Dojmy z kempu v New Yorku? Do špičky nám hodně chybí, hlásí Pešán

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Do nové sezony vstupuje Filip Pešán nejen jako trenér a sportovní manažer Bílých Tygrů Liberec, ale také coby kouč reprezentační dvacítky. V obou pozicích bude moci využít poznatky, které nabral začátkem léta na kempu New York Rangers. "Byla to velká zkušenost," potvrzuje.

Fanshop

Jakou roli jste během kempu v zámoří měl?
Byl jsem členem realizačního týmu nováčkovského kempu New York Rangers. Starali jsme se o program. Byl jsem s hráči na ledě, kromě toho jsem ale také sledoval, jaký program měli mimo ledovou plochu.

Už loni jste se zúčastnil kempu Detroitu Red Wings, byly tyto zkušenosti nějak odlišné?
Rozdíl byl už v důvodu, proč jsem tam jel. Do Detroitu jsem se tak nějak snažil donominovat sám, zatímco tentokrát jsem přímo z New Yorku dostal pozvánku, abych se kempu zúčastnil. Jinak však moje pozice byla prakticky totožná. Asistoval jsem hlavnímu trenérovi farmy, který celý program vedl.

Vedl jste tedy i svého svěřence z Liberce Dominika Lakatoše, který se kempu také účastnil?
Na led jsem chodil s každou skupinou a Dominik byl členem jednoho ze čtyř týmů, které se u nás střídaly. Měl jsem ho tedy pod kontrolou.

Považujete pozvánku na kemp jako příležitost dostat se blíž k případnému působení v zámoří?
Netvrdil bych, že to byla nějaká šance. Podle mě chtělo vedení Rangers trochu poznat mě osobně a vidět, jak pracuji nebo v jakých myšlenkách se v současné době nacházím. Bylo to hlavně o poznávání. Jestli z toho něco bude do budoucna, to si vůbec netroufám odhadovat. Nás trenéry nedraftují. (usměje se)

Jaké poznatky jste si z Ameriky přivezl?
Hrozně se mi líbila forma testování hráčů, které už mám v plánu zavést také v Liberci. Jde o standardizované testy, kdy se dá v podstatě porovnávat napříč kategoriemi bruslařské i technické dovednosti. Zaujal mě i systém testování hráčů mimo led. Na druhou stranu jsem měl také šanci vidět, jak vypadají světoví špičkoví hráči v dané kategorii a kolik nám toho do nich ještě chybí.

Je rozdíl skutečně tak výrazný?
Byl tam třeba Filip Chytil, kterého si vybrali v prvním kole draftu a právem patří v jejich hierarchii hodně vysoko. Ale jinak jsou v porovnání hráčů juniorského věku zkrátka dál, a to především proto, že už spousta z nich hraje dospělý hokej.

S Bílými Tygry jste po návratu vstoupil do přípravy na ledě. Jak bude váš program vypadat?
Jsem rád, že máme takto brzy led. Budeme se zatím připravovat na suchu i na ledě, odpoledne přijde řada na nějaké dovednostní tréninky. Do toho sehrajeme tři přípravná utkání, která si chceme co nejvíc užít. Naším cílem je vstoupit do Ligy mistrů v plné síle.

Je tygří kádr v tuto chvíli kompletní?
Tým už je pohromadě. Budeme zapojovat i některé hráče z Benátek, ať už v tréninkovém procesu nebo i v přípravných zápasech. Jinak je už kádr Bílých Tygrů hotový.

Zmínil jste libereckou farmu, tedy Benátky nad Jizerou. Jak se změní jejich fungování s uzavřením WSM ligy?
Jednoznačně jsme jejich soupisku omladili. Benátky budou extrémně mladým týmem, který bude doufám mít šťávu na to, aby potrápily ty nejlepší soupeře v první lize.

Jste s uzavřením soutěže spokojen?
Je to přesně ta situace, kterou jsme chtěli. Naším cílem je otravovat ty největší favority a přesto nemít strach, že bychom s mladým týmem mohli prohrávat a bát se o záchranu. To klukům pomůže.

Mluvilo se také o tom, že by se v Benátkách mohli objevit i někteří hráči z reprezentace do dvaceti let, kteří nedostávají prostor mezi dospělými. Je to tak?
V tuto chvíli se o tom jedná. Navíc máme sami mnoho mladých hráčů z vlastních zdrojů, takže prostoru na soupisce pro hráče z dvacítky moc není. Jeden, dva nebo tři se však v týmu možná objevit mohou.

Velmi mladý kádr mají také Bílí Tygři. Je jeho skladba podle vašich představ?
Z týmu cítím obrovskou energii. Přišla celá řada mladých hráčů, navíc nás posílil Láďa Šmíd, který je hladový po hokeji. Chci, abychom i nadále měli nejen velkou energii, ale také pokoru. Velmi se těším na práci se současným kádrem.

Nebojíte se, že se projeví odchody mnoha zkušených opor?
Samozřejmě odešla celá řada jmen, nicméně podle mě je čas na to vychovat si nové Šimky nebo Lakatoše. Podobného "materiálu" máme v organizaci mnoho. Už se nemohu dočkat, až dalšího takového Šimka objevíme.

Do nové sezony vstupujete i jako trenér reprezentace do dvaceti let. Jako kolegy jste si do realizačního týmu vybral hned několik kolegů z Liberce, trenéra brankářů Martina Lásku, videokouče Aleše Vladyku nebo třeba lékaře Romana Mizeru. Co vás k tomu vedlo?
Moc času na sžití s novým realizačním týmem během sezony není. Je třeba si uvědomit, že dvacítka má vrchol sezony už v závěru roku. Já proto potřebuji kolem sebe lidi, na které se mohu stoprocentně spolehnout, a tak jsem sáhl především po svých kolezích.

Nebojíte se, že během sezony budete s kolegy chybět právě Bílým Tygrům?
Věřím, že máme v organizaci natolik kvalitní tým, že to sezonu nepoznamená. Karel Mlejnek bude mít k dispozici další videokouče, doktory, dalšího trenéra gólmanu. Nemám strach, že by mé angažmá u dvacítky poznamenalo program A-týmu Bílých Tygrů.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz