Kouzlo boleslavské letky? Kamarádi, co si rozumějí, hlásí Musil

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Do přípravy národního týmu naskočili tři nováčci, mezi útočníky je mezistátním zelenáčem jen Pavel Musil. Boleslavský útočník si vysloužil pozornost trenéra Jandače kvalitní formou v extralize – konstruktivní centr válí v jedné formaci s Tomášem Hykou a Radanem Lencem, tihle tři dokázali na tuzemské poměry zajímavé věci. Klubový útok je pro národní tým pořád unikátním kouskem, trio Bruslařů by se mohlo v přípravě na novou sezonu naplno předvést., A třeba i navázat na předchůdce z Pardubic, Slavie či jiných týmů.

Fanshop

Fanoušci si určitě pamatují formace Kolář, Koukal, Průcha nebo Dlouhý, M. Kopecký, Jaroš. Našly by se další příklady, kdy v jednom mužstvu vznikla mezi útočníky taková chemie, že je posunula do národního týmu. Hyka s Lencem se premiéry dočkali už loni na turnaji Karjala, Musil zatím první oficiální start vyhlíží. "Když jsem se dozvěděl, že se mnou trenéři počítají do přípravného kempu, měl jsem velkou radost. Je to pro mě i trošku odměna za tvrdou práci. Jsem hrozně rád, že jsem tady s klukama," kvituje.

Klukům jsem nároďák přál. Je fajn, že mě do něj vytáhli

Hokejisté Mladé Boleslavi původně předpokládali, že se poperou o úspěch v Generali play off. Ovšem slibně rozjeté předkolo nezvládli, Bruslaři zhasli, vypadli a celkově skončili až desátí. Musil přiznává, že po posledním utkání zájem Josefa Jandače nečekal. "Popravdě, za play off ani ne. Ale v základní části nám to šlo, myslím, že jsme sehráli dobré zápasy." Když parťáci naskočilli v listopadu do reprezentace, Musil jim úspěch přál. A toužil je napodobit. "V té době mezi námi proběhlo nějaké hecování. Já říkal, že mi třeba do nároďáku pomohou. No, teď je fajn, že mě vytáhli," děkuje kolegům s úsměvem.

Čtyřiadvacetiletý novic zatím nemá jistotu, že se představí v utkáních Euro Hockey Challenge s Norskem nebo v Německu. "Jasně, nějaký zápas bych si chtěl zahrát. Ale moc si cením už toho, že mohu s týmem trénovat. Pochytím zkušenosti, od kluků něco odkoukám," povídá. Může si prodloužit soutěžní období, spoluhráči z Mladé Boleslavi už jinak mají dávno padla. "Bohužel, sezona pro nás skončila špatně. Ale jako náplast to neberu. Z pozvánky do přípravy jsem měl radost. Samozřejmě by bylo fajn hrát play off, jenže nároďák je nároďák. Sen každého hokejisty."

Pan Výborný nám dal šanci. Doufám, že bude podávat dobré reference

V minulosti nikdy nejcennější dres neoblékl ani jako dorostenec či junior, což je při jeho formě a schopnostech docela s podivem. "Kdepak, za reprezentaci jsem nehrál ani jednou. V žádné mládežnické kategorii. Jen před touto sezonou jsem se zúčastnil kempu mladých hráčů v Rokycanech." Jeho sportovní vzestup neměl takové obrátky, což ovlivnila i skutečnost, že Pavel nebyl na očích. "Jako mladý jsem nehrál extraligu dorostu či juniorů, ale ligu. Vždycky o rok výš. V osmnácti letech jsem šel z Kolína do Havlíčkova Brodu, odtud pak do Boleslavi," popisuje. Zároveň však získal velkou výhodu. "Do dospělého hokeje jsem se podíval trošku dřív. Kdybych zůstal v juniorce třeba do dvaceti, přechod by byl asi těžší. V Kolíně mi to vyšlo hodně rychle, což určitě nebylo na škodu. Šel jsem postupně, po krůčkách."

Teď je v pozici, kdy platí za jednoho z nejšikovnějších útočníků nejvyšší soutěže. Pořád není na konci cesty, potenciál ho předurčuje k ještě lepším výkonům a výsledkům. Musil časem může šilhat po angažmá v zahraničí, teď však nikam nespěchá. "Mám smlouvu v Boleslavi, vůbec nic neřeším. Příští sezona musí být lepší než tahle, chtěli jsme určitě víc," povídá. V klubu dojde na dost změn, jednou z nejvýraznějších je odchod hlavního kouče Františka Výborného. "Ale v klubu dál zůstává jako konzultant, což je dobře. Protože nás mladé kluky udělal, dal nám šanci. Pevně věřím, že na nás bude podávat dobré reference," usměje se.

Zůstane boleslavské trio pohromadě? Já v to doufám!

Delší dobou je elitní boleslavskou letkou formace Hyka, Musil, Lenc. Bude pohromadě i pro příští extraligový ročník? "Já v to doufám," hlásí. Každý z hráčů přináší do společné souhry něco jiného, i laik na první pohled pozná, že tihle si mezi mantinely náramně vyhovují. Je Musil mozkem formace? "To bych asi úplně neřekl. Já mohu hodnotit jen kluky, sám sebe ne," povídá skromně. Na parťáky každopádně nedá dopustit. "Tomáš Hyka je výborný bruslař, má hlavu, dokáže zakončit. Je to zkrátka hokejista. A Lencík také. Ten je hodně gólový a zarputilý před bránou."

Když za to všichni vezmou, obrany soupeřů vyhlašují stav nouze. Boleslavská letka drtí soky pohybem, bleskovými kombinacemi a spoustou branek. Navíc ji zdobí něco, co se nedá natrénovat ani nikterak vynutit. "Sedli jsme si lidsky. Jsme kamarádi, kteří si rozumějí na ledě a mají k sobě blízko také v osobním životě," zmiňuje Musil. Dost času spolu tráví i daleko od kabiny a hokejových povinností. "Zajdeme na večeře s přítelkyněmi, dokážeme se bavit o všem. Myslím, že i tohle se pak při zápasech projevuje. " Společným úsilím by teď rádi zaujali v reprezentaci. "Fungující útok pomáhá každému z nás. Víme o sobě, hrajeme spolu delší dobu. Když bychom dostali šanci v reprezentaci, byli bychom moc rádi," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz