Lev nalomil svou Plzeň a mával oběma kotlům. Olesze motivoval Nohavica

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

Pěkně se to sešlo. Vítkovický útočník Jakub Lev nastoupil ke svému 400. zápasu v Tipsport extralize proti své mateřské Plzni, odkud v létě zamířil právě do Ostravy. Bylo vidět, jak moc chce proti svému bývalému klubu uspět. Toužil dát gól, s pěti střelami na branku byl nejaktivnějším vítkovickým střelcem, jenže neskóroval. Povedenou nahrávkou na Rostislava Olesze ale nasměroval Ostravany k premiérové výhře nad extraligovým lídrem z Plzně v této sezoně.

Fanshop

„Před začátkem sezony jsem nevěděl, že tam je vložené kolo, takže hezká náhoda. Chtěli jsme uspět, protože jsme s Plzní dvakrát prohráli v úplném závěru. Tentokrát to byl vyrovnaný zápas, podobný jako ten s Brnem,“ soudí Jakub Lev. „Dali jsme první gól, a pak šťastný druhý. Ve třetí třetině nás sice Plzeň zatlačila, ale Bartez to všechno výborně počapal, takže velká spokojenost,“ dodává.

Zatímco Kometě Vítkovičtí doma podlehli nejtěsnějším možným rozdílem 0:1, vyrovnanou bitvu s Plzní zvládli o poznání lépe a naopak vynulovali soupeře v poměru 3:0. „Hodně důležitý byl druhý gól, dost nás uklidnil. Třetí třetina sice nebyla úplně podle našich představ, ale takové zápasy někdy jsou. Pro nás jsou to velmi důležité body, protože Plzeň prohrála v sezoně tři body – pokud se nepletu – teprve počtvrté, takže jsme rádi, že my jsme ten tým, který to s nimi zvládl,“ pokračuje.

Jaké to bylo hrát znovu proti starým známým z Plzně? „Oni se na mě soustředí určitě víc. Ví v čem jsou moje silnější stránky a podobně. To samé vím já. Když na mě někdo jede, vím, kdo spíš vystřelí, udělá kličku, nebo je silný v soubojích. Dávám si na to bacha, je to vždy specifický zápas,“ upozorňuje český reprezentant. Ten proti Plzni pětkrát vypálil na branku, ale neuspěl ani jednou. „Šance mě mrzí. Míra Svoboda mě tentokrát vyčapal, ale vyhráli jsme, takže mi to tolik nevadí,“ usmívá se.

Ostravský celek si díky skvělé formě užívá postavení na druhé příčce tabulky. Nepokukuje už na úplnou špici? „Na Plzeň moc nekoukáme. Díváme se spíš pod sebe, aby se to tam nějak odřízlo kolem šestého místa. Kdyby měl sedmý co největší ztrátu, dalo by se hrát relativně v klidu. Kdybychom se ke konci sezony drželi takhle nahoře, samozřejmě bychom chtěli i do čtyřky, ale to je ještě hrozně daleko. V tomhle měsíci nás čeká velká porce zápasů, takže musíme jít krůček po krůčku,“ povídá Lev.

Jeho jméno skandovali ve středu jak vítkovičtí fanoušci, tak hlouček nejvěrnějších příznivců z daleké Plzně. „Jojo, zaslechl jsem to. Nebyl jsem si jistý, ale kluci do mě pak kopli na střídačce, tak jsem jim taky zamával. Doufám, že na mě nebudou vítkovičtí fanoušci naštvaní, ale v Plzni jsem něco prožil a k městu budu mít vztah pořád. Od plzeňských fanoušků to bylo hezké gesto, chci jim poděkovat. Bylo to super,“ usmívá se s patnácti góly nejlepší střelec Vítkovic.

Ostravané ustáli bez pohromy také pět oslabení, v jejich bránění mimochodem Vítkovičtí jedni z nejlepších v soutěži. „Víme, na koho to hrají. Hodně gólů dává Tomáš Mertl kolem brány. Milan Gulaš má výbornou střelu a rozehrává jim to Petr Kadlec. Věděli jsme proti komu vystupovat, kdo tolik nestřílí. Přistupovali jsme k tomu zodpovědně,“ dodává Jakub Lev.

Lídra načal Olesz. Motivace? Lístky na Nohavicu

Po bezbrankové úvodní třetině jásalo ostravské obecenstvo poprvé v čase 26:09, kdy se po rychlé akci a nezištné přihrávce Jakuba Lva prosadil vítkovický lídr Rostislav Olesz. Ten bez přípravy doklepl puk za záda brankáře Svobody a sám následně skončil v plzeňské kleci.

Uvědomil si vůbec, že se mu podařilo skórovat? „Tak nějak jsem to tušil,“ směje se. „Věděl jsem, že musím předskočit beka. Nic jiného mi nezbývalo. Spíš jsem čekal, že to Kuba bude chtít zakončit zpoza brány, ale puk vyjel přímo ke mně,“ popisuje kapitán Vítkovic.

Sestřih utkání HC VÍTKOVICE RIDERA – HC Škoda Plzeň

Na gól mu nahrál Jakub Lev, který hrál 400. utkání v nejvyšší soutěži. David Květoň pro změnu slavil třicetiny. „Jubilea jsou krásná, ale když se nevyhraje zápas, tak na něj ani rád nevzpomínáte. Kuba Lev přispěl nahrávkou na gól. Celkově jde vidět, že náš útok je hodně silový. Pro soupeře jsme určitě nepříjemní a na tom se naše hra zakládá. Kuba je reprezentant, kariéru má před sebou. Jsme rádi, že s ním tady můžete hrát,“ chválí svého parťáka.

V OSTRAVAR ARÉNĚ se znovu servíroval parádní hokej, 7 878 diváků muselo odcházet domů s nadšením. „Plzeň předvádí úžasný hokej a my jsme se na něm svezli. Sice na bránící straně, ale pro diváka to musel být i tak výborný zápas. V první třetině jsme jeli dvakrát sami na bránu, oni zase párkrát dva na jednoho. Jak říkám, pro diváky asi krásné utkání, pro trenéry velké nervy,“ pokračuje Olesz.

Sám o sobě po Vánocích prohlásil, že je sváteční střelec. Po utkání, kdy dvěma góly a dvěma asistencemi složil Mladou Boleslav. Co jej vyhecovalo tentokrát? Koncert Jaromíra Nohavici! „Motivovalo mě, že mám na šestnáctého čtyři lístky do Heligonky. To mě nabudilo,“ směje se vítkovický vůdce.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz