Lekce pro Motor. Dostali jsme za uši, přiznává kapitán Novák

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Ve druhém semifinálovém vystoupení proti Slavii pod střechou vyprodané Budvar arény se Jihočeši ujali vedení při dvojnásobné přesilovce, ale v průběhu druhé třetiny nečekaně ustoupili od aktivní hry a laxností vybídli Pražany k zásadnímu obratu. Soupeře, kterému postačilo třináct střel na branku, sice v závěru drtivě zmáčkli, ale dokázali jenom zkorigovat na konečných 2:3. „Dostali jsme za uši. Byla to cenná lekce. V play off nemůžeme vypnout. Příště budeme makat celých šedesát minut,“ slíbil kapitán poražených Filip Novák.

Fanshop

Výkon Jihočechů v úvodním dějství druhého semifinále byl snad i lepší než v premiérovém souboji. Snad jediná vada spočívala v tom, že dali jenom jeden gól, což se povedlo v převaze pět na tři po nápřahu exslávisty Žigy Pavlina z voleje od modré čáry. Do druhého dějství vstoupili hráči Motoru aktivně, pálili ze všech pozic, avšak zčistajasna přepnuli na volnoběh.

Brankář Petr Kváča zlikvidoval příležitost osamoceného Václava Jankovského, ale už nedosáhl na puk, když z prostoru mezi kruhy vypálil nehlídaný Václav Krliš. Podobné to bylo po přesilovkovém gólu Jana Pohla a třetí trefě Martina Šagáta, jenž se prosadil zblízka obklopený trojicí bránících hráčů. „Odstoupili jsme od dosavadního způsobu hry. Vymýšleli jsme složité věci s pukem, které málokdy fungují v play off, když je těsný výsledek. Přestali jsme dělat, co nás zdobilo v zápasech předtím. A slávisté nás trestali,“ líčil Filip Novák.

Vypadalo to, jako by se dobře vyladěný Motor proměnil ve starý, rozskřípaný stroj. „Předvedli jsme naši klasickou druhou třetinu ze základní části soutěže, kdy jsme často hráli špatně a přistupovali laxně ke hře. Házeli jsme po sobě puky a ztráceli je ve středním pásmu. Z toho vznikaly protiútoky a Slavia se dostávala do tlaku,“ vracel se mistr světa z roku 2010 ke kritické části utkání, která připravila jihočeské chasníky o výsledek.

Bylo s podivem, že tým, který ovládl dlouhodobou část WSM Ligy a netají se postupovými ambicemi korespondujícími s velkou tradicí klubu, ztratil za příznivého stavu herní koncepci, navíc proti soupeři, jenž ho nepřevyšoval. V obranné činnosti se motoráci ve dvou, někdy dokonce ve třech sjížděli k jedinému slávistovi a další muž v bíločerveném dresu vyplouval nehlídaný před nešťastného brankáře Kváču. „Snažíme se v rohu přečíslovat hráče a potom vybojovat puk. Samozřejmě, musí se to dělat s rozumem. Byl tam souběh více chyb a z toho v play off padají góly,“ zamýšlel se budějovický kapitán.

Provokace slávistů? Musíme je ustát, říká Pajič. Chválí Kváču »

Mužstvo z kraje rybníků potom vložilo všechny síly do závěru. Stupňovalo tlak a podařilo se mu snížit šťastnou přesilovkovou střelou Vlastimila Dostálka sjíždějícího z pravého kruhu. „Dobře vystřelil. Brankář Frodl chytá velmi dobře a možná na něho budou platit takovéhle střely z úhlu. Byla to klasická závěrečná třetina, v níž se jeden tým stáhne do obrany a druhý útočí, co to jde. Škoda, že se nepodařilo vyrovnat. Šance tam byly, hlavně při power play šest na čtyři. Alespoň jsme ukázali charakter, že se dokážeme rvát o výsledek do poslední vteřiny,“ našel zkušený bek alespoň nějaké pozitivum.

Z každé porážky se dá vytěžit poučení. Platí to i pro Motor, který připravil zklamání svým nadšeným fanouškům. „Odjíždet do Prahy za stavu 2:0 na zápasy by bylo fajn. Na druhou stranu je dobře, že jsme dostali tímto způsobem za uši. Byla to cenná lekce. V play off nemůžeme vypnout ani na deset minut, jako se to stalo ve druhém zápase. Určitě jsme si to uvědomili a příště budeme makat celých šedesát minut,“ ujistil Filip Novák.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz