Hokej v číslech: Bližňák proti Spartě chystal góly, doménu ale nepotvrdil

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Zápas 42. kola Tipsport extraligy mezi Spartou a Libercem byl v médiích označen jako zatím to nejlepší, co bylo v dosavadním ročníku nejvyšší soutěže k vidění. Z mužstva obhájců titulu obdržel cenu pro nejlepšího hráče duelu slovenský útočník Mário Bližňák, který poprvé v sezoně zaznamenal v jednom utkání víc než jeden bod. Bližňák je pro Bílé Tygry cenný hlavně na vhazování, svou dominanci v rámci celé TELH v této dovednosti ale proti Spartě paradoxně nepotvrdil.

Fanshop

V poslední repríze posledního finále nynější základní části vedla Sparta už o dvě branky, pak se ale devětadvacetiletý útočník Liberce blýskl dvěma nezištnými přihrávkami, které dokonale využili jeho spoluhráči Vladimír Svačina a Jaroslav Vlach. Vůbec poprvé v sezoně tak Mário Bližňák bodoval v jednom zápase víc než jednou. V minulé sezoně v dresu Plzně zažil dvoubodový večer celkem třikrát a nasbíral dohromady 21 bodů v 50 duelech.

Během aktuálního ročníku zaznamenal Bližňák zatím pouze deset bodů, včetně dvou asistencí proti Spartě. Pokud by výrazně v závěru základní části nepřidal, tak by podle statistického odhadu (OPT-B) měl po 52 kolech na svém kontě 13 kanadských bodů. Byla by to tak pro něj, co se týká kanadských bodů, prakticky nejchudší sezona v jeho působení v české extralize. V ročníku 2014/15 za Plzeň sice zapsal jen deset bodů, stihl za Západočechy však odehrát pouze 22 duelů. Nutno ale podotknout, že i teď neodehrál zdaleka vše. Kvůli zranění nastoupil do 29 utkání.

Bližňák je v celé TELH na buly nejlepší! Jeho úspěšnost činí 63, 52 %.

Bližňák se sice na Spartě ukázal jako ukázkový nahrávač, ovšem jak napovídají čísla i z minulých sezon, nejsou body tou příčinou, proč má v týmu důležitou roli (výjimkou je sezona 2011/12 za Spartu, kdy nastřádal 29 bodů). Naprosto skvělý je v kruhu pro vhazování. Z hráčů, kteří chodí na buly pravidelně, prakticky nemá v Tipsport extralize konkurenci. Doposud vyhrál 63, 52 % všech svých vhazování! Ovládl 336 z 529 buly, které absolvoval. 

V procentuální úspěšnosti na vhazování mu může konkurovat jen pár hráčů. Z pravidelných účastníků buly jsou za ním v tomto ohledu třinecký Kamil Kreps (59,86 %), karlovarský Václav Skuhravý (59,55 %), jeho spoluhráč z týmu Petr Jelínek (59,17 %) a litvínovský Robin Hanzl (59,07 %).

V utkání proti Spartě ale Bližňák svoji dominanci potvrdil nedokázal, předčili ho jiní. K vhazování se postavil celkem v 21 případech, vyhrál však jen 9, což činí úspěšnost 43 %. Nejlepší ze všech středních útočníků byl Petr Jelínek s úspěšností 79 % (15/19). Mário Bližňák z nich měl až šestou nejlepší úspěšnost. 

SPA - LIB, 42. kolo: Počínání všech centrů na buly

Za procentuální úspěšností je v závorce uveden počet vyhraných a absolvovaných buly

HC Sparta Praha:
Petr Vrána – 55 % (12/22)
Lukáš Klimek – 55 % (12/22)
Lukáš Pech – 46 % (6/13)
Lukáš Cingel – 22 % (2/9)

Bílí Tygři Liberec
Petr Jelínek – 79 % (15/19)
Lukáš Vantuch – 75 % (6/8)
Mário Bližňák – 43 % (9/21)
Michal Bulíř – 39 % (7/18)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz