Hrbas vikýřem nalomil Dynamo. Nemysli na chyby a dovol si, radí mu táta

Foto: Petr Kotala, hc-vitkovice.cz

17. září 2017, 19:34

Jan Šimek

Nikdy neplatil za kdovíjak ofenzivního beka, teď ale vítkovický obránce Marek Hrbas zapisuje jeden bod za druhým. Úvod nové extraligového sezony jej zastihl v úžasné formě, vedle bránění totiž skvěle podporuje útok Ostravanů. V pěti duelech zapsal už čtyři body za dva góly a stejný počet asistencí. Jaká to změna! Co se stalo? „Oproti minulým rokům hokej celý den neřeším. Netrápím se, když se něco nepovede. Jsem uvolněnější,“ popisuje Hrbas.

Fanshop

Vítkovičtí zachytili vstup do nového ročníku velmi dobře. Po výhře nad Pardubicemi se posunuli na třetí příčku tabulky. „Byl to zápas, jaký jsme očekávali. Určitě jsme neočekávali lehké utkání. V prvních deseti minutách jsme byli hodně špatní. Něco jsme si k tomu řekli. Byl to takový nehezký zápas, ale tři body jsou strašně důležité,“ uvědomuje si.

Ostravský celek šel do vedení po krásné souhře v přesilovce, kterou zakončil povedenou trefou Tybor. V závěru první části ale srovnal Tomášek. Na startu druhé třetiny ovšem úřadoval Marek Hrbas. Prostě u modré čáry sebral puk a bekhendem jej parádně pověsil pod horní tyčku.

Byl to nehezký zápas, ale důležité jsou tři body, říká Hrbas

„Ještě, než jsem dostal puk, viděl jsem, že je tam volno. Všichni hráči byli u mantinelu a střed byl volný. Hned jsem si tam nabruslil. Chtěl jsem to vystřelit bekhendem, ale až takhle úplně do vinglu? To jsem fakt nechtěl,“ směje se.

Čtyřiadvacetiletý bek v nové sezoně pravidelně boduje a vedle toho zvládá skvěle plnit i své defenzivní úkoly. „Oproti minulým rokům hokej celý den neřeším. Netrápím se, když se nepovede zápas. Snažím se užívat si hokej. Jsem uvolněnější než minulou sezonu,“ hledá příčinu změn. „Hokej je samozřejmě moje láska. Bez něj si to nedokážu představit. Zároveň ale vím, že jsou důležitější věci,“ dodává.

Hrbas změnil myšlení. Psychologem je mu táta

Pomohl mu i jeho otec. „S tátou jsem měl rozhovor. Hodně se bavíme o hokeji. Před sezonu jsme si něco řekli, abych tolik neřešil, když se něco nepovede, a měl čistou hlavu. Zapomněl na to špatné, myslel hned dopředu a udělal to příště líp. Takhle to vypadá,“ pokračuje dobře naladěný Hrbas.

Jeho otec musel ze zdravotních důvodů nechat, teď podporuje svého nástupce. „Taťka hrál hokej asi jen do patnácti, ale hodně se o něm bavíme. Po každém zápase. Dává mi rady a dost mi pomáhá,“ povídá vděčně. „Někdy je to ale samozřejmě těžké. Myslím si, že jsem něco udělal dobře, a on mi řekne, že ne, a sundá mě,“ chechtá se.

Jak probíhají diskuze vzhledem k bydlišti, které má na druhé straně republiky? „Na dálku. Rodiče chodí na zápasy, když hrajeme v Plzni a okolí, takže třeba v Chomutově nebo Praze. Hodně se bavíme telefonicky. Na puku si věřím. Táta mi říkal: Nemysli na chyby a dovol si. Když se nějaká chyba udělá, prostě se tak stane. Hokej je sport chyb, ale když se něco pokazí, jdu do toho v dalším střídání zase,“ uzavírá Marek Hrbas.

Sestřih utkání HC Vítkovice Ridera – HC Dynamo Pardubice

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz