Hokej v číslech: „Extraligoví slávisté“. Září Mikulík, co ostatní?

Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Když se pražská Slavia rozhodla během podzimu k výraznému utažení opasků, aby bez finančních potíží mohla dál hrát druhou nejvyšší soutěž, několik hráčů putovalo z týmu pryč. Jednalo se většinou o ty nejvýraznější tváře týmu. A po některých z nich sáhla i mužstva z Tipsport extraligy. Šlo o pětici hráčů, kterou v prosinci doplnil ještě Antonín Dušek. V dalším díle rubriky Hokej v číslech jsme si „extraligové slávisty“ vzali pod drobnohled.

Fanshop

Milan Mikulík, útočník, Karlovy Vary

Z šestice hráčů, kteří opustili Slavii, si zatím Milan Mikulík vede jednoznačně nejlépe. V 28 zápasech za Karlovy Vary zapsal 17 bodů (6+11), což z něj činí třetího nejlépe bodujícího hráče mužstva. Stejně bodů má Václav Skuhravý, a jen o bod víc Tomáš Rachůnek. Oba jmenovaní však mají odehrálo o jedenáct, potažmo o deset utkání víc! V přepočtu bodů na 60 minut (P/60) je Mikulík s hodnotou 1,99 druhým nejlepším v mužstvu (viz ZDE). Celkem 14 z jeho 17 bodů bylo primárních, tudíž byly za gól či první asistenci, a když přepočítáme jeho primární body na 60 minut (P1/60), je na tom nejlépe ze všech Energetiků (1,64) (viz ZDE). 

Dobře si vede i v dalších ofenzivních statistikách. Když byl na ledě, daly Karlovy Vary 24 ze svých celkových 80 branek. Lepší je v tomto ohledu jen kapitán Skuhravý (30). Pokud je Mikulík na ledě a padne gól, z 56 % padne do sítě soupeře. Stejně dobře je na tom u hráčů, kteří odehráli alespoň 300 minut, jen Patrick Mullane (viz ZDE). Mezi karlovarskými patří Mikulík také mezi nejpilnější střelce. Celkem vypálil 93 ran, za 60 minut hry, v průměru na zápas vyšle na branku soupeře 2,25 ran, třetí nejlepší číslo (viz ZDE). 

Henri Tuominen, útočník, Karlovy Vary

Společně s Mikulíkem zamířil v říjnu na západ Čech i Fin Henri Tuominen. A ani jeho angažování nemusí Energie litovat. Jeho služeb si v Karlových Varech cení natolik, že v průměru na zápas (TOI/GP) dostává vůbec nejvíc času ze všech útočníků celého týmu! Na ledě průměrně stráví 20 minut a 15 vteřin, víc hraje pouze obránce Vladimír Sičák (viz ZDE). Zdobí ho i dobré vhazování. I když z celkových 39 kol Tipsport extraligy odehrál pouze 27, je v počtu vyhraných buly druhým nejlepším hráčem mužstva (viz ZDE). Z celkových 589 jich vyhrál 285 (úspěšnost 48,39). 

Stejně jako Mikulík má na svém kontě 27 bodů v Radegast indexu, za což jim mezi útočníky patří páté, potažmo šesté místo (viz ZDE). Kdyby oba odehráli plný počet zápasů, zřejmě by byli v rámci týmu na čele. Ovšem i tak by to výrazně pokulhávalo za těmi nejlepšími forvardy TELH (první Michal Trávníček má 161 bodů, viz ZDE). Konečně se dostáváme také k bodům. Těch Tuominen v 27 duelech nasbíral 10 (6+4). Pětadvacetiletý Fin moc nestřílí, možná je to ale škoda. S 13% úspěšností střelby je druhým nejlepším v týmu (viz ZDE).

Henri Tuominen

Henri Tuominen | Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Antonín Dušek, útočník, Karlovy Vary

Ve velké vlně odchodů Slavii ještě neopustil, Pražany svými výkony táhl, když ale přišlo laso z extraligy, rád se do něj nechal Antonín Dušek chytit. „Slávistickou“ kolonii ve Varech rozšířil těsně před Štědrým dnem. S výjimkou jednoho utkání hraje Dušek od svého přestupu na postu třetího centra, bodový přísun si ale ze Slavie nepřenesl. Za 8 duelů stihl zaznamenat jen jednu asistenci

Oproti Mikulíkovi s Tuominenem však není ani tolik vytěžovaný. V průměru na jedno utkání odehraje 12 minut a jednu vteřinu, což je momentálně pátý nejmenší čas v celém týmu (viz ZDE). Celkem absolvoval 91 vhazování a nevede si úplně zle, vyhrál v 43 případech, jeho úspěšnost tak činí 47,25 %. Když byl Dušek na ledě a padla branka, z 67 % šlo o gól Energie. V tomto ohledu patří mezi nejlepší v týmu, zkresluje to však jen osm odehraných zápasů. 

Michal Dragoun, útočník, Hr. Králové

Třiatřicetiletý Michal Dragoun se v porovnání s třemi výše zmíněnými bývalými kolegy může jistě těšit na poklidnější a příjemnější závěr sezony. S Hradcem Králové bude usilovat o vytoužené semifinále, možná více... Za 24 zápasů stihl zapsat 11 bodů (4+7), hned osm z nich bylo primárních (viz ZDE). Ve většině statistik, které zohledňují hru dopředu, patří Dragoun mezi královéhradeckými útočníky až do druhé poloviny. 

Naopak v průměrném času na ledě na zápas šlape na paty i největším oporám celku. Na ploše stráví průměrně 16 minut a 53 vteřin na utkání, což je osmé nejvyšší číslo mezi útočníky. Třeba třetí nejvytěžovanější útočník Richard Jarůšek ale nemá ani o minutu víc než Dragoun (17:45, viz ZDE). Dragoun také často absolvuje buly, v 24 duelech jich stihl 374, vyhrál celkem 163 z nich, což je třetí nejvyšší počet v mužstvu (viz ZDE).

Michal Dragoun

Michal Dragoun | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Tomáš Jiránek, útočník, Ml. Boleslav

Tomáš Jiránek je mladoboleslavským odchovancem, v minulé i nynější sezoně ve Slavii z města automobilů jen hostoval. V říjnu se proto po vlně odchodů ocitl zpět doma. Ze všech útočníků Slavie, kteří zamířili do extraligy, zatím ale promlouvá do dění ze všech nejméně. Ani zdaleka neodehrál všechna možná utkání, nastoupil jen do 14 zápasů, v nichž ani jednou nebodoval.

Navíc když už se ocitne v sestavě Bruslařů, na ledě se příliš často neobjeví, jeho průměrný čas na ledě na zápas je 5 minut a 33 vteřin, což je třetí nejmenší hodnota ze všech útočníků Mladé Boleslavi (viz ZDE). 

Alexandr Hylák, brankář, Plzeň

Z role jasné jedničky do pozice přihlížejícího. Brankář Alexandr Hylák musí na situaci, která se v pražském klubu stala, bědovat nejvíc ze všech hráčů, které jsme rozebírali. Prostor dostal jen v pěti zápasech, a to v říjnu, krátce po svém příchodu. Důvodem bylo zranění Matěje Machovského. Jenže po nich musí mít Hylák strach podívat se do svých statistik. Vyhrál jen jeden zápas, v kolonce úspěšnosti zákroků mu svítí hrozivých 80,77 % a v průměru inkasovaného gólu na utkání neméně příjemné číslo 5,36

Ve dvou z pěti utkání byl střídán mladíčkem Lukášem Sochůrkem, který mu čas od času vezme i místo náhradníka týmové jedničky Machovského. Naposledy si Hylák zachytal 30. října proti Kometě Brno, tehdy inkasoval šest branek, Plzeň prohrála 5:8.

Statistické okénko

(jen hráči v poli)

Počet zápasů (GP)

1. Milan Mikulík (KVA) – 28 
2. Henri Tuominen (KVA) – 27
3. Michal Dragoun (MHK) – 24
4. Tomáš Jiránek (MBL) – 14
5. Antonín Dušek (KVA) – 8

Kanadské body (P)

1. Milan Mikulík (KVA) – 17 (6+11)
2. Michal Dragoun (MHK) – 11 (4+7)
3. Henri Tuominen (KVA) – 10 (6+4)
4. Antonín Dušek (KVA) – 1 (0+1)
5. Tomáš Jiránek (MBL) – 0

Nejproduktivnějším ze všech ex-slávistů je Milan Mikulík. Se 17 body mu dokonce patří třetí příčka v týmové produktivitě Karlových Varů.

Body za 60 minut (P/60)

1. Milan Mikulík (KVA) – 1,99
2. Michal Dragoun (MHK) – 1,63
3. Henri Tuominen (KVA) – 1,10
4. Antonín Dušek (KVA) – 0,62
5. Tomáš Jiránek (MBL) – 0

Průměr času na ledě na zápas (TOI/GP)

1. Henri Tuominen (KVA) – 20:15
2. Milan Mikulík (KVA) – 18:19
3. Michal Dragoun (MHK) – 16:53
4. Antonín Dušek (KVA) – 12:01
5. Tomáš Jiránek (MBL) – 5:33

Žádný z útočníků Energie nestráví na ledě v průměru na jedno utkání víc času než Henri Tuominen (20:15).

Podíl vstřelených gólů ze všech gólů za účasti hráče na ledě (GF%)

1. Antonín Dušek (KVA) – 67 %
2. Milan Mikulík (KVA) – 56 
3. Michal Dragoun (MHK) – 55
4. Henri Tuominen (KVA) – 47
5. Tomáš Jiránek (MBL) – 5:33

Hodnocení hráče za pozitivní a negativní účast na ledě (+/-)

1. Milan Mikulík (KVA) – 0
1. Antonín Dušek (KVA) – 0 
1. Michal Dragoun (MHK) – 0 
4. Tomáš Jiránek (MBL) – -3
5. Henri Tuominen (KVA) – -4

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz