Kapitán Erat: Nikdy jsem neřekl, že končím. Olympiáda je velkou motivací

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

11. prosince 2017, 17:15

Adam Bagar

Kouč Josef Jandač vsadil v olympijské generálce na zkušenost. Mezi ostřílenými borci najdeme i brněnského útočníka Martina Erata, jenž se do reprezentace vrací po dvou a půl letech! Jako kapitán zabojuje o čtvrtou účast na turnaji pod pěti kruhy. "Olympiáda je pro každého hokejistu nejvíc a jsem rád, že se o ní můžu poprat," hlásí opora mistrovské Komety.

Fanshop

Dres českého národního týmu naposledy oblékl na jaře 2015 při domácím šampionátu v Praze a Ostravě, ten si možná trošku připomněl na pondělním srazu v pražské O2 areně. „Jaký je to návrat? Uvidíme, vždyť jsem ještě neodehrál žádný zápas. Ale je tady toho hodně změněného, kluci jsou mladší,“ říká útočník se zkušenostmi z NHL.

Už třetím rokem však hraje mimo zámořské stadiony a další reprezentační starty ne a ne přijít. Až se mohlo zdát, že už je pro něj národní tým uzavřenou kapitolou. Ale tak tomu vůbec není. „Já jsem ještě nic o konci reprezentační kariéry neřekl,“ zdůrazňuje zkušený útočník, který se do reprezentace vrací přibližně po dvou a půl sezonách.

„Starší kluci nemají takovou motivaci hrát na turnajích ve Finsku a Švédsku. Pro starší je spíš olympiáda nebo mistrovství světa.“

Důvodů to má podle Erata hned několik. „Zaprvé mám rodinu a zadruhé si myslím, že takové akce jsou pro mladší hráče. Podle mě ti starší kluci nemají takovou motivaci hrát na turnajích ve Finsku a Švédsku. Pro starší je spíš olympiáda nebo mistrovství světa. Na to poslední jsem nejel, protože jsem byl po sezoně unavený,“ objasňuje.

Teď už je připraven porvat se o šanci startovat na olympiádě v Pchjongčchangu. „Olympiáda je pro každého hokejistu nejvíc a jsem rád, že o ni můžu zabojovat. Je to velká motivace, také to hrálo roli při mém rozhodování, zda pokračovat v kariéře,“ přiznává Martin Erat. Trenérský štáb na něj hodně sází, měl by být tahounem mužstva.

Kapitánské čécko? Žádný problém, takovou roli mám už v Kometě

Právě na absenci lídra upozorňoval kouč Josef Jandač po listopadové Karjale. Nyní jej možná našel v Martinu Eratovi, který v Praze a Moskvě bude nosit kapitánské céčko. „Takovou roli mám také v Kometě, takže s tím nemám žádný problém. Kluci jsou tady šikovní, umějí hrát hokej. Ale když bude potřeba, určitě něco řeknu,“ líčí.

Martin Erat je čtvrtým nejproduktivnějším hráčem aktuální sezony Tipsport extraligy, nasbíral už 29 bodů. Ale souboje s Finy, Kanaďany a Švédy budou úplně jiné. „Snažím se připravit co nejlíp,“ hlásí brněnský tahoun před středeční domácí bitvou s Finskem. „Bude to určitě krásný zápas. Jsem rád, že jsem zase zpátky u toho,“ uzavírá.

Návraty? Erata, Růžičku i Němce motivuje olympiáda

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz