Heindl vede české naděje. Holky mají potenciál, chceme vítězit, říká

Foto: Martin Voltr

Nejdéle ze všech reprezentací čekal na svého nového kouče ženský tým do 16 let, stejně tak si i nejdéle počkal na ostrý start sezony. Z poloviny úspěšnou premiéru prožil u mladých hokejistek Roman Heindl. „Člověk musí do práce zapojit více citu, trpělivosti a respektu k ženské povaze. A musím korigovat svou impulzivní povahu,“ vypráví zkušený trenér po úvodním dvojzápase v Drážďanech.

Fanshop

Roman Heindl strávil většinu své trenérské kariéry v Českých Budějovicích, pět let pak zasvětil Písku. Z jižních Čech to neměl daleko ani do aktuálního působiště, jako šéftrenér vede mládež v Příbrami, kde zároveň trénuje mladší dorost a starší žáky. Ani u něžného pohlaví ale není nováčkem – v roce 2010 dovedl české inline hokejistky ke zlatu na domácím mistovství světa v Berouně!

54letý kouč se nyní věnuje výhradně lednímu sportu, s nejmladším národním týmem začal nový ročník za hranicemi. Místo tradičního Selbu se hráčky ročníků 2002 až 2004 tentokrát utkaly s Německem v Drážďanech, v obou dvou zápasech herně dominovaly, jenže se trápily v koncovce.

Z patnáctky je šestnáctka, nejmladším hokejistkám radila i Polenská »

První duel pro Češky dopadl hodně smolně, prohrály 0:1 gólem pět minut před koncem. Sebevědomí ale do druhé bitvy neztratily, tentokrát už si došly pro zcela zaslouženou výhru 3:1. „V této kategorii je znát každý odehraný zápas,“ pokyvuje Heindl a věří, že předvedená hra i výsledky půjdou dál nahoru.

Jaký dojem ve vás první zápasy v Německu zanechaly?
Určitě pozitivní, děvčata mají potenciál, mají chuť na sobě pracovat a zdokonalovat se. Přestože jsme měli společně jen pár tréninkových jednotek, kde jsme se snažili některé věci zvládnout zažít cvičeními, a pak v krátkých poradách předat ústně a grafikou informace, jsem měl z našeho vystoupení v těchto zápasech dobrý pocit. Věřím, že se bude tým nadále posouvat dál a že má perspektivu.

Po prvním zápase jste hráčkám vypíchli hlavní chyby u videa, viděl jste v těchto bodech zlepšení?
Viděl jsem, že se děvčata snažila vyvarovat nedostatků, které jsme na večerní poradě u videa probírali. Všechno nejde hned a určitě je to otázka dlouhodobější práce v podobě důsledného nácviku v tréninku, využití videa a neustálého připomínání hlavních herních principů. Děvčata mají elán, jsou pracovitá a já věřím, že se jejich hra postupem času bude blížit našim představám.

Foto: Martin Voltr

V obou zápasech jste měli herní převahu i celou řadu šancí. Co byste měli zlepšit, abyste dávali víc gólů?
Šancí bylo opravdu hodně, pramenily z aktivní hry holek v útočném pásmu. Němky se dostávaly pod veliký tlak, bohužel nám ale chybělo proměňování těchto, někdy vyložených příležitostí! Určitě musíme zlepšit razanci a přesnost střelby, rovněž vypilovat zakončení v bezprostřední blízkosti branky. Také nám chyběla odvaha clonit střely od obránkyň a důraz v předbrankovém prostoru.

Kde jsou silná místa vašeho týmu a na čem naopak budete muset neustále pracovat?
Silná místa vidím ve hře v útoku, tam ale musíme zdokonalit kombinaci a spolupráci hráček a hlavně preciznost v zakončení. Problém vidím ve hře obránkyň, v jejich součinnosti mezi sebou a také součinnosti s útokem, v rozehrávce a podpoře útoku. V defenzivě pak musí pracovat celá pětice, a to bude naším dalším úkolem: Zapracovat na pomoci útočnic v obraně.

Věříte, že postupem sezony půjdou vaše výkony nahoru? Velká část hráček toho přece jenom v reprezentaci ještě nemá moc odehráno...
Věřím holkám, kdybych nevěřil, neměl bych u týmu co pohledávat. Snaha celého realizačního týmu bude směřovat ke kvalitnímu tréninku a nácviku, abychom všichni měli z předvedené hry to, co má každý rád. A tím jsou vítězství. V této kategorii je znát každý odehraný zápas, zkušenosti, které se do hlavy nalít nedají, a každá hráčka si je musí prožít. Dalším a dalším odehraným zápasem získávají hráčky herní jistotu, snižuje se nervozita a nabývá sebevědomí. Zdravé sebevědomí, které musíme společně s kolegy trenéry v hlavách hráček korigovat.

Foto: Martin Voltr

Jak jste se v novém angažmá sžil s trénováním mladých hokejistek? Vnímáte, že je potřeba trochu jiný přístup?
Těšil jsem se na tuhle práci, u chlapců jsem léta trénoval tuto věkovou kategorii, takže zkušenost s ní jsem měl. Že jsou to děvčata, není žádný problém. Člověk jen musí do práce zapojit více citu, trpělivosti a respektu k ženské povaze. V otázce přístupu musím korigovat svou impulzivní povahu, u kluků bývám hodně hlučný v tréninku i zápase.

Váhal jste vůbec kývnout na nabídku trénovat národní tým?
Neváhal jsem ani chvilku, když nabídka přišla. Toužil jsem po tom, být zase u reprezentace, pracovat s nejlepšími děvčaty této věkové kategorie a snažit se dovést holky k úspěchům. A rovněž je kvalitně připravovat na přechod do vyšších reprezentačních kategorií.

Pomohlo vám, že už máte s trénováním žen zkušenosti z inline hokeje?
Moje první štace u žen, reprezentace v inline hokeji, byla velkou zkušeností. Trénovali jsme o víkendech, takto jsme se dva měsíce připravovali na mistrovství světa. Během relativně krátkého úseku jsem musel dámy přesvědčit o taktice, herních principech, co bude fungovat a co přinese úspěch. Poznat blíže mentalitu žen, jejich přístup k tréninku a zápasu, najít rovnováhu mezi mou hokejovou představou a mezi představami a návyky hráček. Hodně mě to obohatilo i do mé další trenérské práce. Byla to velká zkušenost, kterou jsme korunovali stříbrem a další rok pak zlatem. Co víc by si trenér mohl přát. To všechno bych chtěl využít v této nové roli.

Foto: Martin Voltr

Výsledky dvojutkání ženské reprezentace U16 v Drážďanech:

NĚMECKO – ČESKO 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 55. Liangová (Lilly Welckeová, Cyruliesová).
Vyloučení: 3:2.
Bez využití.

Fotogalerie z prvního utkání »

NĚMECKO – ČESKO 1:3 (0:1, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. Lilly Welckeová (Luisa Welckeová, Baduraová) – 7. Mazancová (Čajanová, Nepokojová), 31. Mazancová (Čajanová, D. Pejšová), 52. Čajanová (Mazancová).
Vyloučení: 2:2, navíc Svatošová (Česko) 5 minut a do konce utkání.
Bez využití.

Fotogalerie z druhého utkání »

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Julie Pejšová (Písek), Kateřina Dvořáková (Benešov).

Obránkyně:
Adéla Hanzlíková (Rokycany), Daniela Pejšová (Chomutov), Viktorie Chladová (Ledeč nad Sázavou), Eliška Vaněčková (Havířov), Gabriela Horáková (Roudnice nad Labem), Lucie Kučerová (Vítkovice), Denisa Habartová (Sedlčany), Lucie Vávrová (Vsetín).

Útočnice:
Barbora Bartáková (Sedlčany), Kateřina Petřeková (Olomouc), Anna Kalová, Michala Machková (obě Kadaň), Beáta Svatošová (Choceň), Gabriela Hrubanová (Prostějov), Patricie Škorpíková (Karviná), Hana Haasová (Krnov), Nikol Nepokojová (Chotěboř), Tereza Mazancová (Mladá Boleslav), Karolína Sýkorová (Liberec), Sára Čajanová (Zlín).

Realizační tým:

Manažer: Martin Mašek
Hlavní trenér: Roman Heindl
Asistent trenéra: Roman Kosina
Trenér brankářek: Vratislav Vajner
Lékař: MUDr. Jan Frühauf
Kustod: Josef Polenský

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz