Desítka by byla krásná, říká Nečas. Před draftem je v jednom kole

Foto: Karel Švec, cslh.cz

21. června 2017, 14:54

Václav Jáchim

Pořádně našlapaný program má Martin Nečas. Nejlepší český junior uplynulé sezony se v úterý večer zúčastnil vyhlášení ankety Zlatá hokejka. Po krátkém spánku zamířil na pražské letiště a ve středu brzy ráno odletěl směr Chicago. V tamní aréně United Centre, kde jsou doma slavní Blackhawks, proběhne v noci na sobotu první kolo letošního vstupního draftu NHL. A Nečas bude největším českým želízkem! "Asi se objeví určitá nervozita, ale celé si to chci hlavně pořádně užít," připomíná.

Fanshop

Talent brněnské Komety je v maximálním očekávání. "Bude to možná něco podobného jako vyhlášení Zlaté hokejky. Čekám ještě větší akci, protože draft má obrovskou prestiž, dorazí spousta lidí. Jedu tam s tím, že si to chci užít. Draft budu brát pozitivně," hlásí. Poslední hodiny měl hodně našlapané. O víkendu se Nečas vrátil z týdenního kempu dvacítky v rakouském Salcburku, teď už zase zvedl kotvy. "Po Zlaté hokejce jsem se v Praze krátce vyspal a zase pokračoval dál. Je to nabité, ale v pohodě," usměje se.

Při cestě přes Atlantik se mu honily hlavou myšlenky, jak všechno dopadne. Brzy se Nečasovi změní život, pootevře si dveře do slavné ligy. První kontakt už udělal na nedávných pohovorech v Buffalu. Lze odhadnout, kdo by mohl mít zájem? "Těžko říci," krčí rameny. "Třeba s Pittsburghem to trvalo asi jen čtyři minuty. Jinde to bylo delší, probíhaly i psychické testy. Dalo se poznat, že zájem byl možná větší, ovšem na draftu může dopadnout všechno jinak. Fakt netuším."

Martin Nečas.

Martin Nečas. | Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Martin dal dopředu najevo, jaké má záměry do další sezony. Nicméně po draftu bude rozhodující postoj klubu, který na něj ukáže. "Týmům na pohovorech jsem říkal, že mým plánem je ještě rok zůstat v Kometě. Nedávno podepsal Martin Erat, to je také důležité. Mám co zlepšovat. Musím makat každý den na ledě i v posilovně, potřebuju nabrat svalovou hmotu. Samozřejmě není dobré mít sto kilo, ale nějaká se hodí. Co jsem nedávno viděl v Nashvillu, NHL je trošku jiný level. Fyzická síla bude potřeba," zmiňuje svůj pohled na věc.

Přiznává, že o draftu má dostatek informací. V minulosti se o dražbu hokejových juniorů zajímal. "Vím, že českou jedničkou byl naposledy Patrik Štefan. Víc jsem to ale sledoval až v posledních dvou letech, když se začal blížit můj čas. Byla to obrovská motivace, abych se tam mohl také podívat. NHL je můj sen, udělám všechno, abych si soutěž jednou zahrál. Když teď budu draftován, ještě to nic neznamená. Musím pracovat dál," uvědomuje si.

Podle renomovaných organizací i zámořských hokejových žurnalistů by bylo velkým překvapením, kdyby se Nečas neprosadil v prvním kole. Některé prognózy ho vidí v elitní desítce, jiné malinko později. "Odhady jsem sledoval spíš okrajově, hlavně jsem se soustředil na přípravu před novou sezonou. Uvidíme v Chicagu. Byl bych hrozně rád, kdyby to byla první desítka. Nebo první patnáctka. To by byla nádhera," nadhodí. Oblíbený tým nemá. "Dřív to byl Washington, hlavně kvůli Ovečkinovi. Ale je to jiný typ hráče, NHL teď sleduju obecně. Dívám se na sestřihy zápasů, zajímá mě všechno. Myslím, že tohle je důležité. Dá se dost naučit, vidět bully, kličky, detaily... Snažím se od těch hráčů vzít co nejvíc."

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Do Chicaga vyrazil také bohatší o poznatky od klubového mentora Martina Erata. "O draftu jsme se hodně bavili, ale samozřejmě nejen o něm. Jsem hrozně rád, že Libor Zábranský přivedl do Komety hráče, jako je Martin. Strávili jsme spolu spoustu času. Seděli jsme u videa a mluvili úplně o všem. Martin mi říkal, jak to chodí v NHL, jak se chovat na ledě i mimo něj. Jsem mu strašně vděčný, jeho příklad je pro mě velkou motivací do budoucna," vzkazuje.

Osobní mety má maximální. "Je snem každého hráče, aby byl jako ti nejlepší. Crosby, McDavid jsou skvělí, ale co jsem slyšel, dál na sobě makají." Hokej pro hvězdy znamená tvrdou dřinu i zábavu. "To je přesně ono! Před každým prvním bully jsem přijel za Martinem Eratem a ten mi říká: Neči, usmívej se!" reaguje. Takže i když se Nečasovi povede úspěch v draftu, plyn rozhodně neubere. "Budu na sobě dál dělat a všechno si užívat. Zároveň musím zůstat skromným člověkem, který si nehraje na to, co není," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz