Hokej v číslech: Piráty zničily plzeňské góly i skvělá obrana

Foto: piratichomutov.cz

Páteční souboj o vedení v extraligové tabulce pomohla rozštípnout i na první pohled nepostřehnutelná zajímavost. Skvělá plzeňská práce před vlastní klecí. Na střely na branku sice vyhráli dosavadní lídři Piráti 33:28, skóre 4:1 však Škodovce vedle tradičně efektivní ofenzivy zajistila i výtečná defenzivní práce. Výmluvně ji ukazuje jedna ze statistických vizualizací, které hokej.cz přináší z každého zápasu. Pojďte se podívat…

Fanshop

Není střela jako střela. Z těch, které na branku míří z oblasti mezi kruhy na vhazování, v extralize nazvané Semtex zóna, padá historicky většina gólů. Pokud se nějakému týmu podaří omezit soupeřovy pokusy z nebezpečného prostoru, zvyšuje svoji šanci na vítězství. Přesně tímhle způsobem v pátek uspěli Plzeňští v Chomutově.

Ač šlo o souboj špičkové defenzivy Pirátů, nejlepší v lize, a bezkonkurenčního škodováckého útoku, klíčovou roli sehrála právě promakaná obrana vítězů. Jen patnáct procent ze všech chomutovských střel totiž přišlo ze Semtex zóny. Ukazuje to vizualizace, jíž najdete na hokej.cz po každém extraligovém utkání.

Většinou se týmům daří při dobré defenzivní práci omezit protivníkovu palbu z mezikruží na zhruba třetinu z celkového počtu, plzeňský výkon je proto výjimečný. Pomohlo mu i šestnáct zblokovaných ran, všechny vypálené mezi kruhy a modrou čarou, tedy nikterak zvlášť ohrožující klec indiánů. Odkud přesně jednotlivé pokusy přicházely, zjistíte na hokej.cz zrovna tak. Na grafu vidíte i to, že jediná pirátská trefa z hokejky Vladimíra Růžičky vzešla (samozřejmě) ze Semtex zóny, stejně jako tři plzeňské. Interaktivní vizualizaci najdete po každém extraligovém i prvoligovém duelu pod TÍMTO odkazem.

Výtečná plzeňská defenziva vyniká o to víc, že Chomutovští vyhráli v útočném pásmu plné dvě třetiny vhazování. Na buly se dařilo nejvíc Vladimíru Růžičkovi (62 %, 16 z 26 úspěšných) a Ivanu Humlovi (64 %, 18 z 28 úspěšných).

Plzeň, to tedy není jen úžasný útok, famózních 41 vstřelených branek za osm kol, ale i účelná obrana na pravém místě.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz