Liga mistrů v novém. Hrát budou jen nejlepší, z extraligy čtyři týmy

Foto: facebook.com/hcsparta

14. února 2017, 17:17

Adam Bagar

Letošní ročník Ligy mistrů byl z českého pohledu mimořádně úspěšný! Poprvé v historii měla nejvyšší tuzemská soutěž ve čtvrtfinále své zástupce, pražská Sparta navrch vystavila stopku mnoha favoritům a probojovala se až do vysněného finále. Už v příští sezoně se však Sparta, stejně jako další zakládající členové, nemusí do soutěže dostat. Nově ji totiž budou hrát jen ti nejlepší. Z Tipsport extraligy kvarteto mančaftů.

Fanshop

Liga mistrů byla obnovena v sezoně 2014-15 a český hokej měl na tři sezony jistou účast šesti mančaftů. K zakládajícím členům, Spartě, Liberci, Vítkovicím a Pardubicím, se v prvním roce přidaly Třinec a Zlín, ve druhém ročníku Třinec s Litvínovem a v tom posledním, který teprve před týdnem skončil další výhrou švédské Frölundy, to byli premiérově semifinalisté z Plzně a Mladé Boleslavi.

Foto: Facebook Champions Hockey League

Zatímco v prvních dvou sezonách bylo pro české týmy maximem už osmifinále, letos se hned dva probojovaly mezi osmičku nejlepších. Vítkovice se sice sklonily švýcarskému Fribourgu, ale jízda Sparty pokračovala dál. Pražané si postupně vyšlápli na finské Oulu, švédské HV71, švýcarský Bern a švédské Växjö! Při jejich úspěšném tažení Evropou je zastavil až ve finále tým z Göteborgu.

Ale už v příští sezoně 2017-18 se sparťané, stejně jako další tři zakládající členové, nemusí do základní skupiny Ligy mistrů vůbec dostat. Už před tímto ročníkem schválila Valná hromada CHL nový model soutěže. O titul bude bojovat jen 32 výběrů, které se do soutěže kvalifikují sportovní cestou. Český hokej budou zastupovat čtyři týmy, rozhodl o tom nový výkonnostní žebříček soutěže.

Ten bere v potaz výsledky posledních tří ročníků CHL. Na základě tohoto žebříčku budou mít v soutěži nejvíc zástupců Finové a Švédové. Celkem pět. Na čtyři členy se mohou těšit kromě Čechů také Švýcaři, Němce a Rakušany budou reprezentovat tři kluby. Ligu mistrů si zahrají i vítěz Kontinentálního poháru s mistry Slovenska, Norska, Francie, Běloruska, Dánska, Velké Británie a Polska.

Dva z celkových 32 účastníků jsou už nyní známí. Kontinentální pohár ovládli hráči anglického Nottinghamu, jistou účast má také šampión z Frölundy. Současných šestnáct skupin se v příští sezoně promění na osm čtyřčlenných skupin. Dva nejlepší mančafty každé z nich postoupí do osmifinále, play off budou probíhat stejně jako v posledních třech letech. Soutěž nabídne celkem 125 utkání.

Jaký je klíč postupu do CHL 2017-18?

1. Mistr
2. Vítěz základní části
3. Druhý tým základní části
4. Poražený finalista
5. Poražený semifinalista, lépe umístěný po základní části
6. Poražený semifinalista, hůře umístěný po základní části

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz