Kasparaitis oprašuje hokejové kořeny, zahraje si ve 44 letech za Litvu?

Foto: delfi.lt

30. července 2017, 17:30

Václav Jáchim

Vrcholovou kariéru nechal za zády. Darius Kasparaitis zkusil trénování, také podnikal a věnoval se jiným aktivitám. Ale nedalo mu to. Bývalý skvělý obránce, který roky válel NHL, se průběžne vrací ze sportovního důchodu k aktivnímu hraní. Prozatím částečně, v nové sezoně možná intenzivněji. Olympijský vítěz 1992 a účastník tří dalších klání pod pěti kruhy si touží splnit sen. Kasparaitis ve 44 letech hodlá nastoupit za reprezentaci Litvy a zahrát si za zemi, kde se narodil.

Fanshop

Tenhle plán nosil bývalý zadák New York Islanders, Pittsburghu, New York Rangers a dalších klubů v hlavě dlouho. Ovšem nebylo to tak jednoduché. Kasparaitis počátkem 90. let přijal ruské občanství. V roce 1992 hrál na olympiádě za Společenství nezávislých států, pak už nastupoval za Rusko. Tvrdil, že to vyplynulo z okolností.

Vzpomínky na Pittsburgh. Časy s Jágrem a Strakou byly skvělé

S litevským národním týmem by nedosáhl velkých úspěchů, kvalita chyběla a chybí. Ovšem teď to má Kasparaitis jinak. "Jsem Litevec a vždycky jsem na to byl pyšný. Abych mohl za svoji zemi nastoupit v reprezentačním dresu na turnaji IIHF, musím splnit podmínku několikaletého angažmá v zemi," vysvětloval. Stalo se, účastník dvou světových šampionátů a World Cupu 2004 v barvách Ruska sehrál za litevský tým Hockey Punks sedm utkání tamní nejvyšší soutěže. Starty rozložil do čtyř sezon, šlo tedy o symbolickou výpomoc.

Ale účel splnila. Kasparaits se nyní stěhuje do kádru litevského hokejového mistra Energie Elektrénai, jak uvádějí místní média, obě strany se dohodly na smlouvě. Bývalý vynikající bek se znovu objeví v domácí lize a brzy patrně také v reprezentaci. Kasparaitis naplnil všechny náležitosti a své vlasti může pomoci i na jarním MS nižší divize. Chlapík, který v minulosti sbíral vavříny na různých frontách, zase překvapil. Když v létě 2010 končil kariéru a nastupoval coby asistent v Petrohradu, vypadalo to, že je s aktivním hraním konec.

Ovšem u Kasparaitise nikdy nevíte. Několik let žil s rodinou ve švédském Stockholmu. Při MS 2012 tehdy zavzpomínal na nejhezčí chvíle s hokejem. "Asi nejšťastnější jsem byl v Pittsburghu. Hrál tam Jaromír Jágr, v mužstvu byli další Češi jako Petr Nedvěd nebo Martin Straka. Ty časy, kdy jsme společně trávili volno a měli skvělou partu, byly skutečně fantastické," řekl. Několik měsíců nato už měl zázemí v americkém Miami. Na Floridě žil dřív a podle svých slov se tam pravidelně vracel. "Jsem globální člověk, ale domov je jen jeden," přiznal.

Ruský národ mi pomohl, ale já vždycky zůstal Litevcem

Kasparaitis se před 44 lety narodil v Elektrénai - litevském městečku, které tehdy jako jediné v zemi mělo funkční zimní stadion s umělou ledovou plochou. Malý Darius na něm začal s hokejem a ve 14 letech odešel do Ruska. Pokud chtěl být nejlepší, musel. V Litvě je národním sportem košíková, hokej tenkrát jenom skomíral. Teď věří, že si konečně zahraje za litevskou reprezentaci. Když v ročníku 2013-14 poprvé naskočil do tamní ligy, byla to pro sportovní Litvu velká událost. Lepšího hokejistu tahle země nikdy neměla.

Kasparaitisova motivace byla jednoduchá. Žádné velké plány, natož peníze. Obyčejná radost z hokeje! "Táta mě neviděl osobně hrát deset nebo patnáct let. Naposledy to bylo ještě v době, kdy jsem působil v NHL," říkal po premiéře v litevské lize. Přiznal, že svého času dostal nabídku, aby se stal šéfem litevského svazu. "Stejně tak jsem se angažoval, když se vedla jednání o vstupu hokejového klubu z Vilniusu do KHL. Z toho nakonec sešlo z finančních důvodů," přiznal.

Ačkoli na velkých turnajích válel v ruském dresu, vždycky zůstal hrdým Litevcem. "Víte, když jsem byl mladý kluk, přišli za mnou s tím, že mě chtějí do ruské sborné. Musel jsem se rozhodnout v podstatě hned. Kdybych nepřijal, nejel bych na olympiádu do Albertville, moje kariéra by šla asi jiným směrem. Ruský národ mi strašně pomohl, rád jsem nosil jeho dres. Byly to skvělé roky. Jenomže vždycky jsem zůstal Litevcem. Podobně na tom byl Brett Hull - Kanaďan, který reprezentoval Spojené státy. Já dobře vím, odkud jsem vyšel," uzavřel.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz