Hokej v číslech: Drtivá repríza finále? Kometa využila tygřího výpadku

Foto: Ivo Dostál, hc-kometa.cz

7:2? Debakl, tady není o čem mluvit. Úvodní repríza finále minulého ročníku Tipsport extraligy podle konečného výsledku naznačuje jasnou záležitost pro obhájce titulu. Rozšířené statistiky a vizualizace však ukazují, že Liberečtí za brněnskými v různých aspektech hry zase tolik nezaostávali. Pozadu ale byli v tom hlavním – v gólech. Kometa byla efektivní, a to zejména v přesilovkách. Liberec potopily úvodní minuty třetí části, během nichž Brňané rozhodli.

Fanshop

Střely na branku 31:26. Počet střeleckých pokusů 44:40 (mimo branku 5:6, zblokované střely 8:8). Počet hitů 12:14. Vyhrána vhazování 34:35 (pozn.: vždy z pohledu Brna). Tak v čem vlastně byla chyba? Liberečtí hokejisté na ledě brněnské Komety v první repríze jarního finále v aktuální sezoně ve všech možných ohledech za svým soupeřem příliš nezaostávali, v některých na tom byli dokonce lépe. Odpověď na otázku je ale úplně jednoduchá. Brněnští střelci byli prostě daleko efektivnější. 

Kometa v aktuálním ročníku využila 22,22 % přesilových her, což je druhý nejlepší počin po Třinci (27,27 %).

Hlavně lépe využívali nabídnutých přesilových her. Byli v nich smrtící. Kometa měla možnost zahrát si v početní výhodě celkem šestkrát, z toho hned tři se jí povedli zužitkovat. Liberec zahrával přesilovku v pěti případech. Tu druhou, kterou si do druhé třetiny převedl ještě z té úvodní, využili vteřinu před jejím vypršením. Víc nic. Navíc si ve čtvrté přesilové hře dokonce nechali dát gól, když jim v 18. minutě druhého dějství pláchl Martin Zaťovič

Díky této brance Brno podruhé v zápase vedlo (3:2), rozhodující okamžiky utkání ale přišly až po druhé přestávce. Vyloučení Jana Ordoše, k němuž došlo v čase 41:28, po 25 vteřinách potrestal Jakub Krejčík. Liberec tak pykal, kvůli faulu Daniela Špačka ale Kometa v přesilovce pokračovala, a i další možnost využila, tentokrát zásluhou přesné rány Marcela Haščáka v čase 43:11. Stejný hráč poté využil liberecké mdloby a po další minutě a 44 vteřinách zvýšil už na 6:2 pro domácí.

Za tohoto stavu byla z Tygrů pouze neškodná koťátka. Ale asi se není čemu divit. Jak ukazuje graf, který značí vývoj střel v utkání, od páté inkasované branky se v průběhu dalších přibližně deseti minut dostali jen k jedné střele na branku. Dohnat se to snažili v závěru, to už ale bylo příliš pozdě.

Tygři v průběhu zápasu nebyli schopni víc vytěžit ani z výborného vhazování v pásmu soupeře. Tam vyhráli 62 % všech buly (viz ZDE). Naopak se úřadujícím vicemistrům příliš nedá vytknout snaha střílet z tzv. slotu, v Tipsport extralize označovaného jako SEMTEX zóna. Liberec pálil z tohoto prostoru v 35 %, což je takový ligový standard. Jen pro srovnání: Stejně nebo hůře na tom bylo v 10. kole sedm týmů (vizualizace všech zápasů ZDE).

Oklikou se tak vracíme k tomu, co jsme na začátku nakousli. Bílí Tygři mají problém s proměňováním svých příležitostí. Mezi hokejisty, kteří mají odehráno nejméně 100 minut, má Liberec nejmenší počet hráčů, kteří dosáhli alespoň na 10% úspěšnost střelby. Jsou to jen Petr Jelínek (17, 65 %), Jan Ordoš (16,67 %) a Adam Jánošík (25 %) (viz ZDE). Zatímco čtyři nejčastější střelci jsou na tom dost bídně.

Týmy podle počtu hráčů s alespoň 10% úspěšností střelby (nutnost TOI 100 min.) 

Brno (10), Jihlava (9), Chomutov (8), Plzeň (8), Třinec (7), Zlín (7), Vítkovice (6), Sparta (6), Olomouc (6), Pardubice (6), Hradec Králové (5), Mladá Boleslav (5), Litvínov (4), Liberec (3).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz