Kanada na MS 20 bez Patricka, Duboise či Josta. Američané mají Yamamota

Foto: iihf.com

7. prosince 2017, 15:28

Václav Jáchim

Budou patřit k největším favoritům, na mistrovství světa juniorů ostatně mají nejvyšší mety pokaždé. Hokejisté Kanady a Spojených států brzy zahájí závěrečné přípravné kempy, trenéři prozatím oznámili širší kádry. Javorových listů je víc, hlavní kouč Ducharme bude mít k dispozici 32 hokejistů. Některé předpokládané opory ovšem na soupisce chybějí, nejlepší talenti totiž hrají NHL. A pokud nedostanou v následujících dnech souhlas, mezi své vrstevníky už se nevrátí.

Nový fanshop

Do slavné ligy pronikli obránci Samuel Girard (po výměně z Nashvillu nyní Colorado), Victor Mete (Montreal), už loni se probil do prvního mužstva Arizony bek Jakob Chychrun, na podzim ho ale trápilo zranění. Z útočníků jsou mezi elitou Nolan Patrick (Philadelphia), Pierre-Luc Dubois (Columus) a Tyson Jost (Colorado).

Jak uvádí stanice TSN, představitelé Hockey Canada budou s jednotlivými organizacemi ještě jednat, vzhledem k trendu NHL sázet na mladé naděje musela kanadská dvacítka počítat ztráty. I tak má ale na výběr, v zorném poli je pořád spousta kvalitních hráčů, o nichž brzy uslyšíme.

Závěrečné soustředění před šampionátem rozbijí Kanaďané v St. Catharines, 20. prosince si v Londonu zahrají přátelsky také proti české reprezentaci. V nominaci najdeme sedm pamětníků loňského turnaje v Montrealu, kde domácí kanadský výběr podlehl ve finále Američanům. Stříbrné medaile tehdy získali Cartert Hart, Jake Bean, Kale Clague, Dante Fabbro, Michael McLeod. Taylor Raddysh a Dillon Dubé. Alex Formenton si zase v úvodu letošního ročníku zahrál jeden zápas NHL za Ottawu. Sedm startů v dresu Floridy zapsal jiný mladík Owen Tippett, ovšem ten v kádru javorových listů není.

Foto: iihf.com

Také Američané musejí oželet jedno eso, Clayton Keller patří k oporám Coyotes, Další dva hokejisty se zkušenostmi z NHL ale úspěšný kouč Bob Motzko k dispozici má. Šampionátu na domácí půdě by se měli zúčastnit Kailer Yamamoto, který si zahrál v prvním týmu Edmontonu, a jiný útočník Logan Brown - naděje Ottawy, prozatím se čtyřmi starty v NHL na kontě.

Výhodou týmu USA bude skutečnost, že sedmička juniorů vybojovala na posledním MS zlaté medaile. "Díky tomu mají tihle chlapci skvělou zkušenost, která pomůže jim osobně i celému mužstvu," řekl na stránkách amerického svazu generální manažer výběru Jim Johannson. Titul mistrů světa před rokem získali brankáři Jake Oettinger a Joseph Woll, obránci Ryan Lindgren, Adam Fox, útočníci Patrick Harper, Joey Anderson a Kieffer Bellows, jehož tatínek Brian patřil před lety k předním hvězdám NHL.

Unikátní rodinnou sbírku může rozmnožit klan Tkachuků. Nejmladší Brady je členem současné dvacítky, jeho otec Keith i bratr Matthew v minulosti šampionát juniorů také hráli. Většinu letošního výběru tvoří talenti z amerických univerzit, zmínění Yamamoto a Brown ale hrají v soutěžích pod hlavičkou CHL. Američané se už v základní skupině turnaje utkají s Kanadou, tenhle zápas se poprvé v historii MS juniorů uskuteční pod otevřeným nebem. Ostře sledovaný duel proběhne 29. prosince na stadionu New Era Field, kde jsou doma hráči amerického fotbalu Buffalo Bills. Kapacita mamutího stánku činí zhruba 72 tisíc diváků.

Širší nominace KANADY na MS dvacetiletých 2018:

Brankáři:
Carter Hunt (Everett, WHL), Michael DiPietro (Windsor, OHL), Samuel Hervey (Rouyn-Noranda, QMJHL), Colton Point (Colgate Univ., ECAC).

Obránci:
Jake Bean (Calgary, WHL), Kyle Clague (Brandon, WHL), Dante Fabbro (Boston Univ., HEA), Cal Foote (Kelowna, WHL), Josh Mahura (Regina, WHL), Cale Makar, Mario Ferraro (oba Univ. Massachusetts, HE), Logan Stanley (Kitchener, OHL), Dennis Cholowski (Prince George, WHL), Conor Timmins (Sault Ste. Marie, OHL).

Útočníci:
Sam Steel (Regina, WHL), Taylor Raddysh (Erie, OHL), Nick Suzuki, Jonah Gadjovich (oba Owen Sound, OHL), Jordan Kyrou (Sarnia, OHL), Michael McLeod (Mississauga, OHL), Boris Katchouk (Sault Ste. Marie, OHL), Alex Formenton, Robert Thomas (oba London, OHL), Jonathan Ang (Peterborough, OHL), Maxime Comtois (Victoriaville, QMJHL), Dillon Dubé, Kole Lind (oba Kelowna, WHL), Cody Glass (Portland, WHL), Brett Howden (Moose Jaw, WHL), Tanner Kaspick (Brandon, WHL), Drake Batherson (Cape Breton, QMJHL), Tyler Steenbergen (Swift Current, WHL).

Trenéři: Dominik Ducharme, Tim Hunter a Trevor Letowski.

Širší nominace USA na MS dvacetiletých 2018:

Brankáři:
Jake Oettinger (Boston Univ., HEA), Joseph Woll (Boston College, HEA), Jeremy Swayman (Univ. Maine, HEA), 

Obránci:
Ryan Lindgren (Univ. Minnesota, Big Ten), Quinn Hughes (Univ. Michigan, Big Ten), Adam Fox, Reilly Walsh (Harvard Univ., ECAC), Mikey Anderson, Scott Perunovich, Dylan Samberg (všichni Univ. Minnesota Duluth, NCHC), Cole Hults (Penn State Univ., Big Ten), Phil Kemp (Yale Univ,, ECAC), Andrew Peeke (Univ. Notre Dame, Big Ten).

Útočníci:
Kailer Yamamoto (Spokane, WHL), Logan Brown (Windsor, OHL), Kieffer Bellows, Brady Tkachuk, Patrick Harper (všichni Boston Univ.), Joey Anderson, Riley Tufte (oba Univ. Minnesota Duluth, NCHC), Ryan Poehling (St. Cloud State Univ, NCHC), Max Jones (London, OHL), Jack Baldini (Chicago, USHL), Trent Frederic (Univ. Wisconsin, Big Ten), Will Lockwood, Josh Norris (oba Univ. Michigan, Big Ten), Hugh McGing (Western Michigan Univ., NCHC), Casey Mittelstadt (Univ. Minnesota, Big Ten).

Trenéři: Bob Motzko, Greg Brown a Grant Potulny.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz