Kemp Oilers? Můj třetí a asi nejlepší, říká Svoboda. Myslí jen na Plzeň

Foto: oilers.ice.nhl.com

10. července 2017, 15:54

Václav Jáchim

Pokud máte byť jen malou příležitost, je třeba napnout síly a udělat maximum, abyste ji využili. Miroslav Svoboda tohle moc dobře ví. Nikdy nedostal nic zadarmo, dnes je z něj brankář extraligové Plzně a v zámoří také naděje Edmontonu. Olejáři brali někdejšího juniorského reprezentanta před dvěma lety v draftu, od té doby si šikovného gólmana hlídají. Svoboda v minulých dnech absolvoval už třetí kemp mladých hráčů Oilers. "Myslím, že pro mě osobně byl ze všech nejlepší. Jednak jsem přijel připravený, jednak už mám přece jen víc zkušeností," připomíná.

Fanshop

Za uplynulé dvě sezony udělal někdejší brankář Třince, Šumperka a naposledy Jihlavy velký pokrok. Na kempu Edmontonu o tom přesvědčil, byť se jeho pozice v organizaci na první pohled nemění. Stále zůstává příslibem do budoucna. "Před rokem to na kempu nebylo úplně ideální, na ledě mi to moc nešlo. Letos ano. Pocit jsem měl dobrý, také trenéři se mnou byli spokojeni," pochvaluje si.

Svoboda proměnil dřinu v tréninku, po brankářské stránce dozrává. "Chtěl bych poděkovat panu Pejcharovi, který v Plzni vede gólmany. Hodně se mi věnoval, chodili jsme i na led, abych na tom byl co možná nejlépe. Po příletu do Kanady jsem se cítil výborně, chytalo se mi dobře." Touží jít neustále správným směrem, poctivě maká. "Už loni v Jihlavě jsme hodně dělali na detailech, snažil jsem, aby šly moje výkony pořád nahoru. Teď v Plzni chci pokračovat," doplňuje.

Perspektivní gólman prožil parádní ročník. S Duklou Jihlava slavil postup do nejvyšší soutěže, pak přešel do kádru Škody, kde se naopak rozloučila dosavadní jednička Matěj Machovský. Hlavní porce v bráně teď bude na Svobodovi. "Pro mě je to jasná priorita, soustředím se vyloženě na Plzeň. Chci potvrdit, že si mě klub vybral oprávněně, rád bych klubu vrátil důvěru kvalitní formou a výkony," potvrzuje.

Foto: oilers.ice.nhl.com

Odlet na kemp Oilers byl určitým vybočením z klasického modelu jarních a letních dní, Miroslav dobře věděl, že každá podobná možnost znamená za Atlantikem plusové body. "Zatím nevím, jak by mohla vypadat moje případná budoucnost u Oilers. Co jsem se bavil s trenéry, oceňovali, že se zlepšuju. Také se jim líbilo, že budu chytat v Plzni. V kvalitní soutěži a výborném klubu. Edmonton mě draftoval v červnu 2015, má ještě sezonu na to, aby mě podepsal. Uvidíme, co se stane, teď to nijak neřeším. Vím, že všechno podstatné mě čeká v Plzni," uvědomuje si.

Jelikož do kempu nováčků dorazil potřetí, byl mezi mladými dravci tak trošku mazákem. "No, už jsem to tam docela znal, i angličtina byla na vyšší úrovni. Víceméně jsem rozuměl všemu," usměje se. Z českých hokejistů se přípravy Oilers zúčastnil ještě Ostap Safin, jehož klub angažoval v nedávném draftu. "Neznali jsme se, ale musím říci, že mě Ostap překvapil. Na to, že hrál jen extraligu juniorů, vypadal v kempu výborně," oceňuje krajana.

Když slyší, jestli byl tábor nadějí jiný než ty předchozí, některé rozdíly zmiňuje: "Letos jsme to měli o den kratší, takže tréninky byly intenzivnější. Loni se tam sešlo pět gólmanů, kdežto teď jenom tři. Měli jsem mnohem větší zátěž, denně jsme trávili na ledě tři a půl až čtyři hodiny. Takže pokud to mám srovnat, tentokrát to bylo fyzicky určitě náročnější." Při prvním pobytu v Edmontonu chytal Svoboda střely superhvězdy McDavida, letos ho zaujal třeba americký šikula Kailer Yamamoto, jehož Olejáři draftovali podobně jako Safina. "Je menší postavy, mimo led vám to nepřijde. Ale na bruslích je vynikající. Hodně nebezpečný útočník," upozorňuje.

Foto: oilers.ice.nhl.com

Teď už je jeden z nejtalentovanějších představitelů nové brankářské vlny zase zpátky doma. Bohatší o nové dojmy a také podněty k další práci. "Abych řekl pravdu: když jsem dostal pozvánku, bavil jsem se s agentem, jestli mám do Edmontonu letět. Trénovali jsme v Plzni, bylo toho celkem dost. Ale každá taková příležitost je dobrá, člověku to nedá. Chtěl jsem v kempu ukázat, co umím. Že jsem udělal určitý pokrok," hlásí. Teď si dá ještě krátké volno. "S týmem začínáme 24. července, potřebuju vyřídit pár věcí a malinko si odpočinu," plánuje.

Pak už půjde do tuhého. Miroslav Svoboda ví, že ho čeká důležité období kariéry. Kdyby se mu vydařila sezona v Plzni, mohl by napodobit předchůdce Machovského, který si vybojoval smlouvu v Detroitu. "Já vím, ale je to strašně těžké. Matěj chytal v Plzni čtyři roky. Cesta ke kontraktu bývá dlouhá," reaguje. Odhodlání má každopádně maximální. "Soustředím se na Plzeň, nic jiného v hlavě nemám. Co bude dál, to nikdo neví. Jasně, rád bych jednou odešel do zahraničí. Posunulo by mě to, rozšířil bych si obzory. Teď mám ale před sebou první sezonu v Plzni, to je pro mě hlavní," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz