Film Děti Nagana, který je ode dneška v kinech, je poctou úspěchům českých hokejistů a vzdává hold legendám, které se postaraly o obrovské překvapení na ZOH v Naganu. Předává poselství o tom, že dětské sny mají mnoho podob a děti je třeba podporovat. Zároveň otevírá aktuální téma dětí a sportu, protože s podporou pohybu dětí je potřeba začít u rodiny. A to je také jedno z klíčových poselství celého filmu Děti Nagana.

Koupí předplatného a sledování hokeje online podpoříte kluby! Děkujeme, že jste s námi!

Zapoj se s hokejem i Ty! Více zde.

• 26. 11. - 11:57

Křest knihy Hrdinové hokeje už v pondělí 2.12.!

Hokejová historie zábavnou formou, to je kniha Hrdinové, která právě vychází! Křest knihy ve sportovním areálu NA FRANTIŠKU bude spojen s parádní hokejovou akcí. Přijď se určitě podívat!

Vcelku sestřel. Dosud neohroženě tabulku vedoucí Plzeň zažila od svého nejbližšího pronásledovatele z Hradce nemilé vyprovození do reprezentační pauzy. Prořídlá sestava lídra schytala nálož 0:6. Čím to, že tenhle duel postavil na hlavu spoustu statistických pravidel? Nechme stranou důvody, pojďme si řečí grafů ukázat, co se v neděli dělo na ledě…

Většině z vás už to jistě netřeba připomínat. Statistická sekce na hokej.cz od této sezony přináší i rozšířené vizualizace herních událostí z utkání Tipsport extraligy a WSM ligy. Pokud si pak na TOMTO odkazu najdete nedělní duel dvou nejlepších týmů extraligové tabulky, uvidíte přehledně rozklíčované události, které vedly k nečekanému skóre.

Proč nečekanému?

Protože Plzeňští skončili bez bodů poprvé od 22. října a celkově pouze potřetí v sezoně, dostali nejvíc gólů v sezoně a teprve podruhé v ní odešli bez vstřeleného gólu. Paradoxem je, že Strakovci jsou jednoznačně nejlépe střílejícím týmem s průměrem 3,6 branek na zápas a zároveň právě po Mountfieldu i nejméně branek inkasují, přesně 2,13. Jestli má tedy někdo v lize rozdávat podobné příděly, měli by to být (a mnohdy skutečně jsou) spíš oni.

To Hradec, u něhož šesté udržené čisté konto v sezoně nepřekvapí, jelikož jde o nejlépe bránící mužstvo ligy, rozhodně směrem do ofenzivy nedominuje. Dává sice průměrně velmi pěkných 2,78 branky na utkání, ale teprve popáté zaznamenal v zápase pět a víc gólů, šest je jeho srovnané maximum.

Tohle všechno najdete v tabulce týmových statistik ZDE.

A teď ke zmíněným vizualizacím. Díky grafu střeleckých pokusů tak můžete zjistit, že ač Plzeň (červená linka) do zhruba 13. minuty vedla na střely, prohrávala už 0:1. Po první přestávce a druhém inkasovaném gólu ještě trochu soupeře zatlačila, ale její následná přesilovka nevedla ani k jednomu pokusu na branku. Potom už dominoval Hradec a za zhruba deset minut hry rozdělených druhou přestávkou nenechal soupeře ani jednou dostat puk na svého gólmana. Ač Plzeňští po čtvrtém inkasovaném zásahu ještě přitlačili, trefovali se zase jen domácí.

Hradec brání vskutku výtečně, ale že vždy vydatně pálícímu sokovi dovolil jen 20 střel na branku, to je i nad jeho standard, který činí průměrně 24,64 ran pro protivníky. Plzeň naopak průměrně vyšle směrem na soupeřovu klec o skoro polovinu pokusů víc než tentokrát, 28,88. Následující dva grafy navíc jasně ukazují, jak šli hokejisté Mountfieldu gólům naproti, protože skoro každá druhá z jejich střel mířila z prostoru před brankou, v extralize zvané Semtex zóna. To Plzeňští se probili ke střelbě z nejnebezpečnějšího prostoru jen zhruba ve čtvrtině svých pokusů.

Co také hrálo roli v obrazu hry, byla jednoznačná vláda na vhazování v podání Hradce. Zatímco z plzeňských centrů zvládl jen Tomáš Mertl udržet úspěšnost buly nad polovinou (skvělých 75 %, vyhrál 9 z 12 vhazování), domácí borci Andris Džerinš (77 %, 7 z 9), Petr Koukal (66 %, 6 z 9) a Roman Kukumberg (76 %, 10 z 13) nad svými protivníky dominovali. Týmových 62 % ukazuje následující graf po jednotlivých pásmech hřiště.

Nuže, jen co se opět po reprezentační pauze rozběhnou soutěže, určitě se do sekce VIZUALIZACE po zápasech mrkněte. Spoustu zajímavostí tam najdete po jakémkoliv utkání, nemusí se jednat zrovna o šlágr s nečekaným výsledkem…