Hokejka news

 • 18. 4. - 17:18

  Už je nás 120 tisíc!

  Největší česká hokejová komunita HOKEJKA.cz dosáhla hranice 120 tisíc registrovaných uživatelů. Přihlášení na HOKEJKU platí zároveň pro HOKEJ.cz a můžete díky němu soutěžit o super hokejové ceny nebo například sledovat živé streamy z extraligových utkání. Dozvíte se také spoustu hokejových zajímavostí.

 • 18. 4. - 13:52

  Finále Sencor Zlatá helma

  Soutěž Zlatá helma Sencor jde do svého finále! Nejlepší akci za celou sezónu můžete zvolit na webu www.hokej.cz! Podpořte nejhezčí akci nebo své oblíbené hráče!

 • 29. 3. - 11:33

  Hrajte si jako děti

  Obzvlášť u chlapů se říká, že jsou navždy dětmi. Platí to i u vás? Připravila jsem ti novou slevu 25 % na hračky u společnosti VISTA. Skládání může začít! Více najdeš v KABINĚ.

 • 27. 3. - 09:18

  Na zápasy jedině hezky umytým autem!

  Na hokej jezdíme nejčastěji autem, tak si musíme dávat pozor, aby bylo na důležité dny také pěkně vyfintěno. Proto jsem ti nachystala novou slevu 40 % na vybranou autokosmetiku Sonax. Popis výhody najdeš v kabině.

Tenhle kauf Motoru vyšel. Listopad sice strávil na marodce, teď je ale kanadský obránce Mitchell Fillman zpátky v sestavě i výborné formě. Nedělá chyby, skvěle rozehrává a herní situace řeší v klidu.

» Hlasování v anketě Sympaťák WSM Ligy ZDE

Poznámka: Interview bylo zkompilováno z odpovědí a otázek v offline rozhovoru na klubových stránkách hcmotor.cz.

Když jste hrál v Americe, působil jste v univerzitní CIS a zároveň studoval.
Ano, studoval jsem ekonomku – finančnictví a účetnictví. Chodit na univerzitu a k tomu hrát hokej pro mě bylo velmi obtížné. Většina času byla rozdělena mezi chození do školy, učení a hokej. Vlastně jsem neměl skoro žádný volný čas na to, abych dělal něco jiného. 

V roce 2015 jste odešel do Francie. Proč jste nepokračoval v zámoří?
To má několik důvodů. Zaprvé mi zdejší hokej sedí lépe. V zámoří je ve hře hodně záludností, věcí, které tu neuvidíte. Evropu jsem upřednostnil i kvůli cestování na venkovní zápasy. Například v ECHL je to brutální. Hráči tam mohou být na cestě týdny, žijí v hotelích a v autobuse... Neměl jsem pocit, že bych tím chtěl procházet.

Po sezoně v Amiens jste se vydal do WSM Ligy. Prý vám angažmá v Českých Budějovic doporučil Andrew Ference, který za ně hrál během dvou výluk v NHL.
Je to tak. Než přijdete do nového týmu, je šikovné získat informace od někoho, kdo tam dřív hrál. A Andrew byl jediným Kanaďanem, který přede mnou v Motoru působil. Můj agent mi sehnal telefonní číslo, takže jsem se Andrewa mohl zeptat na pár otázek o lize, městu, klubu. A měl pro to jen samou chválu, což bylo nakonec rozhodující v tom, že jsem do Motoru šel. 

„Cestování v ECHL je brutální. Hráči mohou být na cestě týdny, žijí v hotelích a v autobuse... Neměl jsem pocit, že bych tím chtěl procházet."

Evidentně toho nelituje, kontrakt jste prodloužil do roku 2019. 
V kabině je dobrá parta, klub šlape a co je nejdůležitější, fanoušci jsou tu skvělí. Proto jsem podepsal víceletou smlouvu.

Co kdyby se ale České Budějovice nedostaly do Tipsport extraligy?
Ať postoupíme, nebo budeme hrát v první lize, budu s Motorem i v příští sezoně. Samozřejmě doufám, že postoupit zvládneme.

Zmínil jste dobrou partu v kabině. Necítíte se v ní ale kvůli jazykové bariéře izolovaný?
Ne, vůbec. Kluků, kteří umí anglicky dobře, je v kabině dost.

Přesto je asi dobře, že za Motor hraje Američan Benjamin Walker.
Je to fajn, ale neřekl bych, že by to pro mě byla přímo nezbytnost. Je tu asi pět, šest hráčů, kteří mluví skoro perfektní angličtinou – Lukáš Zíb, Žiga Pavlin, Pavel Pýcha i další. Někteří umí méně, ale pořád dost na to, abychom si mohli popovídat. Pár kluků bohužel anglicky nemluví vůbec.

Jako jeden z důvodů vašeho setrvání v Motoru jste uvedl fanoušky. 
Fanoušci v Česku, potažmo v Evropě, jsou od těch v zámoří odlišní. Atmosféra je o dost hlasitější a živější, užívám si to. U nás v Budvar aréně je fantastická. Nabíjí nás spoustou energie. Řekl bych, že hlavní důvod, proč jsme doma silní, jsou právě fanoušci. Pět, šest tisíc lidí, kteří povzbuzují, to je pořádná energie. Přenáší se i na hráče na ledě.

„Ať postoupíme, nebo budeme hrát v první lize, budu s Motorem i v příští sezoně."

Nebyl pro vás příchod do Česka kulturní šok?
To bych neřekl. Trochu možná před rokem, když jsem byl v Evropě poprvé. Prahu už jsem ale dřív navštívil, takže to nebyl můj první kontakt s Českem. Život v Českých Budějovicích si užívám. Je tu spousta skvělých věcí, které město a místní mohou nabídnout.

Někteří cizinci mají o Česku zkreslené představy, protože bylo součástí východního bloku. Neobával jste se něčeho?
Ne, to ne. Ještě před příchodem jsem koukl na statistiky a došel k závěru, že Česká republika je hodně bezpečná země s nízkou kriminalitou.

Je něco, po čem se vám ze zámoří stýská?
Většinu věcí, co lze koupit v Kanadě, můžu pořídit i tady. Doma jsem si ale pochutnával na sushi a musím zmínit, že tady stejnou kvalitu sushi jako v Kanadě prostě nedostanete. A pak je tu jedna věc, co mi jako nekuřákovi vadí – že je stále povoleno kouřit uvnitř restaurací a barů.

Co by tedy mohlo Kanaďana překvapit v Česku a naopak Čecha v Kanadě?
Zmíním řízení auta. Pravidla provozu jsou tu trochu odlišná. V Kanadě můžeme i když je na semaforu červená zabočit doprava. A na světlech padá z červené rovnou zelená, tady máte ještě oranžovou. Další věc, která mi přijde zajímavá, je, že v restauraci má před sebou většina lidí pivo a ne vodu. Asi je to chytrý postup, protože pivo je obvykle levnější než voda. 

Vám pivo nechutná?
Mám ho rád. V České republice se navíc vyrábí hodně skvělých piv.

„Zajímavé je, že v restauraci má před sebou většina lidí pivo a ne vodu. Asi je to chytrý postup, protože pivo je obvykle levnější než voda."

Co vlastně soudíte o Češích?
Zdají se mi být trochu více bezstarostní a uvolnění, zejména ve srovnání se Severní Amerikou. Musím říct, že jsou mi ve všem nápomocní už od okamžiku, co jsem přijel. Nemluvím česky, ale lidi v obchodě, bance nebo na benzínce mi pomůžou. Mají trpělivost, když se pokouším něco koupit nebo zařídit. Někdy musím použít překladač v mobilu, ale vidím u lidí vůli být se mnou trpěliví. A taky si myslím, že Češi mají dobrý smysl pro humor. 

Jak to tedy máte s jazykem?
S řečí bojuji. Zatím umím jen pár základů. Ze slovíček třeba prosím, děkuji, dobrý den... Na učení je to těžká řeč, ale jsem si jistý, že ji časem pochytím. Navíc, když je potřeba, tak se vždy najde někdo, kdo angličtinu ovládá. A pokud to hoří, použiji Google Translate. 

Milan Gulaš a Mitchell Fillman.

Milan Gulaš a Mitchell Fillman. | Autor: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Kanaďané v historii WSM Ligy

Čechokanaďan Richard Fatrla (Kometa Brno), Brendan Morrison (Třebíč), Andrew Ference (České Budějovice), Nathan Robinson (Slavia), Brett Palin (Chomutov), Brett Skinner (Chomutov), Bryan McGregor (Chomutov), Brendon Nash (Kladno), Spencer Humphries (Litoměřice), Ryley Miller (Třebíč), Angelo Esposito (České Budějovice) Chris Churchill-Smith (Havlíčkův Brod), Kurt Etchegary (Benátky nad Jizerou), Mario Scalzo (Chomutov), Carlo DiRienzo (Beroun), Josh Gratton (Kladno).

K osudům kanadských hokejistů v první lize se vrátíme v samostatném článku.

» Pro Mitche Fillmana můžete hlasovat ZDE

Share on Google+

HOKEJKA TV

HOKEJKA TV