Důležitá je i osobnost hráče, říká Pluháček. Srdce rozhodovalo v sérii s Jestřáby

Foto: hokejprerov.cz

11. dubna 2017, 15:29

Marek Hedbávný

„V kádru je čtyřicet procent kluků z našeho regionu. Před fanoušky, s kterými se běžně potkávají ve městě, si nemohou dovolit zápasy vypustit," uvedl v rozhovoru pro Hokej.cz jednatel přerovského hokeje Tomáš Pluháček.

Fanshop

Co se vám vybaví, když se řekne přerovský hokej?
Především naši fanoušci. Jsou jedni z nejoddanějších a nejvěrnějších ve WSM Lize. Vybaví se mi právě zájem celého města o přerovský hokej.

Klub si vybudoval respekt také charitou. 
Zapojujeme se například do Movemberu (fotky z něj najdete zde, pozn. redakce), při kterém sbíráme dary na prevenci proti mužským chorobám. Oproti loňsku jsme vybrané peníze ztrojnásobili, takže to přízeň určitě má a chceme v této tradici pokračovat. Dělali jsme také aukci růžových dresů pro Ligu proti rakovině (více informací tady, pozn. redakce). Myslím, že i v následující sezoně něco podobného uspořádáme.

Zubři se spoléhají především na hráče se vztahem k regionu. Má to podle vás vliv na jejich výkony?
Podobně, jako jsou důležité hokejové dovednosti, je pro nás důležitá i kvalita hráče jako osobnosti. Tedy to, jak zapadne do kabiny nebo jaký má vztah k regionu. Za ty dva roky, co jsme v první lize, se nám to osvědčilo a kabina funguje. V kádru je čtyřicet procent kluků z našeho regionu. Před fanoušky, s kterými se běžně potkávají ve městě nebo při společenských akcích, si nemohou dovolit zápasy vypustit. Nechci říct, že je to důležitější než hráčské kvality, pro týmový výkon je to ale srovnatelné. 

Rozhodlo právě srdce předkolo proti Prostějovu?
Tam určitě.

„Naši fanoušci jsou jedni z nejoddanějších a nejvěrnějších ve WSM Lize."

Extraligový Zlín, se kterým spolupracujete, čeká obměna kádru. Dotkne se to i Přerova?
To ne. Se Zlínem jsme pro příští rok domluvení na úzké spolupráci. Nemyslím si, že by měl mít Zlín nějaké větší problémy. Ano, prochází určitou obměnou kádru, my jsme ale domluvení, že naši nejlepší hráči budou v případě potřeby nastupovat v některých zápasech extraligy a stejně tak budou mít hráči Zlína možnost rozehrát se u nás v Přerově.  

Trenér Kamil Přecechtěl v jednom z rozhovorů naznačil, že by se nebránil ani spolupráci s Olomoucí. Je to možné?
Nechci říkat ano, ani ne. Je to otázka jednání. Určitě se tomu nebráníme, závisí to ale na tom, jaké by byly dohody a jak by se dodržovaly. Dva roky už spolupracujeme se Zlínem a s Brnem a upřímně říkám, že pro příští sezonu upřednostňujeme právě model Zlína a Komety. 

Výraznou osobností týmu je třiačtyřicetiletý útočník Karel Plášek, který s hokejem ještě nekončí.
Karel je takový přerovský Džegr. Navzdory jeho věku předváděl zejména ve druhé polovině soutěže a v play off famózní výkony. I proto jsme Karla jako prvního hráče potvrdili pro příští sezonu. Je to osobnost. Mladí kluci potřebují vzory, které si na tréninku přidávají a dělají vše tak, jak mají. Věřím, že i v další sezoně tu odvede stejně dobré výkony. 

„Karel Plášek je osobnost. Mladí kluci potřebují vzory, které si na tréninku přidávají a dělají vše tak, jak mají."

Myslíte, že si během ní zahraje se synem?
Karel Plášek mladší už je hráčem Komety, byla by to tedy otázka jednání. Možná, že by pro něj byl příští rok ještě brzo. Pokud by Karel vydržel ještě další sezonu, tak ano, ale jestli si spolu zahrají už v následujícím ročníku, to si nejsem jistý.

Karel Plášek starší je druhým nejstarším hráčem ve WSM Lize.

Karel Plášek starší je druhým nejstarším hráčem ve WSM Lize. | Foto: Lubomír Dostál, hokejprerov.cz

Krom toho, že jste jednatelem přerovského hokeje, pracujete jako ředitel Pivovaru ZUBR, který je hlavním partnerem klubu.
Myslím, že pivo a hokej k sobě patří. Obzvlášť tady v Přerově – pivovar patří k nejvýznamnějším firmám v regionu a hokej je zase nejnavštěvovanějším sportem. Pro mě je to tedy logické spojení. Jako pivovar chceme hokejisty i nadále podporovat, aby se drželi minimálně ve středu tabulky.

Je řízení velké firmy a hokejového klubu v něčem podobné?
V něčem ano. Když jsem začínal, myslel jsem si, že to bude ještě podobnější, hokej má ale určité zvláštnosti. Stačí, když se vám zraní tři hráči nebo rozhodčí udělají chybu. Roli hrají i štěstí a náhoda. Proměnných, které jako manažer nemůžete ovlivnit, je v hokeji víc než v byznyse. 

Teď si trochu zahraji na časopis Forbes a zeptám se – co je podle vás klíčem k vybudování dobré firmy, značky?
Lidé. Ti, co jdou za cílem a vizí, které firma má. Bez kvalitních lidí v hokeji ani ve firmě ničeho nedosáhnete. Za mě je tedy klíčem sestavit si dobrý tým, kterému věřím a který na sebe vezme zodpovědnost. Pak má firma či klub daleko větší šance dosáhnout úspěchů.

„Myslím, že pivo a hokej k sobě patří."

Předpokládám, že je pro vás skloubení těchto dvou pozic časově náročné.
Náročné to je. Mám štěstí v tom, že v pivovaru i v hokeji jsme vytvořili tým, který funguje a bere na sebe zodpovědnost. Můžu se na něho spolehnout a delegovat na něj úkoly. To je pro to, abych to byl schopný zvládnout, hrozně důležité.

Musíte být zároveň velkým fanouškem, je to tak?
Původně jsem fotbalista, ale co se týká fanouškovství, je pro mě hokej sportem číslo jedna. Je to dynamická hra, ve které se pořád něco děje. Sledování hokeje, ať už v hale, nebo u televize, je podle mého akčnější, než je tomu u fotbalu nebo jiných sportů. 

Zdají se vám o hokeji i sny?
Musím se přiznat, že ano. Naštěstí se mi o hokeji vždy zdály hezké sny. Třeba takový, že Přerov porazil Budějovice a postupoval do extraligy. Žádné problémy mě ale ve snech nepronásledují.

Když jednáte s případnými sponzory, na jaké problémy nejčastěji narážíte?
Je to firma od firmy. Je důležité, když jsou ve vedení firem lidé, kteří hokeji fandí a jsou například schopní přesvědčit svého majitele, že hokej k Přerovu patří, bylo by dobré ho podpořit a být viděn na zimáku. Některé firmy sport ze zásady nepodporují a věnují se čistě kultuře, případně sportování dětí bez ohledu na kluby a typ sportu. Jsou ale i tací partneři, kteří nás podporují deset let a nedokážou si představit, že by spolupráce mezi nimi a hokejem dál neexistovala.  

Co by se mohlo ve WSM Lize změnit, aby byla pro sponzory lákavější? 
Spíše se udělala změna, která, myslím, kvalitě neprospěje – zrušení sestupu do druhé ligy a postupné rozšiřování. Jsem více zastáncem buď setrvání u letošního modelu, nebo dokonce jakéhosi zúžení WSM Ligy. Kvalitních hokejistů totiž v Česku ubývá a nemyslím si, že nový model prospěje českému mládežnickému hokeji. Na to jsou podle mého potřeba jiné aktivity.

Neobáváte se, že se kvůli tomu sníží přerovská návštěvnost?
Já ne. Nejsme farma, která si může dovolit odehrát špatné zápasy a nastupovat s dvaceti juniory. Na nás lidé chodí, takže i na příští rok musíme sestavit takový tým, který bude doma vyhrávat a diváci se budou bavit. Věřím, že to bude stále o tom, jak dobře budeme hrát. Bez ohledu na změnu systému.

„Naštěstí se mi o hokeji vždy zdály hezké sny. Třeba takový, že Přerov porazil Budějovice a postupoval do extraligy."

O postup do WSM Ligy bojuje Vsetín. Byl by pro Přerov oživením, nebo především konkurencí?
Kvalifikaci bedlivě sledujeme a momentálně jsme největší fanoušci Vsetína. Chceme, aby postoupil. Pro nás by se sice stal soupeřem, historicky ale byla derby mezi Přerovem a Vsetínem fanouškovsky zajímavá a hokejově kvalitní. Pro Přerov je daleko lepší hrát se Vsetínem, s nímž se dá při vzájemných zápasech očekávat dobrá atmosféra, než hrát venku třeba s Mostem, kde chodí sto lidí a atmosféra tam není prakticky žádná. 

Na závěr – co byste přál přerovskému hokeji do dalších let?
Budu se opakovat – přál bych mu přízeň fanoušků. Když chodí na hokej sto lidí, nebaví to hráče ani management. Chtěl bych, aby Přerov zůstal hokejovým městem a bavil se hokejem. Nemáme ambice postoupit do extraligy, chceme ale hrát v popředí WSM Ligy a opět setrvat minimálně na druhém místě v průměrné návštěvnosti soutěže. V té jsme minulý rok předehnali Slavii, Kladno nebo Jihlavu. I když je na ledě běžně neporážíme, to, že máme vyšší návštěvnosti než tyto tradiční kluby, je pro nás velkým úspěchem.

HC ZUBR Přerov skončil v sezoně 2016/2017 na celkovém osmém místě.

HC ZUBR Přerov skončil v sezoně 2016/2017 na celkovém osmém místě. | Foto: Jan Gebauer, fotogebauer.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz