkoly ale mají teprve před sebou. Šestnáctku před Vánoci čekají tři zápasy se silným Ruskem, které hostí v Českém Těšíně a Havířově, v únoru se naopak vydá do Ruska na turnaj čtyř hlavních evropských mocností.

Sezonu pak uzavře v dubnu, kdy stejný turnaj se Švédskem, Finskem a Ruskem přivítá zimní stadion v Hodoníně. A s hráči širšího kádru o týden dřív tradičně svede dvě bitvy proti stejně starým Slovákům. Kam se do té doby mladí hokejisté posunou? „Mužstva jako Slovensko a Švýcarsko začínáme porážet jednoznačně. Doufám, že budeme schopni konkurovat top světovým týmům,“ vypočítává hlavní trenér Jaroslav Nedvěd.

Jak moc jednoznačné to tedy v listopadu bylo?
Švýcarsko má svou kvalitu, jsou to dobří bruslaři, mají tu švýcarskou disciplínu. Celkem dodržovali herní systém, hráli hodně utažení kolem brány a nám se do jejich obrany těžko pronikalo. Ale myslím, že jsme byli ve všem lepší. Bruslařsky, technicky i fyzicky. Měli jsme herní disciplínu, když se nám deset patnáct minut nedařilo střílet góly, tak jsme nezačali panikařit. Pořád jsme zůstávali s herním plánem a hráli disciplinovaně zezadu bez zbytečných faulů. Pak jsme po jednom góle přidávali a oni povolovali, povolovali. Po pátém gólu se jejich obrana v každém zápase dost rozpadla, vytratila se jim sebedůvěra a nasázeli jsme jim sedm, osm a devět branek. Ale musím říct, že všechny zápasy byly do poloviny celkem vyrovnané.

„Většinou to u nás nebývá, mívají to spíš Kanaďani. Je to 4:0 a oni hrají pořád stejně, ať dají osm gólů, pořád mají hlad po dalších. A teď to u nás bylo přesně ono!“

V prostředním jste dokonce po první třetině prohrávali...
Možná trošku pod dojmem prvního vysokého vítězství jsme malinko ubrali a oni naopak přidali, protože nechtěli znovu dostat sedm gólů. Hned bylo cítit, že jsou s námi schopni bruslit a hrát. Udělali jsme dvě lajdácké chyby, nedobruslené situace. Jednou jsme špatně pokryli hráče v předbrankovém prostoru, jednou byl obránce trochu dezorientovaný a nenabral si soupeře. Oni to hned potrestali. V kabině jsme si řekli, že tudy cesta určitě nepovede, a kluci na to zareagovali a okamžitě se zlepšili. Postupně jsme se zase dostali do vedení a pak už jsme je přehrávali.

Po takových výsledcích může u mladých hokejistů přijít pocit uspokojení. Dají soupeři jeden debakl, pak druhý... Přece jenom nic podobného ještě v reprezentaci nezažili. Říkáte, že kromě jedné zmiňované třetiny se vám u nich podařilo udržet maximální koncentraci?
Strašně se mi na klukách líbilo, že měli hlad. To je pro mě velké pozitivum trojzápasu. Většinou to u nás nebývá, mívají to spíš Kanaďani. Je to 4:0 a oni hrají pořád stejně, ať dají osm gólů, pořád mají hlad po dalších. A teď to u nás bylo přesně ono! Za stavu 5:1 bylo pořád vidět, že bruslíme, máme tlak do brány a hlad po gólech. To se nám hrozně líbilo. Na druhou stranu jsme pořád hráli disciplinovaně v obranné fázi. Trochu mě jenom mrzí vůči gólmanům, že v prvním a třetím zápase jsme inkasovali až v posledních dvou minutách. Tam už koncentrace jednotlivce třeba poleví, nechali jsme si dát zbytečné góly. Ale 58 minut jsme opravdu hráli koncentrovaně.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Před Vánoci vás ale čeká o dost těžší soupeř, třikrát se utkáte s Ruskem. Jste zvedavi, jaké vám nastaví zrcadlo?
Rozhodně jsme zvědaví. Zatím v Salcburku i na poslední akci jsme soupeřům dávali výsledky o třídu, byly jednoznačné. Kromě zápasu s Ruskem, který jsme prohráli 2:4. Rusové můžou postavit dvě tři stejně kvalitní mužstva. Samozřejmě se i těšíme, je to výzva, zase se díky dalším soupeřům budeme posouvat někam jinam. Nastaví nám zrcadlo, co znamenaly ty vysoké výsledky, jakou vlastně máme kvalitu a kde je zbytek evropské a světové špičky.

Co tedy od Rusů očekáváte?
Jsou to dobří bruslaři, výborní na hokejce i na puku, individuálně technicky vybavení... Klasičtí Rusové. Bude to ještě o to víc o disciplíně. Zatím jsme hodně byli na puku my, hodně jsme útočili. Teď se může stát, že budeme třeba i několik minut bez puku, a budeme muset zůstat koncentrovaní. Musíme potlačit ega, jako že já si teď chci někde udělat kličku, já si chci zaútočit. Celá pětka, která bude na ledě, musí odbránit tlak soupeře. Já ale naším klukům věřím.

„Uvidíme, jak nám to půjde proti Rusům, Švédům, Finům. Věřím, že hokej, který chceme hrát, budeme schopni hrát i proti těmhle lepším týmům. Hodně se ukáže srdce hráčů.“

Budete se tedy muset víc zaměřit na obranu.
Defenziva samozřejmě kluky baví ze všeho nejmíň, ale musíme v ní udržet kvalitu. Každý chce útočit a dávat góly, to baví každého hráče víc než být v boxu, dělat brzdy, vyklekávat a blokovat střely... Myslím, že do ofenzivy máme hodně silné mužstvo, a taky výborné brankáře. Zatím jsme se ale tolik nedostávali pod tlak. Je něco jiného, když to přijde jednou za čas. Něco zblokuju a vím, že budu zase hodně na puku, tak je to v pohodě. Ale teď budeme muset zblokovat spoustu střel a teprve pak půjdeme do útoku. Hodně se ukáže srdce hráčů.

Vzal jste mi z úst další otázku. V čem spočívá hlavní přednost vašeho ročníku 2001? Je to ta útočná síla a dravost, o které mluvíte?
Ano. Myslím, že je to hodně silné mužstvo směrem dopředu, a to beru i od obránců. Ale uvidíme, jak nám to půjde proti Rusům, Švédům, Finům. Věřím, že hokej, který chceme hrát, budeme schopni hrát i proti těmhle lepším týmům.

V srpnu jste říkal, že zatím nemá smysl svazovat hráče do šablon a taktických mantinelů. Platí to pro vaši práci pořád? A co teď před Ruskem?
Zatím to platilo. Tři zápasy ve třech dnech jsou ale fyzicky náročné, byly i proti Švýcarům, a to jsme vyhráli jednoznačně. Rusové budou daleko víc bruslit a budou agresivnější, takže to bude ještě náročnější. Máme proto v hlavě ještě další herní variantu pro určitou fázi zápasu. Rusové hrají hodně roztaženě, tak se chceme podívat, jak by to vypadalo, kdybychom hráli malinko jiný styl než ten klasický agresivní. Ne přímo pasivní, ale chceme se zkrátka v trénincích zabývat i jinou variantou.

Foto: Karel Švec, cslh.cz

K sestavení nominace vám pomůžou i jednodenní kempy v Hradci Králové a Pardubicích, které máte čerstvě za sebou...
Některé kluky jsme viděli už předtím a ani jsme je nebrali. Chtěli jsme vidět spíš ty, kteří s námi na poslední akci nebyli a daří se jim, třeba i ve starším dorostu. Kluky, na které máme dobré reference od klubových trenérů. Nechceme přehlédnout nikoho, kdo má aktuálně dobrou formu. Proto děláme i takové kempy, abychom viděli dalších třicet hráčů.

Jak moc by se mohl kádr pro bitvy s Ruskem lišit od toho, který hrál proti Švýcarům?
Základ bude určitě podobný, to byl i po Salcburku. Kolik se vyměnilo, pět hráčů? Podobně by to mělo být i teď, mezi dvěma a pěti hráči.

Na klubovém poli trénujete mladší dorost Sparty. Je pro vás velkou výhodou, že máte v soutěži přehled?
Ano, ale zase musím fungovat v klubu, takže na spoustu zápasů se chodí dívat Michal Broš nebo Pavel Arnošt. Nemůžu být všude. A další věc, spousta těchhle kluků je ve svých extraligových mužstvech na vyšší úrovni, tak už kolikrát hrají i za starší dorost. Takže chodím i na starší a trávím na zimácích dost času.

„Byl bych rád, kdyby se nám jako mužstvu dařilo a posouvali se jak hráči, tak i my trenéři. Všichni takovým směrem, aby byl celý český hokej konkurenceschopný. Myslím, že se nám to poslední dobou daří a vracíme se do dřívejších kolejí.“

Nedá mi to, abych se nezeptal na fantastickou bilanci vašeho týmu. Se Spartou jste zatím v sezoně neprohráli ani jeden zápas, což je opravdu unikát. Co za tím stojí?
V podstatě jde o to samé, co můžu říct o reprezentačním mužstvu. Sešla se nám dobrá parta, dobrý ročník – a takhle to mám i v klubu. Platilo to i loni. Musím říct, že se mi s kluky dobře pracuje, a i proto jsem u té kategorie zůstal třetí rok v kuse. I když jsem třeba mohl jít někam výš. Chtěl jsem zůstat, protože práce s nimi mě bavila a cítil jsem z nich dobrou partu. Jsou to šikovní kluci. Ta naše série je taky shoda okolností, samozřejmě jsme měli horší zápasy. Ale zatím se nám to vždycky sešlo, že jeden den dal Franta tři góly, druhý den zase Láďa. Pokud jsme byli v bryndě, vždycky nás z ní někdo vytáhl a posunul mužstvo zase dál.

V extralize mladšího dorostu začala minulý týden nadstavbová část. Očekáváte, že to budete mít těžší?
Ano, ukázalo se to už v prvním zápase s Hradcem. V první třetině jsme nehráli dobře, pak jsme změnili nějaké detaily, trochu jsme proházeli sestavu a začalo to jít. Hlavně tedy kluci začali hrabat. Srovnali se s tím, že soupeř je kvalitnější. Najednou přijel Hradec, který má taky tři kandidáty na reprezentaci a byl jinde než někteří soupeři předtím, když jsme hráli třeba s Kobrou. Ale srovnali jsme se s tím a od druhé třetiny už jsme byli zase lepší.

Na závěr se vrátím k reprezentaci. Šestnáctku vedete od léta, u národních týmů patříte mezi ty služebně nejmladší kouče. Jak vás nová práce naplňuje?
Človek se chce ve své práci, ať je jakákoli, někam posouvat. Je to pro mě další krok, který je zajímavý z mnoha hledisek. Byl bych rád, kdyby se nám jako mužstvu dařilo a posouvali se jak hráči, tak i my trenéři. Všichni takovým směrem, aby byl celý český hokej konkurenceschopný. Myslím, že se nám to poslední dobou daří a vracíme se do dřívejších kolejí. Mužstva jako Slovensko a Švýcarsko začínáme porážet jednoznačně. Doufám, že budeme schopni konkurovat top světovým týmům.

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Výsledky reprezentace do 16 let

ČESKO – ŠVÝCARSKO 7:1 (2:0, 2:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Lang (Přikryl), 19. Beránek (Pytlík), 27. Zeman (Beránek, Klikora), 37. Koffer (Vitouch, Raška), 50. Mužík (Lang, Klodner), 52. Teplý (Čížek), 55. Zeman (Pytlík, Beránek) – 59. Basic (Testaz). Hráno v Klatovech.

ČESKO – ŠVÝCARSKO 9:3 (1:2, 2:0, 6:1)

Branky a nahrávky: 5. Vitouch (Koffer), 29. Pytlík (Klikorka, Zeman), 37. Přikryl (Haš), 42. Homola (Čížek), 44. Raška (Koffer, Mlčák), 51. Vitouch (Koffer, Suhrada), 52. Haš (Čížek, Zeman), 54. Toman (Mlčák, Suhrada), 60. Čížek (Toman, Zeman) – 6. Lehmann (Gfeller, Zürcher), 11. Welter (Schwenninger), 58. Gfeller (Rubin, Burkhalter). Hráno v Rokycanech.

ČESKO – ŠVÝCARSKO 8:1 (1:0, 4:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 13. Haš (Toman, Čížek), 22. Zeman (Haš, Čížek), 33. Vitouch (Suhrada, Raška), 35. Klikorka (Kitzberger, Teplý), 35. Mužík (Poizl), 46. Haš (Toman, Zeman), 57. Beránek (Teplý), 60. Beránek (Pytlík, Kitzberger) – 60. Zürcher (Gfeller). Hráno v Klatovech.

Česko reprezentovali:

Brankáři:
Jan Škorpík (Sparta Praha), Lukáš Pařík (Letňany), Ondřej Chaloupek (Jihlava).

Obránci:
David Homola (Třinec), Martin Hugo Haš (Sparta Praha), Karel Klikorka (Letňany), Jan Mlčák (Kometa Brno), Daniel Poizl, Jan Klodner (oba Žďár nad Sázavou), Jiří Suhrada (Zlín), Josef Kitzberger (Litvínov).

Útočníci:
Michal Teplý (Havlíčkův Brod), David Vitouch, Marcel Čížek (oba Sparta Praha), Matěj Toman (České Budějovice), Martin Lang, Filip Přikryl, Radek Mužík (všichni Plzeň), Adam Beránek (Vítkovice), Filip Koffer, Tomáš Zeman (oba Pardubice), Jaromír Pytlík (Žďár nad Sázavou), Adam Raška (Třinec).

Realizační tým:

Manažer týmu: Pavel Arnošt
Hlavní trenér: Jaroslav Nedvěd
Asistenti trenéra: Michal Broš a Pavel Arnošt
Trenér brankářů: David Kovářík
Hospodář: Josef Toma
Lékař: MUDr. Jiří Dvořák

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Modelové zápasy na jednodenních kempech

ČESKO – MOUNTFIELD HK st. dorost 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. Mašín (Sklenář), 22. Maršík (Šedivý). Hráno v Hradci Králové.

ČESKO – HC DYNAMO PARDUBICE st. dorost 7:5 (2:0, 1:3, 4:1)

Branky a nahrávky: 16. Jouza (Berka, Routa), 20. Síla (Najman, Pištěk), 40. Síla, 41. Síla (Pištěk, Kubíček), 45. Jouza (Pištěk, Routa), 46. Matěcha (Čermák), 52. Routa (Bureš) – 5. Antoníček (Kostka), 29. Chára (Javůrek, Kostka), 30. Blümel (Koffer), 36. Matýs (Pochobradský), 45. Chára (Pochobradský, Rudy). Hráno v Pardubicích.

Další program reprezentace U16

Úterý 20. prosince:
18:00 Česko – Rusko (Český Těšín)

Středa 21. prosince:
18:00 Česko – Rusko (Havířov)

Čtvrtek 22. prosince:
13:00 Česko – Rusko (Český Těšín)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz