Další Malík na scéně. Nick roste ve velkého brankáře, radí mu i táta

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

26. srpna 2017, 14:05

Jan Šimek

Urostlý zadák Marek Malík před lety válel v NHL. Mantinely duněly v Carolině, Vancouveru, New Yorku i Tampě. Ve šlépějích svého otce jde sedmnáctiletý bek Zack Malík, který bude v nové sezoně hrát v kanadském Sudbury. Jmenovku Malík na dresu ovšem nosí také o dva roky mladší Nick, který má dobře nakročeno stát se velkým brankářem. Nyní pomáhá reprezentaci do 17 let na Turnaji pěti zemí v Ostravě.

Fanshop

Se sedmnáctkou v červenci absolvoval trojutkání ve Švýcarsku a teď je mezi partou reprezentantů znovu. Trenéři po něm sáhli dodatečně. Ondřeje Chaloupka totiž zastavila nemoc. „Měl jsem jet s áčkem Vítkovic do Švýcarska, ale dostal jsem nějakou nemoc a musel jsem zůstat doma. Potom už mě to přešlo, šel jsem na trénink a volal mi trenér, že jim tady onemocněl gólman, takže jsem narychlo přijel,“ vysvětluje Nick Malík.

Nepotil by se přece jen raději se seniorským týmem Vítkovic pod vrcholy alpských štítů? „Oboje je to na stejné úrovni. Všude to má dobrou kvalitu,“ usmívá se nadějný gólman. „Jsem tady o rok dřív, ale s kluky je to super. Každý si to užívá. Národní tým je sen každého,“ doplňuje.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Čeští mladíci v Porubě zatím válí. Němce smetli sedmi góly a Slovákům nadělili dokonce o jeden víc. Skóre 15:0 po dvou utkáních je víc než výmluvné. „Kluci hrají dobře. V kabině jsme si něco řekli a kluci to plní. Myslím, že to funguje a od toho se odvíjí výsledek,“ pochvaluje si borec, který v úvodních dvou zápasech kryl záda Lukáši Paříkovi.

V týmu patří k nejmladším hráčům, takže ho čekají i nezbytné povinnosti vůči mužstvu. „Jojo, občas musím posbírat v kabině pásky nebo vzít puky z ledu,“ přiznává s úsměvem.

V rodině Malíků je tématem číslo jedna všech debat hokej, i když teď Zack opustí hnízdo a zamíří do Kanady. „Jasně, že jo. Řeší se to pořád. Brácha mi bude možná trochu chybět, ale na to si zvykneme. Myslím, že pro něj to je dobrá cesta. Nyní jsem s tátou a všechno klape,“ pokračuje Nick Malík.

Společně se svým bratrem se budou snažit navázat na odkaz úspěšného otce Marka. „Měl jsem docela dobrou kariéru v NHL a přál bych si, aby si kluci vedli ještě lépe než já. Teď to vypadá, že jsou v hokeji opravdu dobří, vedou si skvěle. Pořád jsou ale velmi mladí a čeká je spousta tvrdé práce. To je něco, co se jim snažím sdělit: Nic nedostanete zadarmo, všechno si musíte zasloužit tvrdou prací,“ řekl před rokem Marek Malík.

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Bývalý vynikající hokejista s bohatou kariérou v NHL samozřejmě dává cenné rady nejen Zackovi, který stejně jako on hraje v obraně. Poznatky předává i mladšímu Nickovi. „Kolikrát ví, nebo mi říká, co beci dělají. Jak bych jim měl pomáhat, jak rozehrávat, kdy zařvat. Zkrátka mi radí, co je pro beky nejlepší,“ kvituje patnáctiletý brankářský talent.

Svému bratrovi držel palce také na Memoriálu Ivana Hlinky v Břeclavi, kde česká osmnáctka dosáhla na stříbro. „Byl jsem se podívat. Super výkon! Myslím, že druhé místo je parádní výsledek. Byla doba, kdy jsme zaostávali, ale za poslední dva tři roky se to strašně zvedlo a dokážeme se vyrovnat Kanaďanům i Američanům,“ hlásí nejmladší Malík.

Bude následovat svého otce i bratra a také on se zkusí vydat po zámořské stezce? „Přemýšlel jsem nad tím, ale spíš bych šel přes Česko. Zkusím zabojovat v áčku, jestli třeba tento, nebo příští rok vyjde nějaký zápas. Uvidíme,“ dodává na závěr vítkovický talent.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz