Hornická před olympiádou: Jedeme si pro zlato, nic jiného nechceme

Foto: Martin Mašek

Pro každého ambiciózního sportovce je vrcholem i snem účast na olympiádě, mladí sportovci už několik let pravidelně usilují o olympiádu mládeže. Letošní zimní přehlídka těch nejlepších z celého světa vypukne v norském Lillehammeru už 12. února. Nejpočetnější součástí české výpravy bude dívčí hokejová reprezentace do 16 let, zároveň má taky nejvyšší možnou metu. „Musíme do toho ale jít s pokorou. Je to olympiáda, tam se chce každý předvést,“ říká útočnice Karolína Hornická.

Fanshop

První i poslední kemp v rámci olympijské přípravy absolvovaly hokejistky ve Světlé nad Sázavou. Uprostřed ledna se sešly k vypilování posledních detailů v téměř kompletním složení, chyběly jim jen kapitánka Magdalena Erbenová s brankářkou Kristýnou Bláhovou, které se teprve vracely z mistrovství světa do 18 let.

Sedmnáctičlenná sestava se sejde v úterý 9. února ve Slaném, druhý den už ji čeká hromadný přesun leteckým speciálem do Norska. Jedno je jasné: Pokud bude mít na zpáteční cestě nadváhu způsobenou vytouženým nákladem, nikdo se zlobit nebude...

Věříte, že jste na olympiádu dostatečně připravené?
Myslím, že ano. Začínaly jsme v říjnu ve Světlé se širším kádrem, tam jsme hrály i proti sobě. Trenéři už určitě měli v hlavě základ týmu, třeba osm lidí, a pak si podle našich výkonů dělali poznámky. Sestava se postupně zužovala a na poslední kemp už pozvali těch patnáct lidí. Určitě je dobře, že jsme se mohly trochu sehrát a nacvičit i přesilovky a oslabení, jak je budeme hrát na olympiádě.

Před Vánoci se vám povedl trojzápas ve Finsku, zazářily jste na turnaji proti starším v Maďarsku. Promítl se boj o nominaci do vašich výkonů?
Určitě to byla pro všechny velká motivace. Všechny jsme chtěly na olympiádu, protože to je nejvíc, co může být. Zatím je to sice „jenom“ olympiáda mládeže, ale sportovci, kteří na ní budou, můžou být za pár let na té dospělé. Navíc když jsme viděly různé obrázky a prezentace, třeba jak budou vypadat medaile, každou holku to ještě motivovalo. Ročníky 2002 nemohou jet a byly hodně smutné, vzalo je to, že o olympiádu přijdou. A holky, co se nedostaly do sestavy, byly zklamané.

Pro všechny z vás půjde o kompletně novou zkušenost, stejně tak i pro trenéry a vlastně pro celý český hokej. Co od olympiády očekáváte?
Bude to skvěle připravená akce. Budeme se jezdit dívat i na jiné sporty, mezi sportovištěmi budou jezdit autobusy. Měla by pro nás být nachystaná aplikace do mobilu, pomocí které se budeme moci spřátelit se sportovci z jiných zemí. Celá olympiáda se chystá dlouho, bude to hodně propracované. Kdo tam nepojede, o hodně přijde.

„I když se jednotlivci tolik nedaří, měl by dělat pro tým něco, čím mu pomůže. Abychom pak mohly mít na krku medaili. Tu zlatou.“

Takže se budete hodně „přátelit“?
Asi ano. S některými holkami se už známe i z jiných akcí a kempů, vždycky se s někým spřátelíme. Když bude možnost, určitě se rádi seznámíme s dalšími.

Asi taky s opačným pohlavím...
Samozřejmě. Když jsme holky, určitě budeme koukat po klukách (směje se).

Co pro vás osobně znamená hrát na olympiádě a reprezentovat Českou republiku?
Zahrát si na olympiádě beru jako svůj největší sen. Je to nejvyšší meta, samozřejmě potom ještě následuje dospělá olympiáda. Chci, abychom předvedly co nejlepší týmový výkon, protože když se daří týmu, znamená to, že se daří i jednotlivcům. A i když se jednotlivci tolik nedaří, měl by dělat pro tým něco, čím mu pomůže. Abychom pak mohly mít na krku medaili. Tu zlatou.

Jak vašim ročníkům 2000 a 2001 funguje parta?
Myslím, že jsme dobrá parta, na ledě i v kabině. Máme stmelený kolektiv, navzájem se podporujeme a snažíme se vyburcovat. Nejenom kapitánka, to céčko je spíš písmeno. Parta je základ. Když si budeme na ledě pomáhat a bojovat jedna za druhou, máme šanci.

Krásné medaile pro nejlepší sportovce na Olympijských hrách mládeže v Lillehammeru. Vyjde jedna sada na české hokejistky?

Krásné medaile pro nejlepší sportovce na Olympijských hrách mládeže v Lillehammeru. Vyjde jedna sada na české hokejistky? | Foto: Facebook Lillehammer 2016 Youth Olympic Games

Pojďme k hokeji. Vašimi soupeři budou Švédsko, Švýcarsko, Slovensko a Norsko. Vnímáte, že jste spolu se Švédskem hlavními favority?
Musíme do toho jít s pokorou, ne s rolí favorita. Je to olympiáda, tam se chce každý předvést. Švédsko bude asi největším soupeřem, ale nebezpeční budou všichni, protože budou hrát s tím nejlepším. I Norsko bude chtít na domácí půdě vyhrát.

Olympiáda není nafukovací, proto můžou všechny týmy postavit jen tři formace. Je to dobrá, nebo špatná zpráva?
Má to svoje výhody i nevýhody. Aspoň budeme během zápasů v tempu, to je ta dobrá věc. Pak ale bude zápasů hodně, takže kdyby nás bylo víc, asi bychom se prostřídaly i se čtvrtou lajnou. Únava bude hodně znát. Když budeme mít volno, budeme jezdit po dalších sportech, ale taky musíme hodně odpočívat.

Dokážete se zklidnit a odpočívat? Regenerace je důležitá, ale mladí sportovci ji často zanedbávají...
Když jsme fakt unavené, tak si jdeme lehnout. Já když jsem unavená, chci zavřít oči a třeba aspoň na hodinku si schrupnout. Jakmile máme hodně náročný program, vždycky se už těším do postele. Občas se podívám na mobil, na zprávy, ale myslím, že nejsem moc akční.

„Naše gólmanky? Jsou hodně zkušené. Je to pro nás asi to nejlepší, co mohlo být.“

Olympiáda potrvá deset dní, na místě budete ještě o něco déle. Na to nejste z turnajů vůbec zvyklé. Nebojíte se, že by mohla přijít menší ponorka?
To ne. Doufám, že si to budeme užívat a trávit hodně času spolu. Nikdo nebude odstrčený. I na další sporty se nebudeme rozdělovat, prostě se dohodneme, kam půjdeme. Budeme všechny pohromadě a zase stmelíme tým.

Žádné velké vítězství se v hokeji neobejde bez brankáře. Co můžete říct na adresu vašich gólmanek, Kristýny Bláhové a Karolíny Juřicové?
Jsou hodně zkušené, je to pro nás asi to nejlepší, co mohlo být. Mají i starty za áčko (Juřicová) a Bláža (Bláhová) teď byla s osmnáctkou na mistrovství. Sice jen jako třetí gólman, ale i tréninky jí určitě něco daly. Ty holky jsou přece jenom o dva tři roky starší, takže jsou jinde, mají tvrdší střely a podobně. Letos máme i trenéra gólmanů, což dřív nebylo, a to holkám taky hodně pomáhá.

Už jste to nakousla. Jedete si pro zlato?
Samozřejmě. Jedeme si pro zlatou medaili, nic jiného nechceme. Jestli budeme mít jinou, bude to zklamání.

Když jde o radost, nejmladší reprezentantky neznají hranice. Jako na turnaji v Maďarsku, kde rozdílem třídy přehrály tři soupeře v kategorii do 18 let

Když jde o radost, nejmladší reprezentantky neznají hranice. Jako na turnaji v Maďarsku, kde rozdílem třídy přehrály tři soupeře v kategorii do 18 let | Foto: Martin Mašek

Česká nominace na Olympijské hry mládeže

Brankářky:
Kristýna Bláhová (Jindřichův Hradec), Karolína Juřicová (Havlíčkův Brod).

Obránkyně:
Magdalena Erbenová (Benátky nad Jizerou), Karolína Hrdinová, Klára Jandušíková (obě Cherokees), Anna Kotounová (Tábor), Šárka Krejníková (Kladno), Adéla Škrdlová (Třebíč).

Útočnice:
Nikola Dýcková (Vlašim), Martina Exnerová (Kladno), Sandra Halounová, Alexandra Halounová (obě Tachov), Karolína Hornická (Liberec), Laura Lerchová (Třinec), Veronika Lorencová (Klatovy), Barbora Machalová (Žďár nad Sázavou), Natálie Mlýnková (Zlín).

Náhradnice:

Brankářka: Eva Štumbaurová (Český Krumlov). Obránkyně: Pavlína Vlková (HC Krkonoše), Vivien Šmajdová (Cheb), Monika Krčková (Technika Brno). Útočnice: Kristýna Hájková (Skuteč), Anna Fabšicová (Strakonice), Valentýna Černá (Pardubice).

Realizační tým:

Generální manažer: David Moravec
Manažer týmu: Martin Mašek
Hlavní trenér: Rudolf Valla
Kustod: Josef Polenský
Lékař: MUDr. Andrea Jakešová

Složení turnajů v Lillehammeru

Turnaj chlapců:
USA
Kanada
Rusko
Finsko
Norsko

Turnaj dívek:
Česko
Švédsko
Švýcarsko
Slovensko
Norsko

Rozpis dívčího turnaje

pátek 12. února:
14:00 Slovensko – Norsko

sobota 13. února:
17:00 Česko – Slovensko
20:00 Švédsko – Švýcarsko

neděle 14. února:
17:00 Norsko – Česko

pondělí 15. února:
17:00 Švédsko – Slovensko
20:00 Švýcarsko – Norsko

úterý 16. února:
14:00 Česko – Švédsko
17:00 Slovensko – Švýcarsko

čtvrtek 18. února:
14:00 Norsko – Švédsko
14:00 Švýcarsko – Česko

pátek 19. února:
14:00 1. semifinále
14:00 2. semifinále

sobota 20 února:
17:00 utkání o 3. místo

neděle 21. února:
11:00 finále

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz