Havířov složil kvalitní tým. Má navíc něco, co se za peníze nekoupí

Foto: Karel Vaculík, hc-havirov.cz

Bude to čtvrtá sezona znovuzrozeného AZetu ve druhé nejvyšší soutěži. V těch předcházejících se vždy podíval do čtvrtfinále.

Fanshop

Rok od roku je to ale díky sílící ligové konkurenci těžší a těžší.

Nejinak tomu bude letos, přestože na přestupovém trhu nelenil ani on.

Z ciziny přišel špičkový obránce Daniel Seman, ze Šumperka pak další odchovanec Marek Haas. Ze Zlína se vrátil srdcař Jan Maruna a z Kladna dorazil rychlý David Dvořáček.

Slezané se pochopitelně musí vyrovnat i s odchody – například nejproduktivnějšího hráče minulé sezony Petra Kanka.

Zdá se však, že nastupující generace okolo Jakuba Kotaly nebo Marka Kaluse už letos převezme vůdčí roli. 

„Já jsem šel do Havířova s tím, že bych si chtěl konečně zahrát play off. Doufám tak, že si to splním."

Ač tedy Havířov není farmou, opět bude patřit ke kandidátům na postup do play off. 

Takových týmů je ale ve WSM Lize víc. 

Letos se dokonce musí počítat se všemi čtrnácti.

Málokterý z nich má ale takovou podporu od fanoušků jako AZet.

„Já jsem šel do Havířova s tím, že bych si chtěl konečně zahrát play off. Doufám tak, že si to splním. Mančaft i kvalitní přípravu na to máme," řekl pro klubové stránky Marek Haas, navrátilec ze Šumperka. „A co by se dělo v play off, uvidíme." 

Osobnost týmu – Daniel Seman

Rok co rok se fanoušci ptali – tak co, už se vrátí? Teď se dočkali. Daniel Seman po dvou dekádách nastoupí za Havířov. Očekávání jsou mimořádná. Tak zkušenému hokejistovi, jakým je Seman, by ale svázat ruce neměla. „Neříkám, že nejsem trochu nervózní. Spousta známých i bývalých hokejistů říkala, že se těší, až mě tady uvidí hrát. Tak já jim říkám, ať klidně chodí, ať si koupí permanentku a podpoří havířovský hokej. Pak si můžou křičet, jak budou chtít, já to všechno zvládnu (směje se). Mají na to právo. Já můžu slíbit, že budu dělat to, co jsem dělal dosud. Půjdu do zápasu a odevzdám tam maximum," řekl v rozhovoru pro hc-havirov.cz.

Foto: Sport, iSport.cz

Analýza

Brankáři: Začátek jeho angažmá v Havířově provázely rozpaky, pak ale pětatřicetiletý Marek Laco chytal výborně a v play off udržel dvě čistá konta. Jeho parťákem bude odchovanec Kamil Šimeček, který v minulých ročnících působil ve vítkovické juniorce. Dlouholetý gólman AZetu Petr Matoušek se vydal do Rakouska.

Obránci: Jiří Krisl s Karolem Korímem jistě patří mezi dvacet nejlepších obránců soutěže. Do této společnosti by se mohla zařadit i nejnovější posila – Daniel Seman. Krisl má za sebou individuálně nejpovedenější sezonu, ke každoroční spolehlivé hře totiž přidal šestadvacet kanadských bodů. Jen o jeden méně zvládl Korím, kterého ovšem limitovalo zranění. Havířovu by pomohlo, kdyby za něj Tomáš Drtil odehrál co nejvíce zápasů. Je však hráčem Šumperka, odkud má do AZetu vyřízené jen střídavé starty. Zajímavé bude sledovat výkony devětadvacetiletého Marcela Petrana. Loni hrál ve slovenské nejvyšší soutěži, v minulosti působil ve Velké Británii nebo Kazachstánu.

Útočníci: První formace? Zřejmě ve složení Jan Maruna, Antonín Pechanec, Daniel Štumpf. To je pro soupeře pořádné nebezpečí. V přípravě si skvěle vedl i útok okolo Václava Meidla, Lukáše Bednáře a Jakuba Kotaly. Zvláště od silového forvarda Kotaly se dají čekat velké věci. V přípravě si dobře vedla i trojice Michal Sztefek, Marek Haas a Marek Kalus. Poslední jmenovaný začátek sezony zřejmě nestihne, je zraněný. Zaujme jeho místo David Dvořáček, který uspěl na zkoušce, nebo se posila z Kladna posune do jiného útoku? A co bude po uzdravení Kaluse? Pro agilního Dvořáčka by byla čtvrtá lajna přece jen málo. Jenže – pro koho z výše jmenovaných devíti ne? A to může AZet využít ještě zlínského šikulu Davida Hrazdíru

Klub: Havířov nepatří k nejbohatším klubům soutěže, ba naopak. Skládání kádru je tak velmi náročným úkolem. Zvláště, když nedaleký Třinec spolupracuje s Frýdkem-Místkem a Vítkovice mají nově farmu v Porubě. I nadále s nimi však AZet udržuje dobré vztahy. Zajímavé posily hostují ze Zlína, kde působí havířovský odchovanec Robert Říčka. Hráči se i nadále mohou spolehnout na věrné a hlasité fanoušky. Ti na oplátku ví, že pro vedení znamenají hodně a jsou pro něj rovnocennými partnery. Je to symbióza, která klubu přináší něco navíc. Něco, co se za peníze nekoupí.

Soupiska

Brankáři: Marek Laco, Kamil Šimeček, Jiří Matoušek

Obránci: Jiří Krisl, Karol Korím, Daniel Seman, Tomáš Drtil, Marcel Petran, Martin Lenďák, David Nesvadba, David Bahounek, David Chroboček

Útočníci: Antonín Pechanec, Michal Sztefek, Jan Maruna, Marek Kalus, Václav Meidl, Daniel Štumpf, Marek Haas, David Dvořáček, Lukáš Bednář, Jakub Kotala, Dominik Matula, Michal Gago, Radek Pořízek, David Hrazdíra, Filip Chytil

Přestupy

příchody: Kamil Šimeček (jun. Vítkovice), Daniel Seman (Něman Grodno, BĚL), Marcel Petran (Bánská Bystrica), David Nesvadba (Olomouc), Jan Maruna (Zlín), Dominik Matula (Hodonín), Radek Pořízek (Ml. Boleslav), Marek Haas (Šumperk), Tomáš Drtil (Šumperk, stř. st.), David Dvořáček (Kladno), Michal Gago (jun. Zlín), Filip Chytil (st. dor. Zlín), David Hrazdíra (Vsetín)

odchody: Petr Matoušek (EHC Kundl Crocodiles, Tyrolská liga), Martin Mazanec (Č. Budějovice), Radim Ostrčil (Vsetín), Petr Punčochář (Briancon, FRA2), Daniel Graca, Petr Kanko (Frýdek-Místek), Roman Maliník (Manchester Phoenix, EPIHL), Zdeněk Okál (Zlín), Tomáš Gřeš (Vítkovice), Jan Hudeček, Pavel Sedláček (Frýdek-Místek, zkouška), Tomáš Matějek (Kobra), Daniel Kurovský (Vítkovice)

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Jan Maruna
Jan Maruna, ikona havířovského hokeje, se vrací ze Zlína. Za něj loni odehrál 47 extraligových utkání, ve kterých dal devět branek a přidal tři asistence. V AZetu by měl vytvořit údernou formaci s Antonínem Pechancem a Danielem Štumpfem. Bojovný útočník má pochopitelně do nejvyšší soutěže dveře stále otevřené.

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Koho sledovat? Marcel Petran
Výkonnost Marcela Petrana je trochu otazníkem. Devětadvacetiletý obránce totiž v Česku nikdy nepůsobil. Loni hrál za Bánskou Bystrici, kde ve 47 zápasech získal sedm bodů. V předcházejícím angažmá na Britských ostrovech ale patřil k velmi produktivním zadákům. Co od Petrana čekat ve WSM Lize?

Citelný odchod – Petr Kanko
V sezoně 2014/2015 se do havířovského kádru nevešel, a tak hostoval v Žilině. Loni dostal od vedení AZetu znovu šanci. Té se Petr Kanko chytil – nejenže si vybojoval místo v sestavě, ale dokonce se stal lídrem mužstva. V 55 zápasech dal 26 branek a na 21 asistoval. Nakoukl i do extraligového Třince. Právě odsud bude v příští sezoně hostovat ve Frýdku-Místku.

Trenéři – Štefan Mikeš a Martin Janeček
Štefan Mikeš vedl slovenskou dvacítku a chvíli i Slovan Bratislava. To se nepoštěstí komukoliv. Druhou sezonu trénuje AZet. K ruce má dlouholetého havířovského kouče Martina Janečka.

Štefan Mikeš.

Štefan Mikeš. | Foto: YouTube AZ Havířov

Přípravné zápasy
Havířov 2:3sn. Vítkovice
Havířov 7:2 Vsetín
Havířov 3:0 Osvětim (POL)
Havířov 5:3 Tychy (POL)
Prostějov 2:2 (nedohráno) Havířov
Žilina 1:3 Havířov
Osvětim (POL) 3:4sn. Havířov
Havířov – Zlín (30. srpen)
Vsetín – Havířov (1. září)
Havířov – Žilina (2. září)

Chronologická umístění
2009/2010 – 16. místo (odstoupení v průběhu sezony)
2010/2011 – 2. liga (čtvrtfinále)
2011/2012 – 2. liga (baráž)
2012/2013 – 2. liga (postup)
2013/2014 – 6. místo
2014/2015 – 6. místo
2015/2016 – 8. místo

Předcházející prvoligová preview:

» HC Frýdek-Místek
» HC Most
» HC Benátky nad Jizerou
» SK Horácká Slavia Třebíč
» HC Stadion Litoměřice
» SK Kadaň

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz