Kdo nahradí Cígera? Šatan loví v zahraničí, ale má omezený rozpočet

Foto: Lukáš Caha

31. července 2017, 10:59

Adam Bagar

V polovině července představil kouče, kteří povedou mládežnické reprezentační týmy. Jenže ten nejtěžší úkol má teprve před sebou. Generální manažer slovenských národních výběrů Miroslav Šatan musí najít trenéra, jenž u seniorského mužstva nahradí bývalého útočníka NHL Zdena Cígera.

Fanshop

Sedmačtyřicetiletý trenér vedl slovenskou reprezentaci v uplynulých dvou sezonách, úspěchy však pod jeho taktovkou nepřišly. Na šampionátu v Moskvě a Petrohradu skončili naši sousedé devátí, letos v Paříži a Kolíně nad Rýnem dokonce měli co dělat, aby se zachránili mezi světovou elitou, když jim chyběly všechny posily ze zámořské NHL.

Zdeno Cíger se neloučil v ideální atmosféře, už během MS propukl jeho ostrý konflikt s šéfem svazu Martinem Kohútem. V té době už bylo jasné, že bývalý slovenský reprezentant u prvního týmu pokračovat nebude. Stejně jako generální manažer Róbert Švehla, jehož na konci června nahradil mistr světa a vítěz Stanley Cupu Miroslav Šatan.

"Naše finanční možnosti jsou limitované."

Šatan měl jasný úkol. Zlepšit komunikaci, vztahy i celkovou atmosféru ve slovenském hokeji a představit realizační týmy pro všechny reprezentační kategorie. Dvacítce nadále šéfuje v Česku známý Ernest Bokroš, u osmnáctky zůstává Norbert Javorčík, ale kdo povede seniorský národní tým a stane se tak nástupcem zkušeného Zdena Cígera?

Slováci už 23. a 24. srpna sehrají přípravná utkání proti českému výběru. "Rozhodnutí musí přijít rychle. Odhadl bych to tak na dva týdny, možná i méně. Nějaké kandidáty už mám dlouhodoběji vyhlídnuté. Tento týden proběhnou nějaká konkrétní jednání, tak uvidíme, jaké jsou možnosti," prozrazuje Miroslav Šatan v rozhovoru pro HN televizi.

Šatan není spasitel. Začneme amnestií a čistým stolem, vzkazuje »

Šatan má při výběru volné ruce, ale ne bezedný měšec. "Naše finanční možnosti jsou limitované. Určitě je nemáme takové jako kluby z KHL, které mohou trenéry přeplatit, nebo některé národní federace. Ty dokáží zaměstnat kouče z NHL a dát jim srovnatelné platy. Náš rozpočet je v tomto trochu omezený," přiznává bývalý vynikající hokejista.

A jaká je jeho představa? "Budeme se snažit získat za to, co si můžeme dovolit, největšího zahraničního experta a odborníka, kterého obklopíme našimi mladými nadějnými trenéry. My chceme, aby pomohl také začínající generaci a byl jí jakýmsi mentorem. Aby to tady pak jednou mohli převzít oni," uzavírá slovenský generální manažer.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz