Kouč Jandač sází na zkušenost. Kluci mají chuť se bít, to potřebujeme!

Foto: Karel Švec, cslh.cz

7. prosince 2017, 13:32

Václav Jáchim

Na startu letošní sezony Josef Jandač potvrdil, že minimálně do olympijských her není prostor na hledání, testování ani na žádné experimenty. Reprezentační trenér sází na zkušenost, jak sám říká, na obouchané koně s kvalitní výkonností a spoustou těžkých bitev za zády. "Tihle kluci mají chuť se bít, a to my přesně potřebujeme," říká. Ruský turnaj Channel One Cup bude generálkou se vším všudy. "Pak si sedneme a vybereme konečnou nominaci na olympiádu, kterou zveřejníme 15. ledna," dodává.

Nový fanshop

Elitní výběr využíval akcí Euro Hockey Tour k hledání nových bojovníků s potenciálem pro účast na mistrovství světa. Olympijská sezona ovšem logicky plány změnila. Jandač v listopadu nasadil borce, jako jsou Šmíd, Nakládal, Klepiš, Zaťovič. Teď se přidávají další. Ondřej Němec, Martin Erat, Zbyněk Michálek, Petr Koukal, Martin Růžička, Michal Vondrka. "V extralize mají výkonnost, dáme jim tedy příležitost. Jinam ani sáhnout nelze. Bereme v podstatě to nejlepší, co můžeme," hlásí.

Erat, Němec, Michálek, Koukal, Vondrka. Bardi jsou zpátky!

Už po turnaji Karjala bylo zřejmé, že poprvé od mistrovství světa 2015 naskočí Martin Erat, který bude kapitánem výběru. Jandač se s brněnským lídrem sešel, navzájem si sdělili představy. "Dohodli jsme se, že teď dostane pozvánku," reaguje kouč. Už na minulý podnik chtěl Ondřeje Němce, jenže ten léčil zdravotní trable. Jiná osobnost Komety uskuteční návrat do elitního výběru tedy až teď. Poprvé od loňského Světového poháru je zpátky Zbyněk Michálek, který se přitom loni pomalu s nejcennějším dresem loučil.

Ale vidina olympiády ho poslala do pražské Sparty, kde si vede dobře. "Zbyněk naskočil do rozjetého vlaku, je to borec se zkušenostmi a přehledem. Jeho rychlost stále není optimální, ale může ji nahradit poziční hrou se skvělou přihrávkou," vysvětluje Jandač. Národní tým v létě přišel o kvalitní beky, ztráta Rutty, Šimka nebo Jeřábka byla s ohledem na olympiádu mrzutá. Posledně dva zmínění zadáci dlouho pobývali na farmě. Josef Jandač přiznal, že byl v kontaktu s Jeřábkem, který jako jediný měl v kontraktu výstupní klauzuli. Úvahy o případném návratu a olympijském startu ovšem zahnal hráčův posun do prvního týmu Montrealu.

Brankáři? Nemám čas točit je jak spodní prádlo

Pomoc ze zámoří nepřijde, a to na žádnou pozici. Z okruhu kandidátů mezi gólmany se naopak bleskově vytratil Marek Mazanec, jenž si vedl slibně na listopadové akci, ale pak podepsal smlouvu s New York Rangers.Jde za snem prorazit do NHL, elitní výběr má k dispozici Pavla Francouze, který od poslední reprezentační přestávky chytá v Čeljabinsku víc, dále Dominika Furcha a Patrika Bartošáka.

Josef Jandač už nejspíš nepřistoupí k variantě s jinými muži, ačkoli v KHL si vedou slušně Jakubové Kovář se Štěpánkem, v extralize zase Miroslav Svoboda. A ve Finsku lehce nedoceněný Dominik Hrachovina. "Sázím na brankáře, kteří mají něco odchytáno. A nesloží se z olympijské atmosféry hned v prvním utkání. Možná by to zvládli i jiní, ale nemám čas točit je jako spodní prádlo. Všechny české gólmany sledujeme. Hrubec má výbornou formu v Lize mistrů, ve Finsku si vede dobře Hrachovina. Víme o nich, jednou se na ně v nároďáku dostane," dodává.

Pohled na aktuální sestavu ukazuje, že by se mohla blížit té olympijské. Ovšem Jandač úplně nesouhlasí. "Původně jsme o tom uvažovaly, ale jsou tam zranění, některé kluky jsme teď nechali odpočinout. V útoku například chybějí Jan Kovář, Michal Birner, Lukáš Radil, Michal Řepík. Neznamená to, že mají místo jisté. Ale obezdili toho hodně. A my je známe," vysvětluje kouč.

Růžička dostane šanci v prvních formacích, škoda zranění Hanzla

Trenérský štáb bude testovat další varianty. Souhry dvojic či celých útoků, spolupráci v obraně. Návraty hlásí mimo jiné také Petr Koukal a Martin Růžička. "Koukal je jeden z nejlepších a nejchytřejších centrů u nás, nevidím důvod, proč bych ho neoslovil. A Růžička? Znám ho hodně dlouho, se současnou formou si nominaci zasloužil. Má chuť, daří se mu. Dostane šanci v prvních dvou lajnách," potvrzuje Jandač.

Do jeho plánů promluvily také zdravotní výpadky. Hlavní trenér kupříkladu lituje, že nemůže nasadit Robina Hanzla z ruského Nižněkamsku. Po zranění se naopak vrátil Tomáš Filippi, který by podobně jako Dominik Furch měl nastoupit už ve středečním úvodním duelu s Finy. Někteří další hokejisté KHL dostanou volno, neboť ještě v pondělí, když už má národní tým sraz, absolvují v Rusku soutěžní zápasy. "Před turnajem Karjala jsme kompromisy nedělali, teď ano. Začínáme doma, bude to logisticky jednodušší, navíc máme pět pětek. Zátěž rozložíme," plánuje Jandač.

Do startu olympijských her sehraje česká reprezentace ještě čtyři utkání. Tři na Channel One Cupu, přičemž pražský duel s Finy (středa 13. prosince od 18:30 hodin) bude posledním domácím zápasem v roce 2017. Před hrami v Jižní Koreji se Češi utkají ještě jednou s Finskem, ovšem přípravu v Soulu už obstará tým v olympijském složení. Každý z hokejistů má posledních pět týdnů na to, aby kouče přesvědčil. Konečná nominace 25. hráčů bude oznámena 15. ledna.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz