Finové smekli: Hradec nám dal lekci! Skvělý zápas, říká Vopelka

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Takovou premiéru v Lize mistrů by si přál asi každý klub. Hradec Králové se při svém debutu uvedl dominantním výkonem proti Turku, mírně favorizované Finy – tedy alespoň podle bookmakerů – smetl jako lavina. „Já jsem se na to hrozně těšil. Byl to můj první zápas v Champions League a ohromně jsem si ho užil,“ hlásí autor dvou tref Lukáš Vopelka.

Fanshop

Žádný okázalý respekt se pod Bílou věží nekonal. Mountfield sice nastoupil ke svému prvnímu utkání Ligy mistrů v historii, ale na svého soka vletěl. Hned v prvním střídání ho dostal pod velký tlak, a tím jako by udal ráz celému utkání. „Samozřejmě to byl náš plán, myslím, že jsme od začátku byli soustředěnější než oni. Odehráli jsme skvělý zápas, a projevilo se to i na výsledku,“ libuje si Vopelka.

Start CHL: Kometa udolala norského mistra, výhrou začal i Hradec »

Dlužno ale říci, že Turku dost zklamalo. Vizitka loni druhého nejlepšího týmu základní části finské ligy slibovala špičkové představení. Místo toho hosté chvílemi působili, jako kdyby právě vystoupili z letadla. Přitom dorazili den předem. Ani pár velkých jmen to nezachránilo, naopak třeba Henrik Tallinder (717 startů v NHL) před druhým hradeckým gólem v útočném pásmu rozmázl o mantinel Zdeňka Čápa, aby vzápětí zjistil, že chybí v přečíslení domácích.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Je paradoxní, že z finské domény – tedy rychlosti – vyučoval Hradec! „V minulé sezoně jsem byl u finské reprezentace a Češi pro mě byli nejlepším týmem, který mě celý rok překvapoval. Mountfield hrál stejným stylem. Rychle, agresivně napadal, chodil do nás tvrdě v pěti hráčích. Byla to pro nás dobrá lekce, protože hrál přesně tím stylem, jakým chceme hrát my,“ neváhal ani sekundu se slovy uznání Kalle Kaskinen.

Hlavní kouč Turku loni působil na střídačce národního týmu coby jeden z asistentů Lauriho Marjamäkiho. „Kluci v šatně říkali: Jsme na té cestě a teď jsme viděli, jak to má vypadat a jak těžko se proti tomu hraje,“ doplnil.

Právě agresivní hra slavila úspěch. A dá se čekat, že na zúženém domácím kluzišti bude chtít Hradec právě na tuhle kartu dál sázet. „Do každého zápasu jdeme stejně. To, že jsme je takhle přehráli, je super. Ale nemůžeme se na to upínat, další zápas bude zase úplně jiný. Musíme do toho jít ve stejném tempu,“ přitakává Lukáš Vopelka, dvougólový hrdina Východočechů.

Mezi celou řadou posil Mountfieldu mohl fanouškům zapadnout, ovšem to jen z toho důvodu, že si ještě nestihl vybudovat jméno. Českobudějovický odchovanec se už v patnácti vydal do Švédska, loňskou sezonu odehrál převážně v KHL za Slovan Bratislava, aby se teď po šesti letech vrátil domů – s touhou posunout se zase dál. „Řešili jsme to s agentem celé léto. Celou dobu to vypadalo na úplně jinou aleternativu, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem tady. Jsem za to moc rád,“ pokyvuje mladík. A kdy že dal naposledy dva góly? „To bych musel zavzpomínat. Radši nebudu,“ směje se.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Několik zdravotních absencí nebylo na domácím týmu znát, Ligu mistrů přivítal se vší parádou. Stejně jako fanoušci. „Je to soutěž, kde hrajou samé dobré týmy, jsou to v podstatě mistrové. Já jsem se na to hrozně těšil. Byl to můj první zápas v Champions League a ohromně jsem si ho užil. Diváci byli jako vždycky perfektní.“ Snad i díky svému příspěvku si bude Vopelka tenhle večer dlouho pamatovat, přestože zatím nejde o extraligu. „Určitě to neberu jako přípravu, má to určitou prestiž. Ale zápas si budu hlavně pamatovat tak, že jsme ho vyhráli,“ reaguje.

I tady však platí něco jako v extralize. Pokud by Hradec tři body nepotvrdil v sobotu proti Nottinghamu, kde bude jasným favoritem, pak by úvodní vítězství najednou ztratilo cenu. Anglický klub ve čtvrtek statečně čelil švýcarskému Bernu, na jehož ledě prohrál 2:5. S ohledem na počínání britských krajanů z Cardiffu, kteří dostali v Davosu deset gólů, to působí jako solidní výsledek.

„Moc o něm nevíme. Víme, že tam jsou samí Američani a Kanaďani. Musíme do toho jít úplně stejně a v žádném případě je nepodcenit. Myslím, že to bude silovější a hodně kontaktní hokej,“ dodává Lukáš Vopelka.

Stačí se podívat na zápas Nottinghamu s německým Krefeldem z minulého týdne, který měl daleko k přátelskému. První bitka? Po 90 sekundách hry...

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz