Kam je vítr zavál aneb hokejové osudy bývalých prvoligistů

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

25. listopadu 2015, 11:56

Marek Hedbávný

Cesty Páně jsou nevyzpytatelné. Platí to i pro hráče ledního hokeje. Pojďme si nyní přiblížit příběhy šesti bývalých prvoligových hokejistů, kteří před časem zvolili odchod do ciziny.

Vít Budínský (Dunkerque, FRA2)

V letech 2009 až 2012 patřil k nejobávanějším kanonýrům první ligy. Jenže od sezony 2012/2013 začala jeho gólová bilance klesat a následoval přesun z Hradce Králové na sever Čech, kde hájil barvy Ústí nad Labem, Litoměřic a v závěru loňského ročníku Mostu. V sedmadvaceti letech zvolil odchod do ciziny. „Určitým lidem v Ústí nad Labem vadila moje přítomnost, i když jsem odchovanec," poodhalil konec ve Slovanu v rozhovoru s Vladimírem Mayerem.

Nyní působí v druholigovém Dunkerque, v dějišti slavných bitev 2. světové války. „Kdybych tušil, jaké to tu je, odešel bych už dávno," uvedl pro iDnes.cz spokojený Budínský, jenž plánuje ve Francii setrvat několik dalších let. 

Vojtěch Sedláček (Nice, FRA2)

Slibně rozvíjející se kariéra odchovance pražské Sparty nabrala v roce 2014 zajímavý směr. Nejprve zamířil z Litoměřic do Havlíčkova Brodu, který s ním počítal jako s jedničkou pro play off. Jenže v únoru, těsně před zahájením vyřazovacích bojů, nečekaně přerušil kariéru! „Nedorazil na trénink, měli jsme strach, že se mu něco stalo, protože nebral ani telefon. Až ve čtyři hodiny odpoledne se nám ozval jeho agent, že minimálně pro tuto sezonu pro něj hokej skončil. Našel si v Praze přítelkyni, které se chce věnovat a Havlíčkův Brod i Vítkovice jsou pro něj daleko. Po lidské stránce nás zklamal," netajil se pro havlickobrodsky.denik.cz tehdejší manažer Rebelu Miroslav Barus.

Vojtěch Sedláček, jenž debutoval za A-tým holešovického celku už v sezoně 2010/2011 a krom Havlíčkova Brodu a Litoměřic si zachytal i v Písku a v Berouně, si dal od hokeje jen krátkou pauzu. Poslední dva ročníky chytá ve druhé nejvyšší francouzské soutěži a společně s přítelkyní si může užívat krásu pobřežního Nice. Nádherné místo k životu, ale nebyla tato hokejová adresa vzhledem k jeho talentu přece jen předčasná? 

Foto: medvediberoun.cz

Tomáš Rubeš (Anglet, FRA2)

Stejně jako Vojtěch Sedláček, Rubešův vrstevník a někdejší spoluhráč z pražské Sparty a Litoměřic, i Tomáš Rubeš opustil rodnou hroudu a od léta 2014 působí ve Francii. Bývalý mládežnický reprezentant je hlavním tahounem celku z pyrenejského města Anglet. Důkaz tohoto tvrzení je nasnadě - loni se stal nejproduktivnějším hráčem play off a pomohl svému manšaftu až do finále Division 1.

Stejně jako v případě Vojtěcha Sedláčka je na místě otázka, zda nebyl přesun do druhé nejvyšší francouzské soutěže unáhlený. Drobný forvard totiž v první lize vždy patřil k nejlepším hráčům své věkové kategorie.

Tomáš Rubeš.

Tomáš Rubeš. | Foto: hcsparta.cz

MIlan Kostourek (Bracknell, EPIHL)

Nejproduktivnější hráč prvoligové sezony 2007/2008 má velice zajímavý životopis. Jeho jméno je spjato převážně s Chomutovem, kde strávil dlouhá a úspěšná léta. Po odchodu z KLH už ale střídal jeden klub za druhým. Zahrál si za Kometu, Skalici, Tábor, italský Milán a pak se vrátil do Havlíčkova Brodu, z něhož vypomáhal Zlínu. V roce 2013, tedy ihned poté, co se Zlínem vybojoval stříbrnou medaili, se rozhodl pro další odchod do zahraničí. Nejprve působil v Krakově, načež přešel do anglického Milton Keynes. Před letošní sezonou posílil konkurenční Bracknell, kde působí i jeho krajan František Bakrlík a Slovák Ján Bendik. Dvaatřicetiletý Kostourek patří k nejčastěji bodujícím hráčům English Premier Ice Hockey League. Kdy bude šikovný forvard opět rozdávat radost v České republice?

Foto: hcrebel.cz

Martin Bartoš (Vänersborgs, SWE4)

Sedmadvacetiletý Martin Bartoš měl velký talent a extraligový potenciál. Zahrál si za mládežnické reprezentace a prosadil se v zámořské QMJHL. Třebíč tak do rodáka z Ostravy, když ho v roce 2009 přiváděla do svého týmu, vkládala velké naděje. Ty ze začátku naplňoval, proti se však postavilo jeho tělo. Jak sezonu 2009/2010, tak i tu následující v podstatě promarodil. Od té doby putuje po nižších a poloprofesionálních soutěžích - zahrál si v Rakousku, v Břeclavi, v Lyonu a od roku 2014 působí ve švédském Vänersborgs. Loni se vydatnou měrou podílel na jeho postupu do Division 2, čtvrté nejvyšší švédské soutěže. V ní je momentálně druhým nejproduktivnějším hráčem.

Foto: Jiří Mokrý, hstrebic.cz

Marek Čurilla (Tölzer, GER3)

Dnes již devětadvacetiletý odchovanec Kladna, který je mimo jiné znám tím, že si v kabině omylem zapálil nohy a museli ho hasit spoluhráči, opustil v roce 2010 extraligu a vydal se do ambiciózního Ústí nad Labem. Po slibném začátku však přišlo vystřízlivění. Čurilla po roce a půl zamířil do Zvolenu, sezonu 2012/2013 pak strávil v Mostě. V následujícím ročníku putoval do rumunské Miercurea Ciuc, která hraje mezinárodní MOL Ligu. Po této, dá se říci, hokejově exotické štaci si vyzkoušel tempo britské EPIHL. Od léta tohoto roku hraje za Tölzer Löwen ve třetí nejvyšší německé soutěži. Kdo by to před pár lety řekl...

Foto: Petr Kraus

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz