Hokej v číslech: Klíč od domu č. 10 nenašli. Na čem Piráti a Bruslaři ztroskotali?

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Celá základní část nebyla z jejich pohledu ideální, přesto se až do předposledního 51. kola rvali o postup do desítky. Nakonec jim ale účast minimálně v předkole utekla. Řeč je o mužstvech Piráti Chomutov a BK Mladá Boleslav, kteří musí z myšlenek na play off rychle přepnout do módu co nejrychlejší a nejklidnější záchrany. Proč se Piráti ani Bruslaři do desítky nevlezli? Na to jsme se pokusili přijít v rámci dalšího dílu rubriky „Hokej v číslech“.

Piráti Chomutov

Bídné speciální týmy

Přesilovky a oslabení, faktory, které vás praští do očí jako první. Chomutovu se v aktuálním ročníku nedařila ani jedna z těchto činností. Piráti využili jen 13,88 % poskytnutých početních výhod, horší v tomto směru byla v základní části jen Jihlava (12,50 %). Oslabení dokázali Růžičkovi svěřenci ustát bez úhony jen v 80,99 %, hůře na tom byly pouze Liberec a Litvínov. 

Málo střelby

Není ranky, není branky. Okřídlené hokejové přísloví, které však na chomutovském týmu ukázkově demonstruje svou pravdivost. Piráti za celých 52 zápasů vyslali na soupeřovy brankáře jen 1331 střel. Pro větší představivost to dělalo pouze 24,92 střel na utkání. Ano, hádáte dobře, Chomutov byl v této (ne)činnosti nejhorší ze všech (viz ZDE).

Slabí brankáři

Post gólmana rozhodně nebyl silnou chomutovskou stránkou. Procentuální úspěšnost zásahů všech brankářů Chomutova nepřelezla ani hranici 90 %, konkrétně maskovaní muži pirátské posádky pochytali jen 89,10 % všech střel. I v tomto ohledu byl Chomutov nejhorší. Jánu Lacovi se letos u Pirátů nedařilo (88,80 %). Po jeho odchodu do Sparty vzal na svá bedra pozici jedničky Štěpán Lukeš (90,60 %). Ten ale určitě výkonnostně ještě poroste.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

BK Mladá Boleslav

Mizerná úspěšnost střelby

Mladoboleslavský celek (na rozdíl od toho chomutovského) brankáře protivníků zaměstnával častěji, s 29,17 střelami na zápas Bruslařům v této statistice patřila šestá příčka. Jenže produktivita... ta vázla. Úspěšnost střelby hráčů Mladé Boleslavi byla jen na 7,60 %, hůře dopadla pouze Jihlava, jejíž hráči měli 7,40% úspěšnost.

Malé množství střeleckých pokusů

I přesto, že přímo na branku v celoextraligové konfrontaci vyslali nemalé množství střel, celkově se o střelbu Středočeši až tolik nepokoušeli. Statistika Corsi střel, která započítává všechny střelecké pokusy, tedy střely na branku, mimo ni a střely zblokované, ukazuje, že se Bruslaři v přepočtu na 60 minut dostali pouze k 48,04 střeleckým pokusům, což byl čtvrtý nejhorší počin v soutěži. 

Chtělo to větší obětavost

V počtu zablokovaných střel skončily za Mladou Boleslaví týmy, které se sice nakonec do vyřazovací části podívají – Zlín, Liberec a Sparta –, když ale přihlédneme k tomu, že Bruslaři zase tak daleko od desítky nebyli, mohlo i tohle hrát roli. Průměrně zablokovali jen 9,1 střel na utkání. Přitom soupeři se proti Mladé Boleslavi dostávali k více střeleckým pokusům než proti Tygrům a Spartě, tudíž měli Kýhosovi svěřenci větší prostor se v blocích „vyřádit“.

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz