Dvě porážky s příchutí výher. Sparťané si v Ufě zahrají o bronz

Foto: Michal Sedláček

18. ledna 2017, 21:14

Michal Sedláček

(UFA, od našeho zpravodaje) Další dva zápasy na turnaji v Ufě, dvě těsné prohry. Sledge hokejisté pražské Sparty ale rozhodně netruchlí. Proti dvěma silným soupeřům, jenž mají v kádru řadu reprezentantů, vzdorovali až do posledních vteřin a na svůj výkon mohou být právem hrdí. Finále jim tedy těsně uniklo. Ve čtvrtek si zahrají zápas o bronz proti Číně, ovšem především na duel s ruským Phoenixem budou Pražané rádi vzpomínat.

Fanshop

Sparta na ruský celek sice nestačila těsně 1:2 v prodloužení, ale po utkání panovala v kabině radost. "S bodem jsme velmi spokojení. Phoenix je hlavní dodavatel hráčů do ruské reprezentace, takže tady je skoro půlka ruského nároďáku, a je to skoro profesionální tým. V tom složení, co tady jsme, je bod skoro zlatý. Parádní zápas, kluci odmakali skoro všechno a není tam v zásadě co vytýkat," komentoval duel brankář Michal Vápenka.

Jen samá pozitivní slova měl pro své svěřence i kouč Jan Katauer. "Naprostá radost, spokojenost a velká hrdost na kluky, protože odvedli parádní výkon," těšilo kouče. "Do zápasu jsme šli s tím, že se porveme o výsledek, že nebudeme nic podceňovat, že budeme hrát svoji hru a že je zkusíme trošku potrápit. Ovšem takový výsledek jsme nečekali. Fakt mám velkou radost," opakoval.

Český celek byl sice blízko výhře, ovšem pro tým bylo samotné vítězství už jen to, že s tak silným soupeřem dokázal uhrát remízu po základní hrací době. "Za zápas jsme měli tolik štěstí, že ta prohra v prodloužení bylo skoro až naše štěstí. Myslím si, že mohli dát x gólů už předtím. Kluci mi pomohli v tom, že jsem si dovedl najít některé šance a nějak je zastavit. Pak jsme se dostali aspoň do toho prodloužení," hodnotí výsledek Vápenka.

Jediná věc, s níž nebyl Katauer spokojen, jsou rozhodčí. "Byl s nimi velký problém. Je to docela alfa a omega tohoto turnaje, co si tak všímám. Pískají dost jednostranně, a hlavně nesmysly," kroutí hlavou a pokračuje. "Kousek od vítězství jsme byli už v základní hrací době, kdy se Pavel Kubeš dostal sám do brejku a pískli mu nesmyslný ofsajd. V prodloužení jsme se pak dostali trochu pod tlak. Byli jsme čtyřicet vteřin od nájezdů, kde bychom měli šanci velkou, ale to už je sport," krčí rameny.

Hrdinou utkání na straně Sparty byl jednoznačně brankář Michal Vápenka. "O jiném normálním gólmanovi bych řekl, že předvedl exkluzivní výkon. Michal Vápenka předvedl svůj standardní výkon, což je exkluzivní výkon. Chytá velice dobře. Je to nejlepší brankář Evropy," myslí si trenér Sparty. Samotný Vápenka si duel velmi užíval. "Na to jsem zvyklý z nároďáku. Tyto zápasy proti lepším mužstvům, kdy jsme pod tlakem, ať už je to v lize, nebo v nároďáku, mě vlastně baví. Mít zápas, kde si člověk třikrát sáhne na puk, v tom není nic nezajímavého. Mám rád zápasy, kde jsem pod tlakem a kdy to okolo mě létá," přiznává.

Ruské hráče navíc dobře zná z působení v národním týmu. A oni samozřejmě dobře znají jeho. "Před asi šesti nebo sedmi lety, když bylo jasné, že bude paralympiáda v Soči, jsme je sledge hokej učili. Začali na zelené louce, dostali na to obrovské množství peněz a sledge hokej dostali nahoru z absolutní nuly. Jezdili různě po Evropě, do Norska, Česka, velmi rádi jezdili do Ameriky na zkušenou, ale u nás byli x-krát. Hlavně úplně ze začátku pro ně byli Češi jako ideální soupeř," poodkrývá historii sparťanský gólman.

SHC PHOENIX – HC SPARTA PRAHA SLEDGE HOKEJ 2:1 po prodloužení (1:0, 0:1, 0:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 15. Seliukin (Lisov), 50. Pimenov (Lomakin) – 17. Kubeš.

HC Sparta Praha sledge hokej: Vápenka – Z. Krupička, Zapletal, Doležal – J. Krupička, Kubeš, Šafránek, Novotný, Mekleš, Nachtigalová, Frolík. Trenér: Jan Katauer.

Sparťané ze sebe proti Phoenixu vyždímali maximum. Po zápase měli jen pár hodin na odpočinek a poté je hned čekal další těžký soupeř. Tím byli South Tirol Eagles. Tým, ve kterém hraje devět reprezentantů Itálie. Sparta tak proti sobě měla téměř celý italský národní tým. "Rozhodující faktor turnaje byl los. Měli jsme po sobě dva nejtěžší soupeře a kluci se s Phoenixem hodně vyšťavili. Tirol Eagles je mužstvo na vysoké úrovni. Bohužel los to hodně ovlivnil, dokonce bych řekl, že kdybychom je měli ve dvou dnech, tak bychom je porazili," zoufal po další těsné prohře 1:2 kouč Katauer.

Jinak svému týmu neměl co vytnout. "S výkonem jsem spokojený. Projevila se únava, což se čekalo. V závěru jsme sebrali zbytky sil a mohli jsme vyrovnat. Bohužel je to sport. Měli jsme dvě výrazné šance, kde jsme mohli srovnat, ale štěstí bohužel nestálo na naší straně," krčil rameny trenér Sparty. "Bylo to hodně znát. Mít jiný los, tak si myslím, že bychom měli větší šanci na výhru. To je ale sport a takto to je. Mohli jsme vyhrát i tak, není se moc na co vymlouvat. Byl to hezký zápas," přidával svůj pohled asistent kapitána Jan Zapletal.

Toho těsná prohra trochu mrzí, ovšem jinak je jeho hodnocení velmi kladné. "Máme z toho pozitivní pocit. Zápas to byl hezký, prali jsme se o výhru a nemáme se za co stydět. Prohra nás trochu mrzí, nicméně večer ji hodíme za hlavu a budeme rádi za to, co jsme předvedli," říká obránce Sparty, jenž ještě viděl v závěru naději na vyrovnání díky gólu Pavla Kubeše. "Gól vždy pomůže. Nalije vám novou krev a člověk v sobě najde i poslední zbytky sil, aby do toho ještě něco dal," potvrzuje.

Spartu tak čeká souboj o třetí místo s týmem Číny, kterou v prvním duelu přejela 14:1. "Nemyslím si, že to bude takový debakl. Čína odehrála s Eagles i Phoenixem lepší zápasy. Nedostali už tolik gólů. Je to navíc poslední zápas turnaje. Únava se projeví. Odehrát ve třech dnech čtyři zápasy je dost náročné, ale půjdeme určitě za výhrou," burcuje Zapletal.

Pražský tým bude favoritem duelu. Zavařit by si mohl asi jen tím, že by Čínu podcenil. "V hlavě bude problém, protože nastupuješ proti soupeři o kterém víš, že jsi ho porazil 14:1. Pokusím se ale kluky hodit do pohody, aby nic nepodcenili. Oni jsou ale po té medaili hladoví, takže si myslím, že to nepodcení," doufá Katauer.

HC SPARTA PRAHA – SHC SOUTH TIROL EAGLES 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 40. Kubeš (Nachtigalová) – 7. Rosa, 30. Rosa

HC Sparta Praha sledge hokej: Vápenka – Z. Krupička, Zapletal, Doležal – J. Krupička, Kubeš, Šafránek, Novotný, Mekleš, Nachtigalová, Frolík. Trenér: Jan Katauer.

Závěrečný program Continental Cupu 2017

Čtvrtek 19. ledna:
6:00 HC Sparta Praha sledge hokej – ISH Team of China, utkání o 3. místo
9:00 finále SHC Phoenix – SHC South Tirol Eagles
11:15 závěrečný ceremoniál

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz