Kouč šestnáctky Haken: Nikde jsme nepropadli, jsme schopni hrát se všemi

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

27. dubna 2016, 7:27

Martin Voltr

Nejmladší z mužských reprezentací tradičně absolvovala na konci sezony dvojitou tečku. Nejdřív se český tým do 16 let vydal na turnaj čtyř zemí do Finska, kde nezískal proti trojici protivníků ani bod. Výběr s hokejisty širšího kádru si pak spravil chuť dvěma výhrami nad Slovenskem v Jihlavě. „Ve vyšších kategoriích se budeme snažit mít stabilní výkonnost, abychom se mohli bavit o tom, že jsou za námi vidět i výsledky,“ říká na závěr ročníku hlavní trenér šestnáctky Petr Haken.

Fanshop

Sedmnáct mezistátních zápasů, z toho devět výher a osm porážek – taková je celková bilance českých reprezentantů ročníku 2000 v uplynulé sezoně. Jejich nejčastějším soupeřem bylo Rusko, se kterým se potkali šestkrát. A na sbornou určitě nevzpomínají rádi, porazili ji totiž jen jednou. Proti Švédům i Finům už mají Češi vyrovnanou bilanci 1:1, dvakrát ze tří případů zdolali Švýcary, nezaváhali ve třech bitvách se Slovenskem a jednou skolili Rakušany.

Samotný závěr ročníku byl rozpačitý i ze strany starších výběrů, šestnáctka na tom bohužel nebyla jinak. Z turnaje ve finských městech Pirkkala, Mänttä a Nokia totiž nepřivezla ani bod, když nejdřív padla s domácím týmem 1:2, poté se Švédskem 2:5 a na závěr s Ruskem 2:4. Střelecky přitom byly všechny duely naprosto vyrovnané.

Další hokejisté z českých klubů dostali pozvánku na poslední akci v Jihlavě, zahrálo si i sedm hráčů z finského turnaje. Národní tým zdolal Slováky dvakrát 4:3, nicméně své tradiční protivníky vždy dvojnásobně přestřílel a kdyby hrál naplno od začátku až do konce, oba výsledky by byly o dost vyšší. V prvním utkání Češi málem ztratili vedení 3:0, ve druhém dokonce 4:0! „Jsme rádi, že jsme vítězství uhájili, ale vůbec to nebylo jednoduché,“ přiznává hlavní kouč Petr Haken v rozhovoru pro hokej.cz.

Čemu takové výpadky přisuzujete? Oba zápasy jste měli zdánlivě jasně vyhrané, ale Slováci z nich ještě udělali drama. Polevili jste za vysokého stavu?
Určitě. S hráči jsme se o tom bavili a oni vědí, že nám vždycky vypadla jedna třetina. Z mého pohledu to byla nezodpovědnost a možná i podlehnutí dojmu, že vedeme o několik gólů. Z toho vznikly chyby a ve druhém zápase zbytečná vyloučení. Hodně jsme si to zkomplikovali, stálo nás to spoustu sil.

„Finové a Švédové mají v kategoriích do 17 a 18 let obrovský progres. My se tím pádem musíme připravit na mnohem větší kvalitu.“

Stejně jako každý rok jste proti Slovensku vyzkoušeli hráče širšího kádru, kteří toho jinak tolik neodehráli. Jak jste s nimi byli spokojeni?
Měli jsme sedm hráčů z výběru, který týden předtím hrál na turnaji čtyř ve Finsku. Což si myslím, že je docela dost. K nim se přidali hráči z širšího kádru, ale to je v uvozovkách, protože se s námi na kempech samozřejmě pohybovali. V sobotu jsem byl malinko zklamaný, protože jsem si myslel, že na konci sezony už budou mít herní systém mnohem líp zvládnutý. V neděli se mi dvě třetiny opravdu líbily, plnili jsme věci a na hráčích byla vidět i obrovská chuť. Dominovali jsme, pohybovali jsme se mnohem líp. Donutili nás k tomu i Slováci, kteří se rozjezdili. Pak se to ale těmi vyloučeními zase zbytečně rozbilo a zkomplikovalo.

Jaké ve vás po posledním zápase převládají celkové dojmy ze sezony?
Byla to pro nás obrovská škola. Jak pro mě jako trenéra, asistenta a celý realizační tým, tak myslím, že i pro kluky to bylo něco nového, co je snad posune dál. Celý rok jsme měli určitou kostru týmu, třeba deset hráčů, kteří se pohybovali na všech akcích. Jsem rád, že pořád máme možnost někam sáhnout a vidět další hráče. Teď třeba mají výhodu hráči, kteří jsou na tom fyzicky líp, ti „hokejisté“ se ještě ukáží mnohem víc později. Řada hráčů teď přes léto vyroste, vyspěje a budou konkurenceschopní.

Chceme se učit, chceme se posouvat. Máme dobré zápasy, a pak máme horší, tak to u mládeže často bývá. S některými turnaji jsme mohli být nadmíru spokojeni, jindy nám ukázaly zdvihlý prst a věci, ve kterých se musíme zlepšit. Ve vyšších kategoriích se budeme snažit mít stabilní výkonnost, abychom se mohli bavit o tom, že jsou za námi vidět i výsledky.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Co vám tedy letošní výsledky ve srovnání s Evropou ukázaly?
Je pro nás důležité, že jsme schopni hrát se všemi. Jsem hrozně rád, že jsme nikde nepropadli, že by nás někdo převálcoval a přehrál. I když jsme v Turnově dvakrát dostali od Ruska dost branek (7 a 8, pozn. red.), tak ty zápasy byly dost vyrovnané. Svědčí o tom i počet střel. Ale po chybičkách jsme ty góly vždycky dostali my. Naopak v prostředním zápase jsme Rusy porazili 3:2, což byl jeden z našich nejlepších výkonů.

Finové a Švédové mají v kategoriích do 17 a 18 let obrovský progres. Nastupují do gymnázií, kde mají intenzivnější trénink. My se tím pádem musíme připravit na mnohem větší kvalitu, o to víc musí hráči v klubech pracovat, protože ta další sezona pro ně bude hrozně důležitá. Tenhle rok pro nás byl první zkušeností, kluci se s tím perou statečně.

„Tréninky jsou kvalitnější. Nemám z toho strach, ale pořád chceme víc a víc, a to by měli chtít i trenéři v klubech.“

Jaká jsou vaše hlavní doporučení hráčům a do klubů? Kde jste viděl největší nedostatky?
Nejvíc jsme se prali asi s tím, že někteří hráči jsou v klubu zvyklí trávit na ledě hodně času. Je potřeba ve správný čas střídat, nenatahovat střídání. Potom ta intenzita není taková. Tím se musíme na příští rok hodně zabývat. Samozřejmě zakončení, o tom se bavíme pořád. Hráči mají možnost, v klubech střelnice jsou a je to jenom o jejich píli, jak se chtějí zdokonalit. Věřím, že teď zesílí, protože budou moci dostávat jiné dávky, než byli zvyklí. I fyzicky, pokud budou chtít, tak půjdou nahoru.

No a pořád se pereme s předbrankovým prostorem. Ať už je to v obranném pásmu, nebo v útočném, nemáme tam dostatečnou agresivitu. Je hrozně důležité, aby na tom pracovali. Tomu se musíme věnovat jako trenéři v klubech, hráči si na to musí zvyknout. V reprezentaci se to za týden určitě nenaučí.

Hokejista, který chce být úspěšný, si musí přidávat sám. To je jasná věc. Věříte, že jste to za ten rok jako trenér reprezentace zvládl u svých svěřenců pozitivně ovlivnit?
Já na nich vidím, že pracovití jsou. Samozřejmě ne všichni zatím vědí, proč to dělají a jak by se ještě mohli zlepšovat. Některým to stačí, třeba mají výhodu, že jsou na tom fyzicky líp, vývojově jsou „dospělejší“ než ostatní. Myslím, že tady je důležitá práce v klubech. Vidím, že se zlepšuje, tréninky jsou kvalitnější. Nemám z toho strach, ale pořád chceme víc a víc, a to by měli chtít i trenéři v klubech.

Hráčské statistiky reprezentace do 16 let »

Jak to bude s vámi, posouváte se s ročníkem 2000 do sedmnáctky?
Zatím nevíme. Čekáme, jak dopadne jednání výkonného výboru. Mělo by se rozhodnout v co nejkratší době.

Tak jinak: Chcete s tímto týmem pokračovat?
Určitě, byl bych hrozně rád. Vidím, že za sebou máme nějaký začátek. Za ten rok jsem kluky mnohem víc poznal a troufnu si říct, že zase vím, kde nás tlačí bota. Vím, co bych s těmi hráči chtěl zlepšit. Bavíme se o tom v realizačním týmu, pracujeme na tom a byl bych hrozně rád, kdybychom mohli všichni pokračovat dál.

V realizačním týmu jste si tedy sedli výborně?
Asistent Darek Stránský je výborný člověk. Po lidské stránce jsme si s celým realizačním týmem sedli, a věřím, že i po té pracovní. Máme na hokej hodně podobný náhled. Vašek Fürbacher jako trenér brankářů je obrovský specialista, taky je to s ním paráda. Doufám, že můžu mluvit za všechny: Jsme rádi, že jsme tu sezonu mohli absolvovat, a určitě bychom rádi pokračovali.

Turnaj čtyř ve Finsku

FINSKO – ČESKO 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Nevasaari, 51. Ranta (Hirvonen, Mäki) – 51. Bláha (Pavel, Klapka).

ČESKO – ŠVÉDSKO 2:5 (0:2, 1:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 27. Bernáth (Pavel, Jeník), 41. Kvasnica (Sedlák) – 2. Höglander (Ginning), 20. Hällander (Jakobsson, Lundmark), 28. Pettersson (Höglander), 49. Boqvist (Berggren, Bergkvist), 59. Hällander.

RUSKO – ČESKO 4:2 (2:0, 2:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Žabrejev (Šestopalov), 15. Žabrejev (Kotkov, Šestopalov), 36. Marčenko (Astaševskij), 40. Kotkov – 38. Blümel (Malík, Lauko), 60. Lauko.

Švédsko – Rusko 4:5 (2:1, 1:3, 1:1)

Finsko – Rusko 2:3 po nájezdech (1:0, 0:1, 1:1 – 0:0)

Finsko – Švédsko 2:3 po prodloužení (0:0, 2:1, 0:1 – 0:1)

Konečná tabulka

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko 3 2 1 0 0 12:8 8
2. Švédsko 3 1 1 0 1 12:9 5
3. Finsko 3 1 0 2 0 6:7 5
4. Česko 3 0 0 0 3 5:11 0

Sestava českého týmu

Brankáři:
Daniel Dvořák (Hradec Králové), Radek Haas (Mladá Boleslav).

Obránci:
Zack Malík (Vítkovice), Filip Bernáth (Karlovy Vary), Jakub Adámek (Třinec), Vít Seemann (Chomutov), Jan Dluhoš, Daniel Kowalczyk (oba Zlín), Denis Martinec (Hradec Králové), Tomáš Dajčar (Olomouc).

Útočníci:
Zdeněk Sedlák (Oulu, Finsko), Adam Gajarský (Kometa Brno), Jan Jeník (Liberec), Jakub Lauko, Tomáš Koblížek (oba Chomutov), Vojtěch Střondala (Poruba), Ondřej Bláha (Kladno), Matěj Blümel (Pardubice), Michal Kvasnica (Třinec), Ondřej Pavel (Kobra Praha), Adam Klapka (Slavia Praha), Karel Plášek (Přerov).

Realizační tým:

Manažer týmu: Martin Hosták
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistent trenéra: Darek Stránský
Trenér brankářů: Václav Fürbacher
Video trenér: Jan Zachrla
Lékař: Marcel Hujo
Kustod: Leoš Mitáček

Dvojzápas se Slovenskem v Jihlavě

ČESKO – SLOVENSKO 4:3 (3:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 1. Pavel, 2. Dluhoš (Blümel), 15. Blümel, 50. Matiášek (Blümel, Dluhoš) – 24. Kováčik (Okuliar, Bučko), 38. Sarvaš (Chatrnúch), 59. Faško-Rudáš (Kováčik).

ČESKO – SLOVENSKO 4:3 (2:0, 2:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Dobiáš (Kropáček, Dajčar), 11. Veselý (Blümel), 26. Matiášek (Blümel, Dluhoš), 36. Bláha (Klapka, Klejna) – 41. Bučko (Kováčik, Okuliar), 47. Faško-Rudáš (Okuliar), 48. Kováčik (Faško-Rudáš).

Sestava českého týmu

Brankáři:
Daniel Svoboda (České Budějovice), Kristián Kolář (Plzeň).

Obránci:
Vojtěch Ševěček (Havířov), David Bálik, Petr Had (oba Liberec), František Klejna (Karlovy Vary), Filip Hadamczik (Sparta Praha), Jan Dluhoš (Zlín), Denis Martinec (Hradec Králové), Tomáš Dajčar (Olomouc).

Útočníci:
Jan Matiášek (Plzeň), Vojtěch Dobiáš (Zlín), Štěpán Pokorný (Hradec Králové), Ondřej Dufek (Litvínov), Roman Půček (Vsetín), Ondřej Bláha (Kladno), Matěj Blümel (Pardubice), Jakub Veselý (Chomutov), Ondřej Pavel (Kobra Praha), Adam Klapka (Slavia Praha), Vojtěch Kropáček, Dominik Arnošt (oba Sparta Praha).

Realizační tým:

Manažer týmu: Martin Hosták
Hlavní trenér: Petr Haken
Asistent trenéra: Darek Stránský
Trenér brankářů: Václav Fürbacher
Lékař: Jaroslav Budín
Kustod: Leoš Mitáček

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz