Extraligová ikona se loučí. Ptáček po konci v Kladně uzavřel kariéru

Foto: Josef Poláček, rytirikladno.cz

František Ptáček ve dvaačtyřiceti letech ukončil hráčskou kariéru a stal se koučem u sparťanské mládeže. Sbohem dává hokejista s druhým nejvyšším počtem startů v české nejvyšší soutěži – Ptáček nastoupil do 1209 extraligových zápasů. V posledních dvou sezonách hrál ve WSM Lize za Kladno.

Fanshop

„Už se mi nechtělo nikam dojíždět, a tak jsem jen čekal na vyjádření Kladna. V první lize je to kromě Slavie nejbližší prvoligový klub. A když mi řekli, že chtějí jít jinou cestou s mladšími hráči, tak jsem se rozhodl pro ukončení aktivní kariéry," vysvětlil Ptáček na klubových stránkách Sparty.

Právě ve Spartě zažil nejúspěšnější období kariéry – s pražským týmem získal čtyři extraligové tituly (2000, 2002, 2006 a 2007) a přidal jedno stříbro a tři bronzy. „Byla to malinko jiná doba, taková pomalejší. Takže na kamarádství, nejen to virtuální, byl čas. Vzpomínám na to strašně rád," přiznal v rozhovoru pro hcsparta.cz obránce, který si zahrál i za národní tým.

Další dvě medaile získal s Českými Budějovicemi a s Kometou Brno. Ještě jako junior pomohl v roce 1994 Slavii k postupu do extraligy.

Sparťanský odchovanec hrál také za Karlovy Vary a Hradec Králové. V cizině nikdy nepůsobil, i proto až do března letošního roku držel extraligový rekord v počtu startů. Překonal ho plzeňský Petr Kadlec (viz tabulka níže).

„Když mi v Kladně řekli, že chtějí jít jinou cestou s mladšími hráči, tak jsem se rozhodl pro ukončení aktivní kariéry."

K poslednímu utkání v nejvyšší soutěži nastoupil 9. října 2015. Poté se s ním Kometa rozloučila a Ptáček zamířil do WSM Ligy. S Kladnem se dvakrát pokoušel o návrat mezi elitu, Rytíři ale v obou ročnících nezvládli play off.

V nadcházející sezoně už pro Ptáčka v kladenské sestavě nezbylo místo. Legendární bek proto započal novou kapitolu profesního života – stal se trenérem.

V příštím ročníku bude asistentem kouče u mladšího dorostu Sparty. „Trenérskou licenci mám už nějakých sedm nebo osm let, takže jsem na to teoreticky už docela dlouho připravený. Teď uvidíme, co přinese praxe."

„Chci kluky naučit, že nic není zadarmo."

Další poznatky získává na vysoké škole. Ptáček studuje na soukromé fakultě tělovýchovy a sportu – obor sportovní kondiční specialista. 

Právě díky skvělé kondici mohl hrát hokej tak dlouho – zasáhl do třiadvaceti extraligových ročníků. Nikdo jiný jich neodehrál víc.

„Sportovec by měl vědět, co chce a čeho by chtěl dosáhnout. Ale většina z nich si neuvědomuje, že k tomu vede strašně těžká a mnohdy nepříjemná cesta. A že bez téhle cesty se výsledků nedá dosáhnout. Chci kluky naučit, že nic není zadarmo," uzavřel interview pro hcsparta.cz.

Hráči s nejvyšším počtem startů v Tipsport extralize

1. Petr Kadlec, 1 215
2. František Ptáček, 1 209
3. Petr Leška, 1 156
4. Jan Peterek, 1 139
5. Jiří Burger, 1 129
6. Ondřej Veselý, 1 105
7. Ondřej Kratěna, 1 074
8. Marek Melenovský, 1 043
9. Jiří Hanzlík, 1 036
10. Josef Řezníček, 1 035

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz