Klidný Fin? Umím se i pořádně rozčílit, říká sparťan Aittokallio

Foto: hcsparta.cz

8. června 2017, 12:07

Adam Bagar

Jednou ze tří zahraničních posil pražské Sparty je finský brankář Sami Aittokallio, který na skok přiletěl do Česka a poprvé se potkal se svými novými spoluhráči. "Jakmile jsem se dozvěděl, že tu je šance jít do Sparty, prakticky hned jsem se rozhodl. Jde o slavný klub s bohatou historií. A já jsem rád, že budu mocí být její součástí," hlásí v rozhovoru na klubovém webu hcsparta.cz.

Fanshop

Rodák z finského Tampere působil poslední dvě sezony v Oulu, kde však dostával stále méně prostoru. V uplynulém ročníku zasáhl jenom do šestnácti duelů, roli jedničky plnil zkušenější Jussi Rynnäs. Sami Aittokallio se tedy rozhodl vyzkoušet jiné angažmá a kývl na nabídku Sparty. „V Evropě to bude moje první zkušenost mimo Finsko,“ prozrazuje.

"Musím přiznat, že často přemýšlím nad tím, jestli se mi někdy podaří vrátit do NHL. Ale je mi jasné, že to není nic jednoduchého. Zároveň je to jedna z věcí, kvůli kterým na sobě makám každý den."

„Asi to bude něco trošku jiného, ale ve výsledku je to pořád stejné. Prostě musím chytat puky, které na mě budou létat,“ usmívá se finský gólman, který na sparťany narazil hned dvakrát za poslední dva ročníky Ligy mistrů. „Poprvé jsme vyhráli, podruhé se radovala Sparta. I z těchto zápasů vím, jak dobrý tým má, což mi taky pomohlo v mém rozhodování.“

Z Finska je zvyklý na defenzivnější pojetí hry, v Česku by měl mít přece jen o něco víc práce. „Jsem rád, když na mě jde hodně střel. Ve Finsku jsem měl v průměru jen tak 14 až 20 zákroků na zápas, což je docela málo. Mám rád, když má hra tempo a nehraje se jen na opačné straně, ale sáhnu si i na puk. Tady se hraje útočnější hokej,“ těší se na první bitvy.

Aittakalio se už v devatenácti letech vydal do zámoří, hned v první sezoně zapsal premiérový start v NHL v dresu Colorada. „Byl to pro mě splněný sen, musím přiznat, že často přemýšlím nad tím, jestli se mi tam někdy podaří vrátit. Ovšem je mi jasné, že to není nic jednoduchého. Zároveň je to jedna z věcí, kvůli kterým na sobě makám každý den,“ říká.

Foto: hcsparta.cz

Ale teď se soustředí na Spartu, kde jsou gólmani možná ještě pod větším tlakem, než v jiných klubech. „Vím, že naši fanoušci očekávají, že budeme pořád jen vyhrávat, ale z toho si člověk nesmí dělat těžkou hlavu. Prostě musím dělat, co umím, a to co nejlépe,“ uvědomuje si mladý Fin, který působí klidně. „Ale umím se taky pořádně rozčílit,“ usmívá se.

„Na ledě se snažím být klidný, ale po některých prohrách se naštvu. Prohry totiž nesnáším. Je to něco, co jsem se naučil během angažmá v Americe. Že vítězství je všechno,“ hlásí Aittakalio, který slyšel na Prahu jen samá slova chvály. „A na české pivo taky. Že je tady levné a velice dobré. A to je rozhodně dobrá věc,“ culí se bývalý parťák Romana Willa.

V Praze je jen na skok, brzy se zase vrací do Finska, kde se bude připravovat individuálně na novou sezonu. „Ke Spartě se znovu připojím ve druhé polovině července, kdy začíná příprava na ledě.“ V české metropoli bude sám, aspoň zpočátku. „Moje přítelkyně studuje a nemůže se mnou přijet. Ale na konci roku možná přijede a zůstane do konce sezony.“

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz