Kantner: V Litoměřicích si to užívám, zachránily mi sezonu

Matyáš Kantner. | Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Loni slavil extraligový titul s plzeňskou juniorkou, v níž by mohl nastupovat i dál. Matyáš Kantner je ale jedním z mladých hráčů, kteří se díky svazovému projektu „Dukla“ usadili v Litoměřicích. „Je to takový mezikrok do extraligového hokeje a je na každém, jak se s tím vyrovná,“ uvědomuje si devatenáctiletý útočník.

Fanshop

Stadion ve WSM Lize šlape výborně, po polovině základní části je šestý a na první místo ztrácí jen devět bodů. Hlavně proto vládne v klubu dobrá nálada. Na ledě se protočila už téměř čtyřicítka hráčů, Matyáš Kantner je ale pevným členem sestavy – jako jeden ze tří hokejistů odehrál všech 26 utkání.

Jak se vám v Litoměřicích líbí?
Myslím, že ten projekt se povedl. Daří se nám, sbíráme body. Hrajeme v horní polovině, a to je super. Já osobně si to užívám.

Podařilo se dobře skloubit mladé hráče se zkušenými?
Jak jsme tady převážně mladší hráči, tak bych řekl, že jsme si hrozně dobře sedli. A ti starší nás berou, jací jsme. My k nim máme respekt. Myslím, že si to velice dobře sedlo a všechny nás to baví. Zatím máme dobrou sezonu.

Táhnou vás matadoři Aleš Pavlas a Vítězslav Bílek. Máte se od koho učit, že?
Určitě. Od Aleše Pavlase se toho hodně naučíme v kabině. Když jde do tuhého, vezme si slovo, nebojí se toho. Všichni ho posloucháme, je to hodně zkušený hráč. Víťa Bílek taky. Může nám toho strašně moc dát, je to střelec a rekordman WSM Ligy. Od každého si bereme něco a byli bychom hloupí, kdybychom to nedělali.

„Kluci říkají, že první liga jde kvalitou nahoru oproti loňským rokům. Asi do ní ti mladí něco vnesli, a my si z ní naopak taky něco bereme.“

Tušíte, kde byste letos hrál, nebýt litoměřického projektu?
Podle mě mi to zachránilo sezonu. Jinak bych byl celý rok v juniorce, na nějaké zápasy bych asi jezdil do Klatov. Tohle mi může strašně moc prospět a jsem za to rád.

V čem vidíte největší rozdíl mezi juniorskou soutěží a seniorskou první ligou?
V juniorce se hodně bruslí, jsou tam techničtí hráči, ale zase tam není ta zkušenost. Lítá se tam nahoru dolů. Tady ve WSM Lize je to o zkušenosti, hráči už mají hodně odehráno, podrží si puk. Je to takový mezikrok do extraligového hokeje a je na každém, jak se s tím vyrovná.

Cítíte v Litoměřicích tlak na výsledky, nebo se klub spíš soustředí na to, abyste se ohrávali?
Zatím jsem se s tlakem nesetkal, ale podle mě to je spíš tím, že se nám daří. Kdybychom úspěchy neměli, asi by na nás byl větší tlak. Jsem rád, že je to takhle a že si zápasy můžeme užívat. Můžeme jít do každého s čistou hlavou.

Spousta mladíků hraje letos i v Benátkách nebo Frýdku-Místku. Je tohle podle vás cesta pro první ligu?
Asi ano. Trochu mám strach z rozšíření, ale myslím, že první liga si kvalitu zachová. Kluci říkají, že jde kvalitou nahoru oproti loňským rokům. Asi do ní ti mladí něco vnesli, a my si z ní naopak taky něco bereme.

Foto: Karolína Štolcová, hclitomerice.cz

Je pro vás příjemné, že si v Litoměřicích zahrajete i s plzeňskými vrstevníky? Naposledy k vám na Slavii dorazil Petr Kodýtek.
Já jsem s Petrem Kodýtkem hrál v lajně od druhé třídy. Vždycky jsem strašně rád, když si spolu můžeme zase zahrát. Je to pro nás takové zpestření.

Petr se jinak prosazuje v plzeňském áčku. Věříte, že si extraligu zaslouží?
Myslím, že jo, on to má hrozně vydřené. Strašně moc maká, nikdy nevypustí jediný souboj. Je radost se na něj koukat, jak bojuje pro tým.

V extralize je nejmenším hráčem. Trápilo ho to, nebo si i tak dokázal vždycky poradit?
Asi to v něm musí trochu být. Ale rozhodně to nedává najevo, na ledě to určitě není vidět. Sráží se s o hlavu většími kluky, nebojí se ničeho. Myslím, že se s dospělým hokejem vypořádal velmi dobře. Klobouk dolů před ním, měří nějakých 165 centimetrů a bojuje jako vlk.

„Drželi jsme jako obrovská parta, asi jsme si to zasloužili. Každý tomu obětoval, co obětovat mohl.“

Vy zatím na první extraligový start čekáte...
Minulou sezonu jsem měl různé problémy, do konce sezony jsem je dohnal. A pak jsem si v posledním zápase zlomil nohu. To mě zabrzdilo, neměl jsem letní přípravu. V srpnu jsem dostal jeden zápas proti Budějovicím, za který jsem byl strašně moc rád a užil jsem si ho. Bylo to takové povzbuzení do další práce, že tam nějaká šance je. Budu se snažit, abych si tenhle sen splnil.

Takže nespěcháte.
Určitě ne. Je mi devatenáct let a doufám, že ten čas ještě přijde.

Spolu s Petrem jste získali i loňský titul v juniorce. Vzpomínky jsou asi stále silné, že?
Byli jsme tam úplně odmalička, neměli jsme tam kluky natahané z jiných týmů. Drželi jsme jako obrovská parta, všichni jsme táhli za jeden provaz. Asi jsme si to zasloužili. Byla to pro všechny odměna, protože každý tomu obětoval, co obětovat mohl.

Plzni se už loni dařilo prakticky na všech frontách, letos znovu. Co na to říkáte?
Je to až neuvěřitelné. Áčko má skvělou sezonu, juniorka taky vede. Bylo by fajn si tam zase zahrát, že bychom se sešli třeba na play off. Starší dorost taky super a mladší projede každý rok tu svoji soutěž suverénně. Klobouk dolů před všemi kategoriemi.

„Bylo by famózní, kdyby to vyšlo. Byl by to jeden ze splněných snů.“

Je tedy ve hře, že byste si šel zahrát o další titul?
Těžko říct. Záleží, kdy nám skončí sezona v Litoměřicích, jak se to všechno vyvrbí. Ale nebránil bych se tomu, bylo by to pěkné.

Do jaké míry se teď vaše myšlenky upínají k mistrovství světa dvacítek?
Mám to nastavené tak, že by bylo famózní, kdyby to vyšlo. Byl by to jeden ze splněných snů. Ale kdyby to nevyšlo, hokejový život jde dál.

Věříte, že máte šanci?
Já se nerad hodnotím, takže bych to nechal spíš na trenérech. Poslední turnaj v Rusku jsem si užil, měl jsem z něj dobrý pocit. Doufám, že jsem trenéry nezklamal.

Jaké jsou vaše další hokejové sny? O plzeňském áčku jste už mluvil, zároveň jste si už vyzkoušel zámoří...
Míval jsem cíle, pár mi jich nevyšlo, takže se teď nechci k žádnému upínat. Chci si hru prostě užívat, jít zápas od zápasu. A když se bude dařit, tak to všechno přijde.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz