Endál odvolal trestné střílení. Pro hokej je to dobře, zvyší se popularita, říká

Foto: Luboš Vácha, bkhb.cz

Blížil se konec úvodní dvacetiminutovky druholigového derby mezi Havlíčkovým Brodem a Pelhřimovem (3. prosince). Na ukazateli skóre svítil nerozhodný stav a minuta do sirény. Po parádním pasu za obranu se řítil sám na branku Lukáš Endál. Ze strany jej ale sjel obránce Ledních Medvědů Jiří Kubát a vypíchl mu kotouč, načež brodský forvard přepadl přes klouzajícího protihráče.

Fanshop

Hlavní rozhodčí ale následně zkřížil ruce nad hlavou a nařídil trestné střílení. Kubát ještě s interpelacemi u vrchního soudce nepochodil, s úspěchem se potkal až „faulovaný“ Endál, který vysvětlil rozhodčímu, že se nejednalo o faul a nájezd odvolal. Parádní fair-play gesto pak přineslo útočníkovi Havlíčkova Brodu a prvoligové Slavie ovace celého stadionu.

Aplaudovalo mu i několik fandů Ledních Medvědů. Za svůj zákrok by si ale potlesk zasloužil i autor obranného zákroku. „Od Jirky Kubáta to byl parádní zákrok. Dobře mě přečetl. Já jsem věděl, že mi půjde po puku, ale nečekal jsem, že to udělá až takhle dobře. O faul vůbec nešlo, první byl hraný puk a až pak mi spadl pod nohy, takže nebyl vůbec důvod, aby se nařizovalo trestné střílení,“ okomentoval celou situaci Endál.

Po zápase si do něj v rozhovoru pro web Havlíčkovu Brodu s šibalským úsměvem ve tváři rýpl kapitán a jeho věrný parťák z první lajny Miroslav Třetina. „Hlavní důvod byl samozřejmě ten, že jemu nájezdy vůbec nejdou a bál se ho jet. Jinak to bylo super gesto,“ smál se nedávný brodský rekordman v počtu kanadských bodů.

„Podobné gesto je často lepší než výhra. Proto má sport takového ducha a baví lidi.“

V tónu nadsázky, s nímž komentoval Třetina Endálův počin, by se dalo říci, že Havlíčkobrodští mají pro svého krajského rivala slabost. Nebyl to totiž první čestný počin Bruslaře při derby s Ledními Medvědy. „Už při zápase v Pelhřimově udělal něco podobného Filip Navrátil, který za stavu 5:4 pro nás odvolal v závěru utkání přesilovku. Pro hokej je dobře, že se taková gesta fair-play dělají, protože se tím zvyšuje jeho popularita,“ má jasno Endál, který jel za rozhodčím nehledě na stav, čas, ani okolnosti zápasu.

„Neváhal bych udělat stejnou věc za jakéhokoliv stavu, protože bych pak nechtěl být za toho špatného. Podobné gesto je často lepší než výhra. Proto má sport takového ducha a baví lidi.“

Havlíčkův Brod si nakonec dokráčel pro výhru 5:1 a Endál byl podepsán pod čtyřmi góly (2+2). Pár hodin po utkání se ale sbalil a jel se hlásit na Slavii. V Edenu vypomáhá v rámci střídavých startů a vede si náramně - drží si průměr více jak bodu na zápas. „Nečekal jsem, že přijdu do Slavie, budu hrát v první nebo druhé pětce a mít takovou roli v týmu. Jsem rád za tu šanci, kterou jsem tu dostal, a chci být platný stejnou měrou jako v Brodě.“ A jestli je to pro Endála krůček kupředu? „Nad tím nechci vůbec spekulovat. Sezóna jede a je přede mnou ještě dost zápasů, čili teď nechci přemýšlet nad tím, jestli je to pro mě nějaký krok dopředu, ale chci se soustředit na svoje povinnosti,“ má jasno útočník s extraligovými zkušenostmi.

„Rád si zajdu na kávičku do Starbucksu. Hodně mě nabíjí čas strávený s mojí malou dcerkou."

Endálův program je velmi nabitý. Pendlování mezi Prahou a Vysočinou mu zabírá poměrně dost času. Díky podmínkám na ledě mu to ale nevadí. „Na vytíženost si nemůžu stěžovat. V Brodě dostávám hodně prostoru na ledě a jsem rád, že ho dostávám i na Slavii. Není to sranda a je to velmi náročné, proto se musím hodně věnovat regeneraci,“ připomíná útočník, který předloni okusil zahraniční angažmá v polském Sanoku. Vousatý pohodář je ovšem na podobné cesty zvyklý z doby, kdy jeho bradu pokrýval trochu řidší porost. Mezi Slavií a Brodem začal pravidelně jezdit ještě jako junior v sezoně 2005-06.

Určitě vás zajímá, jaká forma regenerace u Endála funguje. „Samozřejmě odpočinek. Když jsem v Praze, tak si rád si zajdu na kávičku do Starbucksu. Doma mě hodně nabíjí čas strávený s mojí malou dcerkou.“ Kromě toho si odpočine také na ledě, v Kotlině trénuje děti a pomáhá mládežnickým mužstvům pilovat střelbu na nově otevřené střelnici. „Hodně mě to naplňuje a baví, ale vzhledem k pendlování mezi Slavií a Brodem na to aktuálně nemám moc času. Kvůli vytíženosti se k trénování dětí moc nedostanu, což mě mrzí. Dětem se ale chci věnovat a je to práce, kterou bych chtěl do budoucna dělat,“ uzavírá Endál rozhovor.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz