Lukeš zlomil Hradec v oslabení! Ještě že jsem vystřelil, směje se

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

13. března 2017, 21:46

Martin Voltr

Hned první duel série Hradce s Litvínovem ukázal, že tahle série může být pěkně dlouhá. Ale jednoznačná spokojenost je teď na straně Vervy, která na ledě soupeře urvala první bod! Hosté sice jako první inkasovali, ale Mountfield pak ničili perfektní obranou a nakonec slavili vítězství 3:2. „Bylo to strašně těžké utkání, Hradec hrál výborně. Ale myslím, že my jsme hráli výborně dozadu a zaslouženě jsme vyhráli,“ raduje se František Lukeš, autor klíčového gólu.

Fanshop

Pokaždé se o tom mluví – jak velká výhoda je začínat doma? Severočeši v závěru základní části zaostali za svým čtvrtfinálovým sokem o jeden bod, ale že by jim teď horší postavení do play off vadilo, to rozhodně ne. Získat hned úvodní venkovní duel, to je parádní věc! „Chtěli jsme tady aspoň jeden zápas vyhrát. Bylo to strašně těžké utkání, Hradec hrál výborně. Ale myslím, že my jsme hráli výborně dozadu a zaslouženě jsme vyhráli,“ říká František Lukeš.

Přitom start byl pro Vervu jakýkoli, jen ne povedený. Mountfield vlétl do čtvrtfinále v parádním tempu, k zaslouženému vedení nepotřeboval ani osm minut. Jenže po gólu Romana Kukumberga jako by domácí pro tenhle večer skončili. „Vlítli na nás, my jsme to ještě docela přestáli a prohrávali jsme jenom 0:1. Pak nám pomohl gól na 1:1 minutu a půl do konce první třetiny,“ dobře tuší Lukeš, jak moc Litvínov povzbudilo vyrovnání Lukáše Válka – mladý útočník se trefil hned ve svém prvním životním startu v play off.

Po přestávce pak bylo všechno jinak. „Myslím, že od druhé třetiny jsme hráli ten náš hokej, dodržovali jsme pokyny, a proto jsme vyhráli.“ Verva v prostřední části pustila soupeře jenom ke třem střelám, jako by Hradci někdo šlápl na brzdu.

A klíčem k pozdější výhře byl právě Lukešův gól na 1:2. Domácí páchali čím dál větší chyby, jednu spáchali ve vlastní přesilovce, a pak se nestačili divit. „Hradecký hráč nahrával po modré čáře a blbě střídali. Já jsem se jenom otočil a viděl tam místo, tak jsem jel podél mantinelu. Jeli jsme dva na jednoho s Vikym (Hüblem) a bek si ho dobře obsadil, tak jsem jenom vystřelil,“ popisuje zlomový moment zápasu.

Paradoxně mu pomohlo i to, že předtím nevyužil podobnou možnost. „To jsem si na střídačce vynadal. Tam taky bek čekal nahrávku a taky jsem to měl dávat nahoru na lapačku. Podruhé už mi to vyšlo. Řekl jsem si, že nahrávat nebudu. Ještě že jsem vystřelil,“ říká Lukeš s úsměvem.

Jestli chce Verva v sérii čtvrtého s pátým uspět, musí předvést stoprocentní výkony v obraně. A hned na první pokus ukázala, že je připravená. Když se k tomu přidalo napadání, které domácím přidělávalo velké potíže, bylo vítězství na světě. „Připravovali jsme se na to, tohle je náš hokej. Play off se takhle musí hrát, nesmíme být zalezlí. Oni mají výborné útočníky a kdybychom byli zalezlí, tak by kolem nás jenom jezdili a dávali góly. Musíme napadat, musíme hrát aktivně,“ velí litvínovský odchovanec.

Poctivým výkonem si hosté na svou stranu přiklonili taky potřebný kus štěstí. Jak jinak z jejich pohledu nazvat kiks gólmana Patrika Rybára, který doslova připravil třetí gól Rostislavu Martynkovi. To byl pro Litvínov hotový vánoční dárek... „Gólman to vyrazil, přitom to musí chytit. Marty už zasouval do prázdné. Posledních deset minut se samozeřjmě líp hraje za stavu 3:1 než 2:1,“ přitakává Lukeš. Džerinšovo snížení dvacet sekund před koncem pak už přišlo vniveč, první bod v sérii zaslouženě připlul na stranu žluto-černých.

„Myslím, že to byl vyrovnaný zápas. Oba týmy dodržovaly taktiku a čekaly na chybu protivníka. Udělal ji Hradec.“ Série pokračuje hned v úterý, urvat pod Bílou věží druhý bod by se pro Vervu rovnalo pohádce. „Základ je dobře se najíst a odpočinout si. Co dál, to si řekneme potom,“ dodává František Lukeš.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz